moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Społeczeństwo a wojna – piąta edycja debaty naukowej

Czy istnieje szansa stworzenia Europy bez podziałów kulturowych, konfliktów i napięć? Jakie wyzwania i zagrożenia dla państw Europy niesie migracja z innych rejonów świata? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty naukowej, która odbyła się we Wrocławiu.

Organizatorami konferencji była kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To już piąta konferencja z cyklu „Społeczeństwo a wojna”. W tegorocznym spotkaniu oprócz naukowców z Polski wzięli udział ludzie nauki z Syrii, Francji, Turcji i Ruandy.

Głównym celem konferencji była wymiana poglądów na temat najistotniejszych problemów związanych z migracjami w Europie. Dyskutowano m.in. o ewentualnych zagrożeniach, jakie dla krajów europejskich wynikają z masowych przemieszczeń ludności, reakcji tutejszych społeczeństw na przybyszów z innych stron świata, a także o perspektywach przetrwania kultury europejskiej w obliczu masowego napływu przedstawicieli innych kręgów cywilizacyjnych.

Podczas sesji inauguracyjnej zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie całej naukowej debaty, oraz potrzebę współpracy wojskowych i cywilnych znawców tematu omówił prof. dr hab. Zdzisław Winnicki, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych – Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor zaznaczył, że zagadnienia bezpieczeństwa warunkują wszystkie inne aspekty życia społecznego każdego państwa. Odnosząc się do zjawisk wzmożonej migracji, stwierdził, że przed naukowcami stoi teraz bardzo ważne wyzwanie. – Nie jest przypadkiem, że nagle w jakiejś części świata milion ludzi porzuca wszystko i maszeruje w jakimś kierunku – argumentował prof. Winnicki. Dodał, że nie ulega wątpliwości, że ktoś to wymyślił, zaplanował i zaopatrzył tych ludzi logistycznie.

Zdaniem profesora, rzesze często młodych ludzi znalazły się w nowym dla siebie miejscu z jakiegoś powodu. – I temu musimy się przyglądać – apelował naukowiec. Wyjaśnił, że z jednej strony zjawisko to monitorują służby wielu państw, a z drugiej muszą robić to także naukowcy zajmujący się dziedziną stosunków międzynarodowych i metodologią zjawisk społecznych. Wrocławski naukowiec zaznaczył także, że jednym z celów konferencji jest, by wojskowi praktycy zajmujący się sprawami bezpieczeństwa zapoznali się z tym, co mają do powiedzenia naukowcy, a ci z kolei, by poznali stanowisko praktyków. – Chodzi o wypracowanie rozwiązania ważnego problemu migracji – powiedział prof. Winnicki.

Głos z Sorbony

W konferencji wziął udział między innymi prof. dr hab. Bruno Drwęski z Departamentu Europy Środkowo-Wschodniej paryskiej Sorbony. Polak z pochodzenia, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, uważa, że podejście do spraw migracji w każdym państwie Europy jest trochę inne. Wynika to z doświadczeń historycznych oraz względów kulturowych. – Uważam, że migracje różnią się od siebie. Są migracje z krajów, które miały porównywalną historię, i z krajów pozaeuropejskich, co obserwujemy obecnie, mających zupełnie inne doświadczenia historyczne. Nie może więc dziwić, że do każdej z nich podejście społeczeństwa europejskiego jest inne – powiedział naukowiec.

Przedstawiciel Sorbony dodał, że nastawienie do migracji w bogatszej części Europy jest inne niż w społeczeństwach Europy Wschodniej. Różnica stanowi pochodną m.in. warunków życia ludzi w danym państwie. Ostrzegał jednak, że zasobność nie może stać się pretekstem do negatywnego nastawienia do ludzi szukających pomocy.

Rezultaty naukowej debaty

Temat konferencji był zbieżny z zakresem tematycznym kierunków studiów realizowanych w Akademii Wojsk Lądowych. Z jej wyników i publikacji skorzystają głównie studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe. Zagadnienia poruszane podczas konferencji będą obszernie omawiane podczas wykładów z przedmiotów: kulturowe aspekty bezpieczeństwa, bezpieczeństwo społeczne i socjologia bezpieczeństwa. – Chodzi nam o to, aby nasi studenci na temat problemów migracyjnych mogli uzyskać większy zasób wiedzy niż tylko ta, którą zdobywają z mediów – wyjaśnił ppłk dr Marek Bodziany, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Publicznego na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie AWL.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji dodał, że wiedzę z konferencji będą czerpali nie tylko studenci cywilni. W Akademii Wojsk Lądowych podchorążowie studiują co prawda na kierunkach zarządzanie lub inżynieria bezpieczeństwa, ale i tam jest pakiet nauk społecznych odnoszący się między innymi do psychologicznych aspektów bezpieczeństwa.

Wygłoszone w trakcie konferencji prelekcje zostaną później opublikowane w monografii, a także na łamach uznanych czasopism naukowych, m.in. „Wschodnioznawstwo” i „Doctrina”, a także w zeszytach naukowych wydawanych w AWL. Organizatorzy zapewnią również dostęp do tych wydawnictw w wersji elektronicznej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Filip Błażejowski/ Gazeta Polska/ Forum, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1512140160
Migracja ludzi z Afryki, Bliskiego Wschodu skończy się bardzo źle dla Europy i jej rodowitych mieszkańców. Przyszłość naszego kontynentu tak będzie wyglądała, czy się to komuś podoba czy nie, czy ktoś w to wierzy czy nie: https://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan Przybysze to ludzie o innej mentalności i kulturze. Europejczycy nie zaznają spokoju. Kiedy już OBCY zaleją nasz kontynent, skutki będą fatalne. Czy Polskę i Polaków dotknie ten problem? Oczywiście, że tak! Nie uchronimy naszych dzieci i wnuków przed terrorem: http://echointernetu.pl/2017/11/10/imigranci-z-krajow-islamskich-juz-sa-w-polsce-te-dane-przerazaja/ ISLAMIZACJA Europy w toku. Islamizacja Europy jest już procesem nieodwracalnym. Muzułmanie zajmują Europę zasiedlając ją. Co zasiedlą to już jest ich.
BA-47-5C-F1

Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rekordziści z WAT
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wytropić zagrożenie
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Gunner, nie runner
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEye dla wojska
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Szpej na miarę potrzeb
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO