moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Choszczeński dywizjon artylerii otrzymał sztandar

W czwartek, 7 grudnia, odbył się uroczysty apel z okazji wręczenia repliki sztandaru 2 Pułku Artylerii Legionów im. Króla Władysława IV oraz Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii w garnizonie Choszczno.

Uroczystość rozpoczęła się o godz.11.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jadwigi w intencji żołnierzy artylerzystów oraz ich rodzin. Ceremonię wręczenia repliki sztandaru rozpoczął dowódca choszczeńskiego dywizjonu podpułkownik Jarosław Chojnacki od złożenia meldunku dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Replikę sztandaru 2 Pułku Artylerii im. Króla Władysława IV ufundował komitet w składzie: burmistrz miasta Choszczna – Robert Adamczyk, starosta powiatu choszczeńskiego – Adam Andriaszkiewicz, zastępca burmistrza miasta Choszczna – Magdalena Sieńko. Rodzicami chrzestnymi repliki sztandaru zostali: szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzaju Sił Zbrojnych – generał brygady Tomasza Piotrowski oraz zastępca burmistrza miasta Choszczna - Magdalena Sieńko.

– Sztandar to jeden z najwyższych symboli dla żołnierza, jest wyrazem tego, co najlepsze i najważniejsze dla żołnierza. Jest on niezmiernie ważnym symbolem narodowym ukształtowanym od zarania naszych dziejów, jako tradycyjny przejaw honoru, męstwa i sławy każdego Polaka. Z tym symbolem patriotyzmu związane są losy naszego żołnierza, jego wola walki, trud i krew. To również zobowiązanie do dalszego godnego kultywowania bohaterów i ich czynów – powiedział gen. bryg. Tomasz Piotrowski. W ceremonii wręczenia repliki sztandaru wzięli udział także: marszałek województwa zachodniopomorskiego, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, dyrektor Agencji Mienia Wojskowego oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu choszczeńskiego i miasta Choszczna. Święto choszczeńskich żołnierzy zakończyła uroczysta defilada oraz pokaz sprzętu.

Dywizjon artylerii samobieżnej od 18 listopada 2011 roku jest spadkobiercą chlubnych tradycji 2 pułku artylerii na podstawie Decyzji nr 438 Ministra Obrony Narodowej w sprawie kultywowania tradycji oręża polskiego. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii jest dla „choszczeńskich” artylerzystów, szczególnie ważnym wydarzeniem. To właśnie takie uroczyste chwile wyzwalają więzi duchowe, łączą wszystkich artylerzystów i rakietowców zarówno tych pozostających w czynnej służbie wojskowej, jak i tych, którzy już z niej odeszli. Podczas uroczystego apelu były chwile na odczytanie rozkazów, wręczenie nagród i wyróżnień.

W zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej nr 52 z dnia 20-go listopada 1995 roku w sprawie ustanowienia Świąt Wojskowych oraz sposobu ich obchodzenia w Siłach Zbrojnych RP w paragrafie pierwszym czytamy: „Ustanawia się w Siłach Zbrojnych RP następujące święta wojskowe: pkt. 8. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii – obchodzone 4 grudnia.” Ustanowione święto wojsk rakietowych i artylerii nawiązuje do Św. Barbary - patronki ponad 600-letniej tradycji artylerii polskiej. Początek istnienia artylerii ogniowej na ziemiach polskich, historycy lokują najczęściej w “Statutach Wiślickich” Kazimierza Wielkiego z 1347 roku, w których wspomina się o możliwości używania cyt. ”puszek” do obrony twierdz. Wśród artylerzystów polskich kult św. Barbary i tradycje barbórkowego święta tworzyły się już w pierwszym okresie rozwoju artylerii ogniowej. Formalne przyjęcie patronatu świętej łączyć należy z powstaniem cechu puszkarzy. Była to okazja do przypomnienia czynów bojowych, wyróżnienia najdzielniejszych, a także podziękowania za opiekę.

Tekst: por. Bartłomiej Kulesza

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza

dodaj komentarz

komentarze


Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
 
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowe śmigłowce kawalerii
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Nowy zarząd PGZ-etu będzie z konkursu
Gwiazdy sportu dają lekcję
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Skromny początek wielkiej wojny
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwszy skok
W rezerwie pasywnej będą oceny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Ślubowanie kadetów OPW
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zielone światło dla Barbary
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO