moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie szkoła podoficerska dla żandarmów

Na bazie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim powstanie szkoła podoficerska tej formacji. Placówka zostanie otwarta 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy rozpoczną się już we wrześniu. Kształcić się tu będą m.in. szeregowi aspirujący do korpusu podoficerskiego oraz podoficerowie chcący podnieść swoje kwalifikacje. Rocznie będzie to około 100–120 żołnierzy.

Najlepsi szeregowi zawodowi, z piątkami z opiniowania i odpowiednim stażem służby, mogą ubiegać się o miejsca na kursach podoficerskich. W zależności od rodzaju sił zbrojnych, w których służy dany szeregowy, prowadzone są one w trzech szkołach – w Poznaniu, Dęblinie i Ustce. Szeregowi służący w Żandarmerii Wojskowej, niemającej własnej placówki, półroczne kursy odbywają pod patronatem Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

W praktyce obecna liczba absolwentów (60 w 2017 r.) nie zaspokaja potrzeb Żandarmerii Wojskowej pod względem obsady pierwszych stanowisk dowódczych i specjalistycznych w korpusie podoficerów. Ponadto szkolenie jest realizowane w dwóch miejscach: ogólnowojskowe jest prowadzone w stolicy Wielkopolski, a specjalistyczne – w Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim. Co więcej, w przypadku szeregowych kształcących się na podoficerów ŻW, nie do końca też sprawdzają się programy kształcenia. Nie w pełni uwzględniają one chociażby specyfikę służby formacji, w tym szczegółowe zagadnienia dotyczące służby w prewencji czy pionach dochodzeniowo-śledczym i kryminalnym.

Z tych między innymi powodów już niebawem żandarmi będą mieć własną szkołę podoficerską. Zasadność jej utworzenia dostrzegłminister obrony narodowej, który jeszcze w październiku ubiegłego roku dał zielone światło dla tej inicjatywy. Teraz w MON-ie przygotowany został projekt rozporządzenia w tej sprawie.

– Stworzenie żandarmskiej szkoły podoficerskiej zoptymalizuje proces szkolenia. Nasze kierownictwo na bieżąco, według potrzeb będzie określać liczbę miejsc i kierunki szkoleń. Dodatkowo zminimalizujemy biurokrację, bo teraz, choć szkolenie żandarmów w Poznaniu trwa tylko dwa tygodnie, to za kluczowe dokumenty odpowiada właśnie tamtejsza Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych wyjaśnia ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Na kursy do Mińska Mazowieckiego

Zgodnie z dokumentem Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej powstanie 1 lipca 2019 roku w Mińsku Mazowieckim. Zostanie podporządkowana komendantowi działającego na tym terenie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Programy kształcenia będą tworzone przez wyspecjalizowaną kadrę szkoleniową, a nadzór na procesem kształcenia obejmie komendant główny ŻW. Na potrzeby szkoły, od 2019 roku zwiększy się też stan etatowy ŻW o 42 stanowiska żołnierzy zawodowych oraz dwa stanowiska pracowników wojska.

– Posiadanie własnej placówki i zwiększenie ukompletowania stanowisk podoficerskich pozytywnie wpłynie też na jakość i terminowość realizacji zadań oraz zwiększenie możliwości wykonywania ustawowych zadań ŻW. To z kolei wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz dyscypliny wojskowej – mówi ppłk Karpienko.

W tworzonej szkole podoficerskiej będą prowadzone szkolenia szeregowych zawodowych na pierwszy stopień podoficerski w Żandarmerii Wojskowej, kursy kwalifikacyjne na podoficera i podoficera starszego oraz kursy doskonalące dla podoficerów ŻW. Ponadto będą się tu odbywać kursy doskonalące mające na celu przekwalifikowanie podoficerów innych rodzajów sił zbrojnych przenoszonych do Żandarmerii Wojskowej lub powołanych z rezerw osobowych. Na potrzeby przygotowania rezerw mobilizacyjnych w korpusie podoficerów w nowo powstałej placówce będą się też szkolić rezerwiści. Kursy będą przechodzić także podoficerowie pozostający na przydziałach mobilizacyjnych w jednostkach Żandarmerii Wojskowej. Szacuje się, że rocznie w Szkole Podoficerskiej ŻW będzie się kształcić od 100 do 120 żołnierzy.

Jak ocenia MON, koszty utworzenia placówki nie będą duże. Po pierwsze dlatego, że szkoła będzie funkcjonować tuż przy Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, a co się z tym wiąże będzie mogła korzystać np. z istniejącej bazy szkoleniowej i zaplecza dydaktycznego. Jak przekonują przedstawiciele resortu, w grę nie wchodzą więc żadne inwestycje budowlane ani remontowe. Planowane jest natomiast kupno czterech sztuk bezprzewodowego trenażera laserowego. Koszt wyniesie ok. 250 tys. zł, a zakup będzie zrealizowany w ramach programu modernizacji technicznej.

Ogółem powstanie placówki kształcącej przyszłych podoficerów ŻW będzie kosztowało budżet MON ok. 37 mln zł w ciągu dziesięciu lat. Utworzenie szkoły planowane jest od 1 lipca 2019 roku, a pierwsze kursy mają ruszyć już we wrześniu tego samego roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~WOJSKOwy
1566310560
Witam. Czy Szeregowy po roku służby w WOT może starać się do Szkoły Podoficerskej w Mińsku Mazowieckim? ( Wykształcenie wyższe)
F9-71-38-02
~Gość
1552577640
Szkoda ze ciężko sie dostać. A tak narzekają ze wojska nie ma w Polsce nawet jak ktoś chce ro i tak sie nie dostaje a plecaki z otwartymi rękami są witani.
B1-31-8F-36
~BOLO
1514796420
Szkoła dla 100 słuchaczy rocznie?? To dopiero bzdura. Do Poznania z nimi i niech widzą jak wygląda w wojsku bo się nam Żandarmi całkowicie oderwali od rzeczywistości!
4A-20-9D-A7

Szpej na miarę potrzeb
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
W Italii, za wolność waszą i naszą
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto stołecznego garnizonu
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO