moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siła drużyny

W środę, 24 stycznia, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, dowódca 1 kompanii zmotoryzowanej dokonał sprawdzenia działania drużyn w różnych sytuacjach taktycznych.

1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej przygotowywany jest do realizacji zadań jako III zmiana PKW Rumunia już od drugiej połowy roku. Jednak nim pododdział rozpocznie swój dyżur, musi przejść szereg egzaminów. Pierwszym z nich jest certyfikacja drużyn.

Szkolenie - sprawdzenie

Pododdziały przygotowujące się do wykonywania zadań poza granicami kraju realizują zajęcia zgodnie z obowiązującym programem szkolenia z położeniem nacisku na znajomość taktyki i wykonywania strzelań sytuacyjnych charakterystycznych dla zadań w rejonie operacji. I etap szkolenia skupia się głównie na poziomie wyszkolenia każdego żołnierza, a następnie działania drużyny. Proces ten zakończony jest sprawdzeniem w formie zawodów użyteczno-bojowych zwanych również certyfikacja. Celem sprawdzianu jest przede wszystkim określenia stopnia opanowania umiejętności bojowych przez żołnierzy oraz kierowania swoim zespołem przez dowódców drużyn.

Taktyczna pętla

Zawody użyteczno-bojowe obejmowały 8 zadań bojowych zamkniętych w pętli taktycznej. – Siłą pododdziału jest jego najsłabsze ogniwo, dlatego tak ważne jest współdziałanie całego zespołu. Oceniano wyszkolenie całej drużyny, tu nie chodzi o pokazanie swojego indywidualizmu, czyli kto jest najlepszy, tylko tego że drużyna jest gotowa wykonać każde postawione przed nią zadanie – zaznaczył dowódca kompanii kapitan Przemysław Beczek.

Każda drużyna rozpoczynała od wykonania normy czasowej z rozkładania i składania broni. Czas ostatniego żołnierza uznawany był za czas całej drużyny. Ocenie przypisywana była liczba punktów, które po wykonaniu ostatniego zadania sumowały się i określały poziom wyszkolenia. Co jeśli ktoś popełnił jakiś błąd? Cała drużyna dostawała dodatkowe zadanie taktyczne. Na kolejnym punkcie kontrolnym pododdział wykonał strzelanie sytuacyjne jakim było wycofanie pod ostrzałem przeciwnika. Po wycofaniu drużyna kontynuowała patrol. W wyniku ataku grup dywersyjnych jeden z żołnierzy został ranny. Koledzy musieli ewakuować rannego i go opatrzeć, a następnie wezwać MEDEVAC. Było to 3 zadanie sprawdzające drużynę.

– Pierwsze zadania realizowane były w niedużych odległościach na strzelnicy. Kolejne punkty były oddalone od siebie nawet o 3 km – dodaje kierownik zajęć kapitan Beczek. Po wykonaniu marszu drużyna musiała ustawić grupę min, tak aby opóźnić działanie przeciwnika. Gdy zadanie zostało zakończone drużyna oddalała się na kolejny punkt zaznaczony na mapie. – Przemieszczenie pomiędzy punktami kontrolnymi odbywało się na czas, za co drużyny również otrzymywały punkty. Czasy były na tyle wyśrubowane, że często tempo marszu wymuszało na szkolonych bieg – informuje instruktor na punkcie nauczania porucznik Józef Niedźwiecki.

Gdy drużyna dotarła na piąty punkt rozległa się komenda „maski w pogotowie, maski włóż”. 9 sekund to czas, w którym każdy żołnierz musiał prawidłowo wykonać zadanie. Kilkaset metrów dalej znajdował się 6 punkt kontrolny obejmujący przejście toru napalmowego. Liczne przeszkody wysokościowe wymagały współdziałania całej drużyny. Niektóre obiekty były tak dobrane, aby egzaminowani pokonywali je zespołowo. Ostatnie punkty sprawdzające przygotowane były na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym, w oparciu o który żołnierze prowadzili działanie na posterunkach obserwacyjnych. Celem było wykrycie i rozpoznanie sylwetek sprzętu armii innych państw. Ostatnie zadanie polegało na programowaniu i użytkowaniu radiostacji będących na wyposażeniu pododdziału zmotoryzowanego.

Początek certyfikacji PKW

Certyfikacja drużyn czyli sprawdzenie stopnia wyszkolenia pododdziału to zaledwie I etap. Jak podkreśla kapitan Beczek ten etap nie jest mniej ważny niż kolejne, bowiem to właśnie powodzenie działania kompanii zależne jest od dobrze wyszkolonych drużyn. W kolejnych fazach sprawdzeniu poddane będą plutony, kompania oraz cały kontyngent. Po potwierdzeniu gotowości do realizowania zadań operacyjnych i szkoleniowych w Rumunii, Polski Kontyngent Wojskowy będzie mógł przystąpić do objęcia dyżuru w ramach III zmiany dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Miedło

dodaj komentarz

komentarze


Którą drogą do armii?
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szef MON-u w Brukseli
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Śnieg może być groźną bronią
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rakietowy szach
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nowoczesna łączność dla armii
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Roszady personalne w PGZ-ecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO