moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Jesteście elitą armii, jesteście elitą narodu”

W Polsce armia była, jest i będzie fundamentem, nie tylko bezpieczeństwa, ale także patriotyzmu, bo w Polsce armia była, jest i będzie skarbnicą podstawowych wartości patriotycznych. Wy dziś szerzycie te wartości, armia polska Was potrzebuje – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w trakcie uroczystej promocji żołnierzy rezerwy na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

W niedzielę 17 grudnia br. w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski żołnierzy rezerwy. Aktu promowania 137 absolwentów dokonali I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: gen. broni Michał Sikora i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych: gen. dyw. Jarosław Mika.

Po zakończeniu aktu promocji nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie głos zabrał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz:
–„Nigdy Cię nie zawiodę Ojczyzno!” Nie ma słów bardziej przejmujących, bardziej zobowiązujących, wspanialszych, które może powiedzieć Polak – nigdy Cię nie zawiodę Ojczyzno. Nie zawiedli Polski żołnierze września 1939 roku, nie zawiedli Polski żołnierze, którzy szli do Polski niepodległej, walcząc z okupantami. Nie zawiedli Polski żołnierze niezłomni, którzy po okupacji hitlerowskiej walczyli z okupacją sowiecką, nie zawiedli też Polski Ci, których dzisiaj także wspominamy - robotnicy Szczecina, Gdańska, Kołobrzegu, Tczewa, Elbląga, którzy bronili Ojczyzny przed Sowietami w powstaniu w 1970 roku, bronili Narodu, bronili nas wszystkich przed okupacją sowiecką. Nie zawiedli Ojczyzny górnicy „Wujka”, którzy padli 16 grudnia 1981 roku, gdy strzelali do nich Ci którzy zawiedli, Ci którzy splamili honor żołnierza polskiego. Ci, dla których nie ma miejsca w polskim żołnierskim korpusie oficerskim i w polskiej armii, i czas najwyższy to jasno powiedzieć. Dla tych, którzy mordowali Polaków, dla tych którzy splamili swoje dłonie krwią polską, nie ma miejsca w żołnierskich szeregach.

Szef MON zaakcentował (...) – Pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami nie tylko żołnierzy spod Monte Cassino, spod Tobruku, ale jesteście także spadkobiercami żołnierzy niezłomnych, jesteście także spadkobiercami robotników, którzy walczyli na polskich ulicach o niepodległość, jesteście również spadkobiercami także tych wszystkich pokoleń, które swoje życie, bezpieczeństwo, pokój poświęciły temu, żeby Polska była niepodległa. To jest Wasz wzór, to są Ci, na których macie się wzorować i to są Ci, w oparciu o których macie kształtować swoich podwładnych, bo jesteście elitą armii, ale także jesteście elitą narodu, to według Waszego postępowania, według tego jak, Wy będziecie się odnosili do Ojczyzny, tak jak Wy będziecie się odnosili do zła, które macie potępić i dobra, które macie podnosić, pokazywać, kształtować, tak będą się zachowywali Polacy, tak będą kształtowali swój sposób patrzenia na rzeczywistość obywatele polscy.

- Kończymy rok, mianując koleją falę polskich oficerów. Wraz z tymi, którzy od początku tego roku byli mianowani, jesteście tysiąc sześćsetnymi oficerami polskimi w tym roku mianowanymi, a w ciągu ubiegłych dwóch lat mianowano Was trzy tysiące i ciągle jest Was za mało, bo armia polska musi być wielka, bo armia polska musi być bezpieczna, bo armia polska musi być zdolna do tego, by przeciwstawić się każdemu wrogowi siłą oręża i siłą ducha, tego, który kształtowali Wasi przodkowie, tego który kształtowała historia Polski. To Niej macie świadczyć, o niej macie zawsze przypominać, tak, żeby już nigdy więcej Polakom nie towarzyszyło kłamstwo, tak żeby nigdy więcej nie fałszowano historii i nie upodlano narodu polskiego, tak, żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich Prezydent, milczą wtedy, gdy ginie elita ich armii, milczą wtedy, gdy zaczyna panować kłamstwo, tak jak było z kłamstwem smoleńskim. Waszym obowiązkiem jest świadczyć o prawdzie, chwale i sile narodu polskiego i polskiej armii. Czołem żołnierze! - zakończył minister Macierewicz swoje przemówienie.

Za bardzo dobre wyniki, podczas szkolenia wojskowego i wzorową postawę, minister obrony narodowej wyróżnił ppor. rez. Martę Tyśkiewicz. Pani porucznik podkreśliła, iż dla stojących w szyku żołnierzy rezerwy szczególnie ważny był fakt, że promocja odbyła się na placu imienia wielkiego Polaka - Marszałka Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podziękowała też kadrze dydaktycznej za przygotowanie żołnierzy do pełnienia zaszczytnej funkcji oficera Wojska Polskiego.

Uroczystość zakończyła się ceremonią złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz defiladą wszystkich pododdziałów na czele z dowódcą uroczystości, mjr. Tomaszem Sewastynowiczem z Dowództwa Garnizonu Warszawa. Defiladę zamknęła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

*****

W trakcie uroczystości odczytano również decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza o odznaczeniu medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” Kopalni Węgla Kamiennego "Wujek" w uznaniu działań na rzecz bezpieczeństwa kraju i walki o niepodległość Polski.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Hiszpański palimpsest
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO