moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ku chwale Ojczyzny

15 stycznia 2018 roku – tę datę na długo zapamiętają żołnierze kompanii szkolnej , którzy w minionym tygodniu rozpoczęli szkolenie w ramach służby przygotowawczej w Świętoszowie. Na poniedziałkowym uroczystym apelu została im wręczona broń.

Pododdziały żołnierzy, którym wręczana była broń ustawiły się w dwóch kolumnach czwórkowych naprzeciwko trybuny. Pierwszą czwórkę każdej kolumny stanowili żołnierze wyznaczeni do przyjęcia broni z rąk dowódcy pancernej brygady. Na specjalnie przygotowanym stole ustawionym przy trybunie ułożone było osiem sztuk broni, którą w dalszej części uroczystości otrzymali nowoprzybyli żołnierze. Po wprowadzeniu na plac apelowy kompanii honorowej, wystawionej przez kompanię saperów świętoszowskiej jednostki, meldunek zastępcy dowódcy pancernej brygady, pułkownikowi Zbigniewowi Śliżewskiemu, złożył dowódca uroczystości – podpułkownik Robert Wiese. Kolejnym elementem uroczystego apelu było dokonanie przeglądu pododdziałów, po którym, przy dźwiękach hymnu państwowego, dokonano podniesienia flagi państwowej na maszt.

W imieniu dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, głos zabrał zastępca dowódcy. Pułkownik Zbigniew Śliżewski przywitał żołnierzy szkolenia podstawowego i zwrócił się do zebranych na placu apelowym słowami - Dzisiejszy uroczysty apel jest jednym z najważniejszych momentów w życiu żołnierzy, którzy tydzień temu po raz pierwszy przekroczyli bramy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Ten uroczysty apel został przygotowany po to, aby w sposób podniosły wręczyć żołnierzowi najważniejsze dla niego narzędzie, jakim jest broń. Niewątpliwie dzisiejsze wydarzenie utkwi w pamięci tych, którzy stoją w szyku naprzeciwko trybuny. Jest to jednocześnie okazja do tego, aby w imieniu dowódcy oraz kadry kierowniczej brygady, a także wszystkich żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej, powitać w Naszych szeregach żołnierzy, którzy w sposób ochotniczy, kilka dni temu, rozpoczęli służbę ku chwale Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy tą przyjemność gościć w Naszych szeregach żołnierzy, którzy mają potrzebę zmierzenia się z tak ważnym obowiązkiem, jakim jest przygotowanie się do obrony Ojczyzny.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń – takie słowa usłyszeli elewi od zastępcy dowódcy pancernej brygady. Każdy z żołnierzy z dumą na twarzy brał do rąk karabinek, po czym głośno i zdecydowanie odpowiadał – Ku chwale Ojczyzny. Na twarzach żołnierzy stojących w szyku widoczna była zaduma. Część z nich na pewno przypomniała sobie, kiedy to po raz pierwszy oni trzymali w rękach broń, którą posługiwanie się jest chlebem powszednim dla każdego żołnierza.

Uroczysty apel tego dnia zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie kompania honorowa odprowadziła sztandar brygady, po czym pododdziały opuściły plac apelowy udając się do realizacji zaplanowanych tego dnia przedsięwzięć.

Szeregowy elew Damian Pawłowski, zapytany o wydarzenie, które miało miejsce podczas uroczystego apelu, odpowiedział - Dzisiejsza uroczystość wręczenia broni była dla mnie dużym przeżyciem i z całą pewnością dla moich kolegów również. Czułem się wyróżniony, że występowałem przed szyk, reprezentując tym samym wszystkich żołnierzy, którzy od tygodnia szkolą się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Teraz czeka Nas czas wytężonej nauki. Zdajemy sobie sprawę, że zanim rozpoczniemy praktyczne szkolenie, musimy bardzo dobrze zapoznać się z teorią. Na szczęście doświadczona kadra dowódcza pomoże Nam w tym i dzięki nim będziemy mogli czuć się pewnie przez kolejne miesiące.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe śmigłowce kawalerii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zielone światło dla Barbary
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Będą kolejne „Daglezje-P”
Abramsy pod dobrą opieką
Lekcje z frontu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lista trupich główek
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ślubowanie kadetów OPW
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rakietowy szach
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwszy skok
Mocny sygnał od NATO
Invictus w zimowym stylu
Śnieg może być groźną bronią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO