moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięć o generale Andersie wpisana w historię WAT

„Wybitny żołnierz i mąż stanu, naczelny wódz, następca prezydenta RP” – od dzisiaj słowa te widnieją na pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci generała broni Władysława Andersa, której odsłonięcie miało miejsce na Wydziale Logistyki Wojskowej Akademii Technicznej.

Zgodnie z uchwałą Senatu Wojskowej Akademii Technicznej Auli Wydziału Logistyki nadano imię gen. broni Władysława Andersa, a pamiątkową tablicę umieszczono w budynku nr 135 na terenie Akademii.

W uroczystości udział wzięli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, podsekretarz stanu w MON Dominik Smyrgała, biskup polowy WP JE ks. bp gen. bryg dr Józef Guzdek, dyrektor Departamentu Infrastruktury MON płk Dariusz Ryczkowski, przedstawiciele Garnizonu Warszawa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, prezes Kapituły Medalu „Zło dobrem zwyciężaj Ryszard Walczak, prezes Stowarzyszenia Patriotyczno-Edukacyjnego „Pamięć” Jarosław Dąbrowski, kadra i pracownicy WAT.

Po złożeniu meldunku przez dziekana Wydziału Logistyki płk. dr. hab. Szymona Mitkowa o gotowości do uroczystości, uczelniany chór odśpiewał hymn państwowy. Następnie głos zabrał JM Rektor-Komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, który powiedział: „Uroczystość odsłonięcia tablicy gen. broni Władysława Andersa i nazwania Jego imieniem nowej auli Wydziału Logistyki jest wielkim honorem dla całej społeczności akademickiej WAT. Skłania też do przywołania pamięci tej legendarnej postaci, zasiadającej w Panteonie Bohaterów Narodowych. Owiany żołnierską sławą generał stał się, bowiem symbolem chwały i tragizmu żołnierza polskiego, walczącego mężnie o wolność i suwerenność Rzeczypospolitej”.

Aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy gen. broni Władysława Andersa dokonali córka generała, senator Anna Maria Anders z podsekretarzem stanu w MON Dominikiem Smyrgałą i rektorem-komendantem WAT płk. dr. hab. inż. Tadeuszem Szczurkiem.

„Dzisiaj bardziej czuję się córką gen. Andersa niż senatorem. Jestem pod wrażeniem, tablica jest przepiękna i za to chciałabym podziękować z całego serca Panu Pułkownikowi Tadeuszowi Szczurkowi i wszystkim, którzy się do tego przyczynili. (…)To zostanie, już nas nie będzie, a ta aula będzie i ta tablica będzie. Mnie szczególnie zależy na pamięci o ojcu, o Jego żołnierzach, bohaterach. Za każdym razem jestem wzruszona, kiedy spotykam się z kombatantami bo myślę sobie, że oni przez tyle lat byli niedocenieni podczas PRL-u, także naprawdę staram się teraz, żeby oddać im należną cześć, za to co zrobili. (...) W ubiegłym roku po raz pierwszy została otwarta wystawa „Szlak nadziei” w Kancelarii Premiera. (...) Ten szlak nadziei, ta podróż z Syberii przez Bliski Wschód, do Włoch i na emigrację. Zdałam sobie sprawę jako minister w rządzie Pani Premier jak mało ludzie wiedzą o tej części historii. (...) Życzę każdemu dowódcy, żeby był tak lubiany i uwielbiany przez swoich żołnierzy jak był mój ojciec" – powiedziała senator Anders.

Poświęcenia tablicy dokonał biskup polowy WP JE ks. bp gen. bryg dr Józef Guzdek, a towarzyszyli mu proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej ks. płk dr Jan Domian i kapelan WAT ks. kan. mjr dr Ireneusz Biruś. Wiązankę kwiatów przed tablicą gen. Andersa złożyła delegacja w składzie senator Anna Maria Anders, minister Dominik Smyrgała i rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Pierwszym wydarzeniem w Auli im. generała broni Władysława Andersa na Wydziale Logistyki była projekcja filmu o życiu i dokonaniach generała pt. „Generał polskich nadziei…”. Zwiedzanie wystawy poświęconej gen. Andersowi było ostatnim punktem uroczystości.

„Dla innych sprzymierzonych wojna kończyła się wówczas zwycięstwem. Dla Polski nie. Żyjemy teraz oczekiwaniem ostatniego rozdziału …Czekamy i …wierzymy” – napisał gen. Anders w pamiętnikach Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946. Nawiązując do słów generała, rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek powiedział: „Wprawdzie generał nie doczekał, ale pokolenie wychowane na Jego legendzie i pięknej karcie bojowej dopisuje ostatni rozdział zwycięstwa sprawy polskiej”.

Tekst: Ewa Jankiewicz/ rzecznik prasowy WAT

red. PZ

autor zdjęć: Sebastian Jurek

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Tajna misja polskiej agentki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Leopardy jadą na poligon

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO