W czwartek, 7 grudnia, odbył się uroczysty apel z okazji wręczenia repliki sztandaru 2 Pułku Artylerii Legionów im. Króla Władysława IV oraz Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w garnizonie Choszczno.
Uroczystość rozpoczęła się o godz.11.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi w intencji żołnierzy artylerzystów oraz ich rodzin. Ceremonię wręczenia repliki sztandaru rozpoczął dowódca choszczeńskiego dywizjonu podpułkownik Jarosław Chojnacki od złożenia meldunku dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Replikę sztandaru 2 Pułku Artylerii im. Króla Władysława IV ufundował komitet w składzie: burmistrz miasta Choszczna – Robert Adamczyk, starosta powiatu choszczeńskiego – Adam Andriaszkiewicz, zastępca burmistrza miasta Choszczna – Magdalena Sieńko. Rodzicami chrzestnymi repliki sztandaru zostali: szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych – generał brygady Tomasza Piotrowski oraz zastępca burmistrza miasta Choszczna - Magdalena Sieńko.
– Sztandar to jeden z najwyższych symboli dla żołnierza, jest wyrazem tego, co najlepsze i najważniejsze dla żołnierza. Jest on niezmiernie ważnym symbolem narodowym ukształtowanym od zarania naszych dziejów, jako tradycyjny przejaw honoru, męstwa i sławy każdego Polaka. Z tym symbolem patriotyzmu związane są losy naszego żołnierza, jego wola walki, trud i krew. To również zobowiązanie do dalszego godnego kultywowania bohaterów i ich czynów – powiedział gen. bryg. Tomasz Piotrowski. W ceremonii wręczenia repliki sztandaru wzięli udział także: marszałek województwa zachodniopomorskiego, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, dyrektor Agencji Mienia Wojskowego oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu choszczeńskiego i miasta Choszczna. Święto choszczeńskich żołnierzy zakończyła uroczysta defilada oraz pokaz sprzętu.
Dywizjon artylerii samobieżnej od 18 listopada 2011 roku jest spadkobiercą chlubnych tradycji 2 pułku artylerii na podstawie Decyzji nr 438 Ministra Obrony Narodowej w sprawie kultywowania tradycji oręża polskiego. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii jest dla „choszczeńskich” artylerzystów, szczególnie ważnym wydarzeniem. To właśnie takie uroczyste chwile wyzwalają więzi duchowe, łączą wszystkich artylerzystów i rakietowców zarówno tych pozostających w czynnej służbie wojskowej, jak i tych, którzy już z niej odeszli. Podczas uroczystego apelu były chwile na odczytanie rozkazów, wręczenie nagród i wyróżnień.
W zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej nr 52 z dnia 20-go listopada 1995 roku w sprawie ustanowienia Świąt Wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych RP w paragrafie pierwszym czytamy: „Ustanawia się w Siłach Zbrojnych RP następujące święta wojskowe: pkt. 8. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – obchodzone 4 grudnia.” Ustanowione święto wojsk rakietowych i artylerii nawiązuje do Św. Barbary - patronki ponad 600-letniej tradycji artylerii polskiej. Początek istnienia artylerii ogniowej na ziemiach polskich, historycy lokują najczęściej w “Statutach Wiślickich” Kazimierza Wielkiego z 1347 roku, w których wspomina się o możliwości używania cyt. ”puszek” do obrony twierdz. Wśród artylerzystów polskich kult św. Barbary i tradycje barbórkowego święta tworzyły się już w pierwszym okresie rozwoju artylerii ogniowej. Formalne przyjęcie patronatu świętej łączyć należy z powstaniem cechu puszkarzy. Była to okazja do przypomnienia czynów bojowych, wyróżnienia najdzielniejszych, a także podziękowania za opiekę.
Tekst: por. Bartłomiej Kulesza
autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza
komentarze