moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

42 km w umundurowaniu i z plecakiem

Kapitan Piotr Szpigiel z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Patrycja Bereznowska z klubu Wieliszew Heron Team wygrali XIV Maraton Komandosa. W umundurowaniu i z ciężkim plecakiem dystans ponad 42 km pokonało w Lublińcu 423 zawodników, wśród nich 33 kobiety. Kapitan z 9 Brygady najtrudniejszy w Polsce maraton wygrał już po raz czwarty.

14. edycja imprezy organizowanej przez Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec i Jednostkę Wojskową Komandosów zapowiadała się wyjątkowo interesująco. A to za sprawą kpt. Piotra Szpigla, rekordzisty trasy i trzykrotnego zwycięzcy maratonu (w 2013, 2014 i 2015 roku) oraz plut. Artura Pelo, ubiegłorocznego triumfatora i drugiego zawodnika w 2012 i 2015 roku. Obaj od kilku tygodni zapowiadali, że postarają się powalczyć o nowy rekord trasy. Jednak kilkanaście godzin przed biegiem plut. Pelo ocenił, że warunki atmosferyczne nie sprzyjają ekstremalnemu wysiłkowi. – Jutro będzie zbyt ciepło, aby myśleć o nowym rekordzie – stwierdził podoficer z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Gdyby trasa była zmarznięta, zawodnicy nie musieliby biec prawie siedmiu kilometrów po piachu.

Kapitan Szpigiel rekord trasy ustanowił w 2014 roku wynikiem 2 godz. 55 min 40 s. Poza nim żadnemu zawodnikowi do tej pory nie udało się ukończyć Maratonu Komandosa w czasie krótszym niż 3 godz.

Czwarte zwycięstwo kpt. Szpigla

Faworyci już po kilku kilometrach od startu wypracowali sobie bezpieczną  przewagę nad rywalami. Na ósmym kilometrze biegnącego samotnie na trzeciej pozycji kpr. Seweryna Dudę z 16 Batalionu Powietrznodesantowego wyprzedzali o blisko półtorej minuty. Czwarty – plut. Bartosz Kryske z 9 BKPanc tracił do liderów dwie minuty, a piąty – ppor. Mateusz Razim z 6 Batalionu Powietrznodesantowego – 2 min 50 s. Na półmetku jako pierwszy zameldował się Szpigiel. Półmaraton pokonał w 1 godz. 29 min 40 s. Pelo przybiegł 10 s po kapitanie. Trzeci był Duda – do lidera tracił 6 min 7 s, czwarty Kryske (10 min 35 s), a piąty Razim (12 min).

Na 29 km dopływ dodatkowej energii poczuł plutonowy Pelo. – Troszkę mnie poniosło. Po kilometrze zwolniłem, bo pomyślałem, że się wykończę. A na 31 km stanąłem i do mijającego mnie Piotra krzyknąłem: „Leć!” – opowiada plut. Artur Pelo. Rekordzista trasy pobiegł dalej samotnie, ale i jego dopadł kryzys na 38-39 kilometrze. – Na szczęście jakoś to przetrwałem i utrzymałem pierwszą pozycję. Bardzo cieszę się z czwartego zwycięstwa – mówi kpt. Piotr Szpigiel.

Kapitan udział w jesiennych imprezach sportowych podporządkował Maratonowi Komandosa. – Jeśli w październiku i listopadzie nigdzie nie startuję, to oznacza, że szykuję się do lublinieckiego maratonu. Artur, jako medalista zeszłorocznych mistrzostw Wojska Polskiego w biegach przełajowych musiał jechać po medal i w tym roku. Start na 8 km na trzy dni przed maratonem na pewno nie ułatwił mu rywalizacji w Lublińcu – przyznaje kapitan.

Plutonowy Pelo przypomniał, że rekord trasy padł przy temperaturze trzech stopni poniżej zera. W tym roku było prawie 10 stopni na plusie. – No cóż, nie zawsze są idealne warunki do bicia rekordów trasy. Ja za to się cieszę z poprawienia swojego najlepszego wyniku w Maratonie Komandosa. Z wiekiem biegam tutaj coraz szybciej – mówi plutonowy. – Planowałem bieg na 3 godz. 10 min, a do mety dotarłem prawie osiem minut szybciej, poprawiając swój wynik życiowy o ponad półtorej minuty – dodaje zawodnik, który w przyszłym roku ukończy 40 lat.

Za plecami faworytów walkę o trzecie miejsce stoczyli plut. Bartosz Kryske i kpr. Seweryn Duda. Plutonowy wyszedł z niej zwycięsko zapewniając sobie miejsce na podium. Kapral był natomiast czwarty – piątego zawodnika wyprzedził o ponad osiem minut. Reprezentant 6 Brygady Powietrznodesantowej, choć nie stanął na podium, miał powody do zadowolenia. Trzy dni przed maratonem wywalczył srebrny medal mistrzostw Wojska Polskiego w biegach przełajowych i do ostatniej chwili nie był pewien, czy przyjedzie do Lublińca. – Nie czułem się dobrze przygotowany do maratonu. Ale chęć startu wzięła górę – podkreśla kapral.

Mistrzyni świata wróci do Lublińca

Umiejętne rozłożenie sił w tak morderczym biegu z plecakiem jest bardzo ważne. Dobrze o tym wie debiutująca w tego typu imprezie Patrycja Bereznowska, tegoroczna podwójna mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym (indywidualna i drużynowa) i nieoficjalna rekordzistka świata z wynikiem 259 km 991 m. – Zawsze staram się utrzymać takie samo tempo przez całą trasę. Niewiadomą był dla mnie ten plecak, mundur i wojskowe buty. Wcześniej startowałam tylko w sportowym stroju i nigdy z obciążeniem. Znajomi pocieszali mnie, że jeśli jest się dobrze przygotowanym fizycznie, to plecak nie przeszkadza – mówi mistrzyni świata. – Mnie jednak przeszkadzał. Obiłam sobie plecy. Przygotowując się trochę trenowałam w butach wojskowych, ale z plecakiem i to lżejszym, odbyłam tylko jeden trening – dodaje zawodniczka, która za dwa tygodnie wystartuje w biegu 24-godzinnym w Chinach.

Patrycja Bereznowska podkreśla jednak, że z maratonu jest bardzo zadowolona. – Zdobyłam nowe doświadczenia – przyznaje mistrzyni świata. Specjalistka od biegów długodystansowych, z tytułem doktora nauk przyrodniczych w dziedzinie zootechniki, obiecała, że jeszcze wróci do Lublińca. – Chciałabym wystartować w Setce Komandosa – zdradza zawodniczka. – Wbrew pozorom będzie ona dla mnie łatwiejsza od Maratonu Komandosa – dodaje z uśmiechem.

Ubiegłoroczna triumfatorka maratonu Anna Kurdyk na mecie była ponad kwadrans po Bereznowskiej. Natomiast trzecie miejsce zajęła Joanna Lorenc, która do zwyciężczyni straciła ponad 34 min.

W klasyfikacji drużynowej XIV Maratonu Komandosa triumfowała ekipa 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, w której oprócz zwycięzcy indywidualnego kpt. Piotra Szpigla biegli plut. Bartosz Kryske i mł. chor. Mariusz Sobierski. Drugie miejsce zajęła drużyna z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a trzecie z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

W Lublińcu poza biegaczami z Polski startowało 12 gości z zagranicy: siedmiu Brytyjczyków, trzech Słowaków oraz jeden Białorusin i Niemiec.

W ramach 14. edycji Maratonu Komandosa odbył się także Mini Maraton Komandosa. Na trasę o długości ok. 1 km wyruszyło 14 uczniów z czterokilogramowymi tornistrami. Wygrał Tomasz Kabziński z Warszawy, który uzyskał czas 4 min 17 s. Druga była Martyna Wieczorek z Ciasnej (4,47), a trzeci Marek Piotrowski z Tarnowskich Gór (4,58).

Wyniki

Mężczyźni
1. kpt. Piotr Szpigiel (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo) 3 godz. 1 min 45 s
2. plut. Artur Pelo (1 Lęborski Batalion Zmechanizowany / 7 Brygada Obrony Wybrzeża) 3.02,15
3. plut. Bartosz Kryske (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo) 3.33,05
4. kpr. Seweryn Duda (16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków) 3.36,49
5. Tomasz Kuliński (Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec) 3.45,12
6. kpr. Marcin Sypniewski (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań) 3.46,13.
Sklasyfikowano 390 zawodników.

Kobiety
1. Patrycja Bereznowska (Wieliszew Heron Team) 4.03,07
2. Anna Kurdyk (xRunners Kalisz) 4.18,16
3. Joanna Lorenc (Wąsosz) 4.37,52
4. Zuzanna Głombiowska (BigYellowFoot Adventure Team Gdynia) 4.39,29
5. Monika Mucha (Zabiegani Częstochowa) 4.57,43
6. kpt. Aneta Gorczyca (Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP) 5.17,45.
Sklasyfikowano 33 zawodniczki.

Drużynowo

1. 9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo (kpt. Piotr Szpigiel, plut. Bartosz Kryske, mł. chor. Mariusz Sobierski) 40 punktów
2. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (st. kpr. Łukasz Duchnowski, ppor. Maciej Kasjan, szer. Wojciech Kiszła) – 64                                                                                                        
3. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy (st. szer. Łukasz Szałyński, szer. Paweł Bańkowski, st. szer. Marcin Zembko) – 73
4. Zadyszka Oświęcim – 92
5. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany – 93
6. Jednostka Wojskowa Agat Gliwice – 123.
Sklasyfikowano 52 drużyny.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Wytropić zagrożenie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Sprawa katyńska à la española
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kolejne FlyEye dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rekordziści z WAT
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Pod skrzydłami Kormoranów
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO