moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kalendarium: październik – grudzień

W 2030 roku budżet Ministerstwa Obrony Narodowej będzie wynosił 2,5% PKB – zakłada ustawa, którą w październiku podpisał prezydent Andrzej Duda. To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie ostatniego kwartału 2017 roku. Na wiele lat zostały zapewnione środki na rozwój i modernizację techniczną Wojska Polskiego.

 

PAŹDZIERNIK

Międzynarodowa „Kobra ‘17”

W ćwiczeniach „Kobra ‘17”, będących częścią manewrów „Dragon ‘17”, wzięli udział żołnierze wszystkich polskich jednostek wojsk specjalnych: GROM-u, Agatu, JWK, Nila i Formozy.

Fot. Michał Niwicz

Współpracowała z nimi 7 Eskadra Działań Specjalnych. Poza Polakami w ćwiczeniach uczestniczyli również operatorzy m.in. z: Belgii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Żołnierze wspólnie prowadzili rozpoznanie, akcje bezpośrednie i inne operacje specjalne. W manewrach uczestniczył także pododdział bojowy sił specjalnych Gruzji, który przechodził test znajomości procedur NATO.


Nowy kierunek na ASzWoj

W Akademii Sztuki Wojennej został otwarty nowy kierunek studiów podyplomowych: zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej. Inicjatorem jego utworzenia był Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. – Studia te przyczynią się do poprawy funkcjonowania rodzimych firm branży obronnej oraz pozwolą odbudować przemysł zbrojeniowy tak, by stał się filarem bezpieczeństwa państwa – mówił Kownacki.

Fot. PGZ

Studia są przeznaczone przede wszystkim dla menedżerów firm zbrojeniowych oraz osób zajmujących się tą tematyką w resorcie obrony. Wśród 25 słuchaczy pierwszej ich edycji znaleźli się m.in. prezesi spółek zbrojeniowych, przedstawiciele resortu obrony oraz przedsiębiorstw i instytucji podległych MON.

Kraków: tu działa Centrum Kontrwywiadu

W październiku minister obrony narodowej Antoni Macierewicz otworzył siedzibę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Głównym zadaniem krakowskiej placówki będzie szkolenie specjalistów od spraw kontrwywiadu oraz przygotowanie doktryny kontrwywiadowczej Sojuszu.
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO (Counter Intelligence Centre Of Exellence) powstało dwa lata temu z inicjatywy Polski i Słowacji. Projekt wsparły także: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Głównym zadaniem placówki jest zwiększenie zdolności kontrwywiadu Sojuszu do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych. Ponadto będzie pracować nad rozwojem doktryn i koncepcji działania Sojuszu w tej dziedzinie oraz szkolić specjalistów od kontrwywiadu, a także realizować zadania zlecone przez Sojusznicze Dowództwo do spraw Transformacji w Norfolk w USA oraz państwa współtworzące Centrum.

Więcej pieniędzy na obronność

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawę „Prawo zamówień publicznych”.

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Znowelizowane przepisy zakładają zwiększenie liczby żołnierzy z obecnych 150 tys. do 200 tys. oraz sukcesywny wzrost wydatków na obronność aż do 2,5% PKB w 2030 roku. – Podpisanie tej ustawy to rozwiązanie konieczne dla dobra Polski i bezpieczeństwa Polaków. To także ważny element realizacji naszego programu budowy bezpiecznej i silnej Polski. Dla mnie to bardzo ważny i radosny moment – mówił Andrzej Duda.

LISTOPAD

„Borsuk ‘17” – test 11 LDKPanc

Odbyły się największe tegoroczne ćwiczenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mające sprawdzić gotowość bojową jednostek. Wzięło w nich udział ponad 3 tys. żołnierzy, większość z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Do działań włączyło się także dowództwo batalionu i kompania zmechanizowana z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA stacjonującej w Polsce.

Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Po raz pierwszy w historii tych manewrów działania były prowadzone na trzech poligonach: w Wędrzynie, Żaganiu i Świętoszowie. Do dyspozycji żołnierzy było około 600 sztuk sprzętu, w tym moździerze Rak, transportery Rosomak i czołgi Leopard. Żołnierze z USA korzystali z 4 czołgów Abrams oraz 8 transporterów Bradley.

MON wspiera klasy mundurowe

– Szkoły mundurowe pełnią fundamentalną rolę nie tylko w wojskowym systemie wychowawczym, lecz także w całym systemie wychowawczym w Polsce – mówił Antoni Macierewicz podczas konferencji podsumowującej pierwszy okres funkcjonowania pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Minister spotkał się z dyrektorami i nauczycielami szkół biorących udział w resortowym programie klas mundurowych. Obecnie na terenie całego kraju funkcjonuje 57 certyfikowanych przez MON klas mundurowych.

Bandera nad ORP „Kormoran”

Na ten dzień polscy marynarze czekali kilkanaście lat. W Gdyni powitano uroczyście w służbie nową jednostkę – ORP „Kormoran”. 28 listopada jej dowódca kmdr ppor. Michał Dziugan odebrał z rąk ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza biało-czerwoną banderę. Kilka minut później po raz pierwszy w historii okrętu załopotała ona na maszcie rufowym.

Fot. kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

ORP „Kormoran” jest przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji oraz niszczenia min morskich. Okręt może również sam stawiać pojedyncze miny i zagrody minowe. Długość jego kadłuba wynosi 58,5 m, szerokość – 10,3 m. „Kormoran” rozwija prędkość 15 w., a jego zasięg to 2,5 tys. Mm. Załoga liczy 45 marynarzy, podoficerów i oficerów.

Terytorialsi otrzymali Groty

30 listopada żołnierze obrony terytorialnej otrzymali pierwszą partię karabinków Grot. Symbolicznie przekazał ją terytorialsom płk Jerzy Majewski, powstaniec warszawski.

Fot. Michał Niwicz

Kontrakt na dostawę karabinków Grot został podpisany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego we wrześniu 2017 roku. – Zamówiliśmy 53 tys. sztuk broni za pół miliarda złotych. To największy od wielu dziesiątek lat kontrakt podpisany z Fabryką Broni „Łucznik” – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Minister podkreślił, że karabinek został zaprojektowany i wytworzony od początku do końca w polskiej fabryce. Szef MON-u dodał, że kolejne Groty trafią nie tylko do jednostek WOT, lecz również do wojsk specjalnych oraz jednostek operacyjnych. – Dzięki tej broni, dzięki żołnierzom, którzy będą jej używać, Polacy mogą czuć się bezpiecznie – zapewniał minister. W przyszłym roku do WOT-u trafi aż 10 tys. karabinków.

Boeing dla VIP-ów

Pierwszy z trzech Boeingów 737-800, które mają służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie, wylądował w listopadzie w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego. Samolot o numerach bocznych 0110 nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jego matką chrzestną została st. szer. Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska.

Fot. Michał Niwicz

Samolot zostanie w Polsce przebudowany do wersji VIP. Przede wszystkim będzie dostosowany do lotów HEAD, czyli takich, podczas których na pokładzie znajdują się najważniejsze osoby w państwie. Maszyna – podobnie jak pozostałe dwie – będzie więc wyposażona w systemy obrony, kodowane systemy łączności oraz wojskowe systemy nawigacji i identyfikacji. Będzie też mogła wykonywać loty transatlantyckie. W środku znajdzie się czteroosobowa kabina, 8 miejsc business class oraz 120 o podwyższonym standardzie ekonomicznym. W przyszłości samolot może być wykorzystywany na przykład do ewakuacji żołnierzy. „Marszałek Józef Piłsudski” wejdzie do służby w połowie 2018 roku.

GRUDZIEŃ

Program budowy strzelnic

W centrum konferencyjnym na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja nt. „Sokół – strzelnica w powiecie”. Jej głównym celem było upowszechnienie wiedzy oraz dyskusja o resortowym programie budowy strzelnic.

Fot. Krzysztof Stefański/ WCEO

Zgodnie z założeniami program adresowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego i ma ruszyć już w styczniu 2018 roku. Obejmie on rewitalizację obiektów już istniejących, jak również budowę nowych strzelnic. Nowe i zmodernizowane obiekty mają służyć lokalnym społecznościom, członkom organizacji proobronnych i żołnierzom. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl.

Mastery gotowe do lotu

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie jest już osiem samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346. Wszystkie odrzutowce – po wejściu do służby otrzymają nazwę Bielik – przeszły już testy w powietrzu i na ziemi.

Fot. ppłk. pil. Marek Klejna

W grudniu włoski producent samolotów M-346 Master zakończył uzupełnianie braków w oprogramowaniu. – Teraz trwa jeszcze proces przyjmowania pakietu logistycznego i szkoleniowego. Po wprowadzeniu samolotów do wyposażenia sił zbrojnych rozpoczną się loty szkolne i treningowe kadry, która została wyszkolona przez włoskich instruktorów. Zgodnie z planem pierwsze loty M-346 odbędą się już w styczniu – mówi gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak, szef Zarządu Wojsk Lotniczych, czasowo pełniący obowiązki inspektor sił powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Leopardy w Wesołej

1 Brygada Pancerna w Wesołej została wzmocniona batalionem czołgów Leopard 2A4 i 2A5. W sumie w skład batalionu wchodzą teraz cztery kompanie: 30 czołgów Leopard 2A5 i 14 Leopard 2A4 oraz siedem wozów dowodzenia.

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

W grudniu 2016 roku minister Macierewicz poinformował, że jeden z batalionów Leopardów zostanie przeniesiony do Wesołej w ramach wzmacniania potencjału obronnego wschodniej części kraju. W styczniu wiadomo było, że plan ten dotyczy jednego batalionu z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Dzięki tej decyzji Wojsko Polskie wzmocni swój potencjał na ścianie wschodniej oraz uzyska realne zdolności do sprawnej i szybkiej odpowiedzi w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Kontrakty na nowe okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakty na budowę dwóch niszczycieli min typu Kormoran II oraz okrętu ratowniczego o kryptonimie „Ratownik”. Łączna wartość umów to prawie 2 mld zł. Jednostki powstaną w kraju.

Fot. MON

– Odbudowujemy Marynarkę Wojenną RP i polski przemysł stoczniowy – mówił wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Budowę dwóch niszczycieli min powierzono polskiemu konsorcjum (Stocznia Remontowa Shipbuilding, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz Stocznia Wojenna PGZ). Pierwszy okręt ma być oddany do użytku do końca stycznia 2020 roku, drugi – do końca listopada 2021 roku. Z kolei budową okrętu „Ratownik” zajmą się Polska Grupa Zbrojeniowa, Stocznia Remontowa Nauta, Stocznia Wojenna PGZ oraz OBR CTM. Jednostka ma wejść do służby w listopadzie 2022 roku.

Paulina Glińska , Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Weterani i bokser „Master”
Psiakrew, harmata!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO