moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kondycja, ale nie tylko

Przez cały miniony tydzień dowódca pancernej brygady wraz z kierowniczą kadrą brygady przebywali w Ostrej Górze. Wyjazd miał dwa zasadnicze cele. Jednym z nich było doskonalenie kondycji fizycznej, a kolejnym, bardzo istotnym, podsumowanie minionego roku szkoleniowego.

Zgrupowanie kondycyjne kierowniczej kadry dowódczej 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) połączone z odprawą rozliczeniowo zadaniową było jednym z pierwszych zadań realizowanych w 2018 roku. Ponadto wykorzystując specyficzny teren, z którym na co dzień żołnierze ze Świętoszowa nie mają do czynienia, odbyło się ćwiczenie grupowe dowódców batalionów i samodzielnych kompanii.

Pierwsza część pobytu związana była z realizacją zajęć programowych z wychowania fizycznego. Zajęcia z jazdy na nartach realizowane były pod czujnym okiem instruktorów ze świętoszowskiej jednostki. Każdy z uczestników mógł nauczyć się właściwej techniki jazdy na nartach, a tym samym wyciągnąć cenną lekcję, biorąc sobie do serca uwagi doświadczonych trenerów. Dla tych, którzy sztukę jazdy na nartach mieli opanowaną do perfekcji, była to doskonała okazja do spędzenia czasu na szusowaniu po stokach. Zajęcia miały na celu podniesienie kondycji fizycznej, w myśl zasady – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Oprócz czasu poświęconego na podnoszenie sprawności i tężyzny fizycznej, wyjazd był czasem do dokonania rozliczenia, a przede wszystkim identyfikacji potrzeb szkoleniowych na rok 2018. Dowódca 10BKPanc wraz z kierowniczą kadrą wspólnie dokonali analizy doświadczeń zdobytych w 2017 roku. Jak powiedział pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak: - Niezwykle ważne jest zastanowienie się nad rzeczami, które nam nie wyszły, których efekt końcowy odbiegał od tego, co zakładaliśmy. Konieczne jest znalezienie swoistego drogowskazu na rok bieżący, aby unikać raz popełnionych w przeszłości błędów. Musimy się uczyć eliminować niedociągnięcia, a dzięki temu wykonywane przez nas zadania będą efektywne i realizowane na najwyższym poziomie. Istotnym jest jasne i dokładne zdefiniowanie wyzwań na rok bieżący, a tym samym identyfikacja problemów oraz zagrożeń.

Kolejny element realizowany podczas tygodniowego wyjazdu to ćwiczenie grupowe. Zasadniczym zagadnieniem, na których skupiła się kierownicza kadra świętoszowskiej jednostki było rozpoznawcze przygotowanie środowiska walki. Dowódcy batalionów oraz samodzielnych kompanii dokonywali oceny czynników decydujących o powodzeniu w walce i tym samym mających wpływ na wykonanie zadania. Skupili się między innymi na ocenie terenu oraz przeciwnika w specyficznych warunkach terenowych, w których się znajdowali. W trakcie realizowanych zajęć uwaga zwrócona była w kierunku ujednolicenia procesu rozpoznawczego przygotowania pola walki IPB (ang. Information Preparation of the Battlespace).

– Biorąc pod uwagę wnioski z wdrożenia nowego Programu Szkolenia Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, rok 2017 był pod tym względem pilotażowy i z całą pewnością budził szereg pytań i kontrowersji. Dlatego ważnym jest, aby dowódcy mogli jasno przedstawić swoje wątpliwości. Podczas realizowanych zajęć wspólnie staraliśmy się zjednywać główne kierunki działania w zakresie intensyfikacji procesu szkolenia. Nowy program szkolenia jest dwa kroki do przodu przed programami szkolenia pozostałych rodzajów wojsk, co czyni bardzo trudnym budowanie wspólnego pomostu do szkolenia. Druga część zorganizowanej przeze mnie odprawy pomogła szukać właściwej odpowiedzi na pytanie, jak połączyć programy szkolenia, aby stanowiły wspólny drogowskaz do szkolenia w całej brygadzie. Ważnym jest zbudowanie struktury synergicznego szkolenia, w taki sposób, aby wszystkie pododdziały szkoliły się wspólnie w tym samym środowisku, ponieważ współczesne środowisko walki wymaga łączenia wysiłku. Z tego właśnie powodu główny wysiłek zajęć zintegrowanych brygady w 2018 roku będzie skupiony na konieczności zgrania wszystkich pododdziałów – dodał dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Prylak.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Dobrowolsi – czas start!
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Offset dla „Wisły”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Eurofightery znowu w Polsce
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO