moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska wigilia w Rumunii

Żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii święta Bożego Narodzenia spędzają setki kilometrów od domu, ale obchodzą je zgodnie z polskim zwyczajem. Była wieczerza wigilijna, pasterka, a nawet… wizyta Świętego Mikołaja, który każdemu podarował drobny upominek. Specjalne życzenia skierował do żołnierzy biskup polowy Józef Guzdek.

24 grudnia ponad dwustu polskich żołnierzy, którzy pełnią misję w Rumunii, spotkało się przy wigilijnym stole. Na wieczerzę, którą zorganizowano w miejscowym klubie garnizonowym „Cercul Militar”, zostali również zaproszeni m.in. dowódca Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, pułkownik Christian Dan oraz przedstawiciele władz miasta i rumuńskich służb mundurowych. Zgodnie ze zwyczajem, zanim żołnierze usiedli do wigilijnej kolacji, podzielili się opłatkiem. O to, by na stołach znalazły się typowo polskie dania, zadbali wojskowi z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego z 10 Brygady Logistycznej z Opola. Wśród potraw były zupy: grzybowa i barszcz z uszkami, krokiety, pierogi  kapustą i grzybami oraz kilka rodzajów ryb. Świąteczną atmosferę dopełniało wspólne śpiewanie kolęd i pojawienie się Świętego Mikołaja, który każdemu uczestnikowi kolacji podarował drobny upominek. Nie były to jedyne prezenty, jakie trafiły do rąk żołnierzy służących w Rumunii. Wcześniej dostali upominki 6 grudnia, z okazji mikołajek, oraz 11 grudnia, gdy z Polski przybyły paczki od rodzin. Do dużej ilości prezentów dla misjonarzy swoje dary dołączył także naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu dr Bartosz Kuświk. W poczcie były również kartki świąteczne wykonane przez przedszkolaków z Opola oraz dzieci żołnierzy.

Niestety przy stole zabrakło kilku mundurowych, którzy w tym czasie pełnili służbę w koszarach. Jednak by oni również poczuli wyjątkowy nastrój, wybrała się do nich grupa kolędników. Żołnierze chętnie też odwiedzali kaplicę, w której stanęła piękna szopka wykonana przez ich kolegów z plutonu logistycznego. O świąteczny wygląd kaplicy zadbał kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk, który wcześniej przeprowadził rekolekcje adwentowe. Choinki przystrojone ozdobami wykonanymi przez żołnierzy stanęły między innymi w stołówce, hotelu wojskowym, gdzie zakwaterowana jest część osób oraz w jednym z budynków koszarowych, w którym mieszkają specjaliści logistyki i żołnierze kompanii zmotoryzowanej.

Choć w bazie panuje wyjątkowa atmosfera, wielu żołnierzy myślami wraca do kraju. – To moje czwarte święto Bożego Narodzenia poza granicami Polski – mówi starszy chorąży Włodzimierz Dorociak z 1 Pułku Saperów w Brzegu. Podoficer przyznaje, że trudno mu było wytłumaczyć synowi, że znów nie wróci do domu na święta. – Pomimo tęsknoty za bliskimi cieszę się, że udało się nam przygotować wigilijną wieczerzę i zebrać się w tej ważnej chwili przy wspólnym stole – zauważa weteran sześciu misji w Afganistanie.

W kontyngencie rozegrano także zawody sportowe, m.in. turnieje w tenisa stołowego, piłkę halową oraz w szachy. W świetlicy przez cały czas można było oglądać polskie kanały telewizyjne.

Polski Kontyngent  Wojskowy w Rumunii liczy ponad 220 żołnierzy, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Polski pododdział wchodzi w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, która podlega rumuńskiej 2 Brygadzie Piechoty. Głównym zadaniem żołnierzy jest szkolenie i podnoszenie poziomu sprawności bojowej. Misją żołnierzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO.

I zmiana PKW Rumunia wróci do Polski w pierwszej połowie stycznia 2018 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por. Jan Sierpiński

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda nie tylko od dowódcy
 
Afganistan. Czas wracać do domu
PKW Turcja już działa
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
„Dragon ’21” zakończony
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
CePeLek czeka na weteranów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Borsuk pokazał swoje możliwości
Gorzka parada zwycięstwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żandarmeria świętuje
Nigdy nie zostawiamy swoich
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Szable w dłoń! Lance do boju!
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Studenci w sytuacji kryzysowej
Karakal w natarciu
„Albatros” wyszedł na morze
Course on Diplomacy
Hitler idzie na wschód
Luksusowe auta zaparkują obok F-16
Święto Dowództwa Generalnego
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Misje kształtują charakter
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
Równanie do najlepszych
Kurs na dyplomację
Grupy niszczycieli czołgów
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Dragon” wskazał cel
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
CBW świętuje
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Podoficer, czyli lider
„Czarne karabiny” na Mazurach
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowe książeczki wojskowe
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
MSPO – przygotowania idą pełną parą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO