moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Winter Scorpion 2017

12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych zajęciach taktycznych pk. Winter Scorpion-17 połączonych ze strzelaniami sytuacyjnymi.

Zajęcia rozpoczęły się dźwiękiem alarmu 12 grudnia o godzinie 06.00 czasu lokalnego. Kompania zmotoryzowana po otrzymaniu i analizie zadania oraz zrealizowaniu przedsięwzięć osiągnięcia gotowości do działania, o godzinie 10.00 rozpoczęła przemieszczenie ponad 25 jednostek sprzętu do rejonu ześrodkowania w Botosesti Paia, oddalonego o blisko 60 km od Craiov, na której miała już okazję uczestniczyć w poprzednich przedsięwzięciach szkoleniowych.

Na czas szkolenia do struktury kompanii zmotoryzowanej przydzielono pluton zmotoryzowany z 26 Batalionu Piechoty, który podczas części taktycznej wszedł w podporządkowanie por. Bartłomieja Czeremskiego.

Podczas realizacji przemieszczenia, prowadzonego w warunkach codziennego ruchu komunikacyjnego, osoby funkcyjne kompanii musiały zmierzyć się z incydentami mającymi wpływ na realizację marszu. Pojawiły się zdarzenia powodujące interakcję z ludnością cywilną tj. blokady drogowe, niezidentyfikowani obserwatorzy, działania propagandowe ludności wspieranej przez stronę przeciwną oraz pozorowana zasadzka i incydent chemiczny, który w realnych działaniach mógłyby wpłynąć na terminowe wykonanie zadania przez kompanię.

„Incydenty te pojawiły się w celu sprawdzenia reakcji dowódcy kompanii na działania psychologiczne i nieregularne, które mogą utrudnić wykonanie zadania i wpłynąć negatywnie na morale, nie mniej niż działania bojowe” – powiedział dowódca grupy - oficer operacyjny, kapitan Damian Ćwierkiewicz.

Po zajęciu rejonu ześrodkowania i zrealizowaniu przedsięwzięć zabezpieczenia bojowego, dokonano sprawdzenia procedur odzyskiwania utraconego personelu (ang. personel recovery), niezidentyfikowani sprawcy uprowadzili żołnierza kompanii. Incydent ten wskazał na kluczową rolę dowódców drużyn, którzy szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności powinni zwrócić uwagę na miejsce przebywania podległych im żołnierzy.

Podczas kolejnych dni ćwiczący realizowali zagadnienia szkoleniowe na które składały się strzelania sytuacyjne oraz wykonywanie norm i procedur taktycznych. Podczas realizacji ćwiczeń ogniowych żołnierze prowadzili ogień z etatowego uzbrojenia kompanii, czyli LM-60, MK-19, RPG-7, UKM-2000, kbs Beryl i mini Beryl oraz PW-94 Wist. Zastosowanie wcześniej przygotowanych przeszkód umożliwiło sprawdzenie umiejętności strzeleckich w różnych postawach do celów ukazujących się.

Równolegle realizowano szkolenie sprawdzające z norm i procedur taktycznych. Żołnierze zostali ocenieni między innymi za sposób w jaki pokonywali zapory inżynieryjne i pola minowe, zdobywali bunkier i oczyszczali okop. Rumuński pluton wydzielony z 26 Batalionu Piechoty doskonalił działania taktyczne wskazane przez dowódcę batalionu.

„Ośrodek szkolenia ogniowego i taktycznego w Botosesti Paia jest nam doskonale znany, jednak tym razem realizowaliśmy strzelania bardziej złożone, wymagające umiejętności dostosowania się do przeszkód, które wspólnymi siłami wykonaliśmy. Szczególną uwagę skupiliśmy na realizacji zadań w warunkach ograniczonej widoczności, podczas których należy zachować szczególną ostrożność. Celem tychże strzelań sytuacyjnych było pokazanie realnej dynamiki działań bojowych, ważnego aspektu pamięci mięśniowej, jaka jest wymagana podczas prowadzenia ognia, a także umiejętnego wykorzystania przeszkód terenowych. Zajęcia taktyczne, przygotowane wspólnie przez dowództwo I zmiany PKW Rumunia i sztab 26 Batalionu Piechoty, wymagały od nas przystosowania się do ciągle zmieniającej się sytuacji, szybkiego reagowania na incydenty, oraz podejmowania szybkich decyzji. Był to dla nas sprawdzian podsumowujący naszą blisko 6-miesięczną służbę i ostatnie taktyczne przedsięwzięcie przed powrotem do kraju i muszę przyznać, że jestem zadowolony z działania moich podwładnych” – powiedział porucznik Bartłomiej Czeremski, dowódca kompanii zmotoryzowanej PKW Rumunia, oficer 17 Brygady Zmechanizowanej.

Realizacja przedsięwzięcia była również okazją do sprawdzenia działania Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NEWL) PKW Rumunia. Żołnierze NEWL zapewnili gorące posiłki, które przygotowane zostały z wykorzystaniem etatowej kuchni polowej. Ponadto wydzielone siły plutonu logistycznego zrealizowały ewakuację uszkodzonego sprzętu, które na wiejskich terenach Rumunii wymagały szczególnych umiejętności kierowców.

„W czasie prowadzenia strzelań i zajęć taktycznych wydzielony pododdział NEWL przygotowywał, a następnie dowoził ciepłe posiłki w rejon zajęć, dzięki którym grudniowe temperatury i wysokie tempo zajęć nie było tak uciążliwe. Ponadto doskonale wiemy jak gorący, smaczny posiłek podnosi morale po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzinach spędzonych w polu. Również mieliśmy okazję przekonać się, że ewakuacja sprzętu z obszaru wiejskiego rumunii nie jest taka prosta ze względu na gabaryty sprzętu i wąskie drogi” – zaznaczył mjr Krystian Pietruszka, zastępca dowódcy PKW - dowódca NEWL I zmiany PKW Rumunia.

„Zajęcia taktyczne połączone ze strzelaniem sytuacyjnym pk. Winter Scorpion-17 były ostatnim przedsięwzięciem szkoleniowym I zmiany PKW Rumunia w ramach szkolenia zintegrowanego z 26 Batalionem Piechoty „Neagoe Basarab” i stanowiły swego rodzaju podsumowanie działalności szkoleniowej i sprawdzenie wyszkolenia kompanii zmotoryzowanej po 6-miesięcznym pobycie w Rumunii”- powiedział dowódca Kontyngentu mjr Paweł Cupa.

Po zrealizowaniu niezbędnych obsług technicznych, sprzęt zostanie przygotowany do przekazania dla II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w styczniu 2017 roku.

Tekst: ppor. Piotr Nawalicki

red. PZ

autor zdjęć: sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Psiakrew, harmata!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO