moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia wśród cywilów

18 milionów złotych przeznaczy w przyszłym roku resort obrony na wsparcie organizacji pozarządowych, które zajmują się sprawami związanymi z wojskiem i obronnością – zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk podczas wizyty w Poznaniu. Sekretarz stanu był gościem VIII Forum Organizacji Pozarządowych pod hasłem „Wojsko dla Społeczeństwa”.

Krzysztof Długokęcki jest przewodniczącym Klubu Dziedzictwa Militarnego, który działa w ramach Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „SWAT”. Na co dzień wraz z kolegami zajmuje się promocją armii: współpracuje z jednostkami wojskowymi, muzeami, angażuje się w organizację wydarzeń kulturalnych. – Zależy nam na wsparciu ze strony resortu obrony. Przede wszystkim chodzi o kwestie organizacyjne, choćby związane z przekazywaniem broni na wystawy. Chcemy, aby wycofywany z użytku sprzęt nie był niszczony, ale wzbogacał muzealne kolekcje – mówi. Długokęcki jest jednym z kilkudziesięciu przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych zajmujących się wojskiem i sprawami obronności, którzy przyjechali do Poznania na forum „Wojsko dla Społeczeństwa”. Zjazd zorganizowano już po raz ósmy, spotkanie odbywa się w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego. – Dla ludzi, którzy są blisko munduru, to doskonała okazja do poznania wojska. W planach trzydniowego forum jest zwiedzanie 31 Bazy i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Przede wszystkim jednak to szansa na wymianę poglądów i zasygnalizowanie swoich potrzeb – podkreśla Zbigniew Ciosek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Jak przekonywał goszczący w Poznaniu wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, jego resort chce mocno zacieśnić współpracę z sektorem NGO (non governmental organisation). – Dzięki niej możemy realizować cele ministerstwa, takie jak kształcenie postaw proobronnych, patriotycznych, promocja polskich sił zbrojnych i oręża polskiego – wymieniał. W ślad za tym powinny więc pójść liczne regulacje, które takie współdziałanie ułatwiają. – W tej chwili w Sejmie trwają na przykład prace nad ustawą o broni i amunicji. Dzięki nowym przepisom wojsko będzie mogło przekazywać organizacjom prowadzącym szkolenie strzeleckie amunicję, której okres ważności dobiega końca. Warunkiem jest podpisanie przez te organizacje stosownej umowy z MON – tłumaczy wiceminister Dworczyk. Do tej pory armia musiała takie pociski utylizować, w dodatku odpłatnie, po zmianie ustawy będą mogły przed upływem terminu ważności zużyć je organizacje strzeleckie. – To pozwoli nam bardziej efektywnie wykorzystać zasoby wojska, a pieniądze przekazywane dotychczas organizacjom na zakup amunicji przeznaczyć na inne cele – dodaje.

W przyszłym roku zmienią się też procedury związane z naborem wniosków o dofinansowanie. – Dla nas niezwykle ważne jest usprawnienie relacji z organizacjami pozarządowymi. Dlatego też tworzymy generator wniosków, który sprawi, że będzie można składać je szybciej, łatwiej i skuteczniej – zapowiada wiceminister. W przyszłym roku MON będzie miał do rozdysponowania pośród stowarzyszeń i organizacji NGO 18 milionów złotych na projekty związane m.in. z promocją i szkoleniem wojskowym.

Inną formą współpracy z cywilami, o której mówił Michał Dworczyk, jest Legia Akademicka. Świeżo uruchomiony program zakłada ochotnicze szkolenie wojskowe studentów. – To element bardzo istotnego projektu realizowanego przez MON, jakim jest odbudowa rezerw osobowych polskich sił zbrojnych – wyjaśnia wiceminister. – Musi je posiadać każda armia, która chce skutecznie działać. Tymczasem odkąd w 2009 roku została zniesiona obowiązkowa służba wojskowa, w Polsce szkoli się dziesięciokrotnie mniej rezerwistów. A przecież z naszych wyliczeń wynika, że powinniśmy przeszkolić w ten sposób 30 tysięcy osób rocznie – podkreśla. Dotychczas do programu zgłosiło się 60 uczelni. – Zostało w nich utworzonych 180 grup, z których każda liczy od 25 do 35 studentów – informuje Grzegorz Matyasik, który w resorcie obrony odpowiada za koordynowanie projektu Legia Akademicka. Przeszkolenie rozpoczną oni od zajęć teoretycznych dotyczących wiedzy o bezpieczeństwie państwa czy organizacji sił zbrojnych. – Po ich ukończeniu, stosowne zaświadczenia zostaną przesłane do organów administracji wojskowej. Stamtąd studenci otrzymają karty powołania i na ich podstawie przystąpią do szkolenia praktycznego. Będzie się ono odbywało w jednostkach wojskowych i specjalistycznych ośrodkach. Łącznie potrwa 42 dni – tłumaczy Matyasik. Dodaje, że zajęcia są tak zorganizowane, aby mogli wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani studenci, także ci spoza uczelni zgłoszonych do projektu. – To przyszła elita naszego kraju. Z badań, które przeprowadziliśmy, wynika, że mają oni świadomość niestabilności środowiska międzynarodowego, w którym przyszło nam żyć. Z drugiej strony armia potrzebuje ochotników nie tylko do ewentualnej walki, lecz także – na przykład – do usuwania skutków klęsk żywiołowych. A wielu studentów to rozumie i nie chce stać z boku – podkreśla Matyasik.

Tymczasem szkolenie przydatnych wojsku kadr resort obrony chce rozpocząć jeszcze wcześniej, bo już na poziomie szkół średnich. – W tym roku uruchomiony został pilotażowy program wspierania szkół, które prowadzą certyfikowane klasy mundurowe. Na razie jest ich 57, ale docelowo chcielibyśmy, aby w każdym powiecie funkcjonowała jedna taka placówka – zapowiada wiceminister Dworczyk. – Szkoły mogą liczyć na dofinansowanie zakupu mundurów i wyposażenia – dodaje. Opracowany został już wzór uniformów dla uczniów.

Poznańskie forum potrwa do niedzieli.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze


Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Hiszpański palimpsest
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO