moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mariusz Błaszczak na czele resortu obrony

Dziękuję ministrowi Antoniemu Macierewiczowi za wysiłki podejmowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Deklaruję, że będą one kontynuowane – mówił we wtorek Mariusz Błaszczak, który objął stanowisko ministra obrony narodowej. W siedzibie MON odbyła się uroczystość przekazania stanowiska szefa resortu obrony.


– Mam zaszczyt przejąć dziś obowiązki ministra obrony narodowej. To obowiązek, ale i wielka odpowiedzialność. Kiedy powierzono mi misję ministra spraw wnętrzach i administracji to moim celem było odbudowanie poczucia bezpieczeństwa w Polsce. Pan minister Macierewicz przez ostatnie dwa lata dbał o to, aby Polska była bezpieczna poprzez cały szereg działań zakończonych dobrymi rezultatami – mówił podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak.

– Cel jest ten sam – bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Chodzi o to, aby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami, przed tymi, którzy Polsce źle życzą – mówił nowo powołany minister. Szef resortu obrony zaznaczył także, że jego celem będzie kontynuacja modernizacji Wojska Polskiego, tak by było ono wyposażone w nowoczesny sprzęt, a służba w jego szeregach była powodem do dumy.


Film: MON

Ustępujący ze stanowiska Antoni Macierewicz podziękował kierownictwu MON i Wojska Polskiego za wspólną pracę na rzecz budowy bezpieczeństwa Polski. – Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii oraz swoich córek i synów, braci i sióstr, które noszą mundury Wojska Polskiego – mówił Antoni Macierewicz.

Zwrócił się także do żołnierzy, których nazwał „spadkobiercami żołnierzy niepodległości”. – Nie jesteście spadkobiercami zdrajców. Nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom. Nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych – dodał.

W swoim wystąpieniu minister Macierewicz nawiązał także do jednego ze sztandarowych projektów swojej kadencji – utworzenia wojsk obrony terytorialnej, czyli piątego rodzaju sił zbrojnych. – Wiemy jak wielkie trzeba było przełamać obawy, niepewności, ale także sprzeciwy. Ale to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem, z niego czerpiącą siłę i swoje możliwości działania – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Zmiana na stanowisku ministra obrony narodowej jest częścią większej rekonstrukcji rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Dziś w pałacu prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje ministerialne m.in. Joachimowi Brudzińskiemu na szefa MSWiA, Teresie Czerwińskiej (pokieruje resortem finansów) oraz Jackowi Czaputowiczowi (będzie nowym ministrem spraw zagranicznych).

Film: MON

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Waclaw
1524758400
Mysle ,ze powinnismy wrocic do obowiazkowej sluzby wojskowej zarowno dla mezczyzn jak i dla kobiet,aby wszyscy Polacy byli gotowi stanac w obronie Ojczyzny gdy zajdzie potrzeba.Powinnismy wyszkolic wszystkich mlodych w poslugiwaniu sie bronia i podstawowych taktykach walki i gdy sytuacja stanie sie grozna udostepnic podsawowa bron wszystkim polakom.Tak robia to inne panstwa a dlaczego nie my? W zwiazku z tym ,poniewaz ,nie mozemy wszystkiego produkowac najlepiej,byloby to nieosiagalne,powinnismy wyspecjalizowac sie w tym w czym jestesmy najlepsi i ewentualnie dolaczac nowinki z najwyzszej polki.Mamy przeciez zdolnych rodakow. Mysla przewodnia powinno byc zaspokojenie obronnych potrzeb Polski z wlasnej produkcji ,teraz poki nie ma stosunkowo bliskich czasowo zagrozen.Na to powinny byc przeznaczone pieniadze ,ktore decydenci planuja wydac na zakup obcego sprzetu.Sa to olbrzymie pieniadze ,jak dla nas.Nie bylyby to stacone pienadze.Wyobrazmy sobie ,jakby to popchnelo nasz rozwoj gospodarczy i nasze mozliwosci eksportowe Poddaje to pod dyskusje,szczegolnie fachowcom i decydentom. Waclaw ADAMSKI
63-01-BF-21

Brązowa czwórka podwójna
 
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Stop szkalowaniu polskiego munduru
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Lecimy F-35
Przysięga w Kolnie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Rakietowe kompetencje w Zielonce
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Konsekwentnie dąży do celu
Szwedzi na „Czernickim”
Plan misji „Air Defender”
Wyższe diety za służbę na granicy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Wirtualna walka na morzu
Atak o świcie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Raki dla podhalańczyków
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Tak rodziła się konspiracja
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Moc Buzdygana
Wojskowe kontrakty w USA
Spełnia marzenia
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
RBN o rezultatach szczytu NATO
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Czerwona powódź
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Nie płynie z nurtem
Polsko-koreańskie rozmowy
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Odliczanie do przysięgi
Abramsy jadą na ukraiński front
"Jesienny ogień” z ministrem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
The Power of Buzdygany Awards
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Przyszłość pod znakiem dronów
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Szef rządu w Łuczniku
Śladem profesjonalistów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Długi marsz na wschód
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wojsko pomoże Słoweńcom
Stawia na dobrą komunikację
Nie uznaje półśrodków
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Dwa medale w Budapeszcie
16 Dywizja świętuje
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Wychodzi poza schematy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO