moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany u specjalsów

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Inspektorat Wojsk Specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych zostały połączone.  –  Ułatwi to dowodzenie wojskami specjalnymi w kraju i za granicą. Pozwoli też lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – ocenia gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca specjalsów. Nowa struktura działa od 1 stycznia.

O zmianach dotyczących specjalsów zdecydował pod koniec ubiegłego roku minister obrony Antoni Macierewicz. Nowa struktura powstała w wyniku połączenia działającego w ramach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Inspektoratu Wojsk Specjalnych z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych.

Dotychczas Inspektorat Wojsk Specjalnych odpowiadał m.in. za planowanie rozwoju wojsk specjalnych, zakupy sprzętu i współpracę międzynarodową, a działające w Krakowie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych kierowało szkoleniem i działaniami specjalsów w kraju i za granicą. Dowódcy Komponentu podlegały wszystkie jednostki WS i operacyjnie 7 Eskadra Działań Specjalnych. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej kompetencje obu instytucji zostały scalone i powierzone dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych, czyli gen. bryg. Wojciechowi Marchwicy. Wojska specjalne podlegają obecnie bezpośrednio dowódcy generalnemu RSZ.

– Konsolidacja potencjału Inspektoratu Wojsk Specjalnych i Dowództwa Komponentu nie tylko ułatwi proces dowodzenia wojskami w kraju i poza jego granicami, lecz także pozwoli nam lepiej przygotować się do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – mówi polsce-zbrojnej.pl gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Wojska specjalne to specyficzna i stosunkowo nieliczna formacja. Dlatego nie sposób porównywać ją z innym rodzajem sił zbrojnych. Naszym nadrzędnym celem jest zachowanie spójności. Dzięki tej konsolidacji będzie to możliwe – dodaje gen. Marchwica.

Wprowadzone przez ministra zmiany mają pomóc komandosom lepiej przygotować się do wykonywania sojuszniczych zobowiązań. Chodzi między innymi o przygotowanie kadry Sojuszniczego Wielonarodowego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO. Dowództwo wraz z podległymi jednostkami rozpocznie dyżur bojowy w 2020 roku. Wówczas polskie siły specjalne będą mogły dowodzić operacjami wszystkich komandosów NATO w dowolnym miejscu na świecie. – Przed polskimi wojskami specjalnymi stoi duże wyzwanie związane z dowodzeniem całym zgrupowaniem wojsk specjalnych w siłach szybkiego reagowania NATO – mówi ppłk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy DKWS. – Mamy już doświadczenie w tym zakresie, bo pełniliśmy podobny dyżur w 2015 roku. Oficer wyjaśnia, że proces przygotowania do dyżuru jest wymagający i czasochłonny. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie wielu certyfikacji na poziomie krajowym i natowskim. – W czasie dyżuru Sił Odpowiedzi NATO, do którego już się przygotowujemy, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych będzie miał znacznie większy niż trzy lata temu zakres kompetencji, ale tym samym będzie to większa odpowiedzialność – podkreśla rzecznik DKWS.

Wojska specjalne liczą obecnie około 3 tysięcy żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: GROM, Komandosów, Agat, Formoza, Nil. Specjalsi prowadzą operacje w kraju i za granicą, w okresie pokoju i kryzysu, w układzie narodowym i sojuszniczym. Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych pełni rolę nie tylko tzw. dostarczyciela sił (ang. Force Provider), lecz jako jedyny w siłach zbrojnych ma również uprawnienia do bezpośredniego dowodzenia podległymi siłami tzw. użytkownika sił (ang. Force User) w czasie prowadzonych operacji.

Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) funkcjonuje od 3 sierpnia 2015 roku. Powstało w wyniku kolejnych zmian będących następstwem reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku. Reforma ta zlikwidowała odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, w tym Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), powołując dwa główne dowództwa – generalne i operacyjne. W tej strukturze w DGRSZ wyodrębniono inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, w tym wojsk specjalnych. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przejęło w znacznej części zadania istniejącego do grudnia 2013 roku Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO