moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drużynowy egzamin

W czwartek, 25 stycznia, na Ośrodku ćwiczeń w Międzyrzeczu, dowódca plutonu ochrony VIII zmiany RSM Afganistan zrealizował I etap sprawdzenia gotowości drużyn do różnych działań taktycznych.

Żołnierze kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich, batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich oraz 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich Cyfrowej Brygady tworzą pluton ochrony, który niebawem wejdzie w podporządkowanie dowódcy VIII zmiany RSM Afganistan.

Zgranie pododdziału

Po otrzymaniu rozkazu do wydzielenia pododdziału do realizacji zadań poza granicami kraju, uruchamiany zostaje proces tworzenia struktury zadaniowej oraz opracowania programu szkolenia. Główny nacisk podczas szkolenia kładziony jest na trening procedur taktycznych oraz wykonywanie strzelań sytuacyjnych. „Utworzony pododdział składa się z żołnierzy różnych kompanii. W większości są to doświadczeni żołnierze, którzy służyli wcześniej w Polskich Kontyngentach Wojskowych, nie mniej jednak teraz znajdują się w nowej strukturze i stawiane są przed nimi nowe zadania. Najważniejsze jest to, aby w toku szkolenia żołnierze poznali swoje możliwości bojowe, nauczyli się współdziałać w różnych sytuacjach, jakie mogą mieć miejsce w nowym środowisku działania.” – informuje dowódca plutonu porucznik Tomasz Cyga. Czasu do przygotowania nie jest długi, dlatego pododdział przez ostatni miesiąc szkolił się bardzo intensywnie, ażeby pomyślnie przejść egzaminy certyfikujące.

Pierwszy test

Przez ostatni miesiąc niemalże co drugi dzień pluton realizował zadania strzeleckie połączone z zadaniami taktycznymi i normami szkoleniowymi. Sprawdzały one stopień znajomości procedur, które za kilka miesięcy przyjdzie realizować żołnierzom na teatrze działań. „Do każdych zajęć podchodziliśmy jak do mini testu. Kiedy stawiane są przed szkolonymi pewne progi czasowe jak i jakościowe, motywacja do wykonania zadania jest dużo większa” – dodaje porucznik Cyga. Jednak dopiero certyfikacja stanowi pierwszy ważny sprawdzian dla nowego pododdziału. Zgodnie z założeniami, ocenie podlega współdziałanie całej drużyny. Wiadomym jest, że aby grupa działa dobrze każdy jej żołnierz musi dać z siebie jak najwięcej. Jednak jeżeli dowódca drużyny nie będzie potrafił pokierować zespołem, zadanie nie zostanie wykonane wystarczająco dobrze. Program szkolenia określa, iż zawody użyteczno-bojowe w formie pętli taktycznych w najlepszy sposób określają stopień przygotowania żołnierzy do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Podczas certyfikacji drużyny zostały sprawdzone z zagadnień teoretycznych i praktycznych podzielonych na blok taktyczny i ogniowy. W I etapie żołnierze musieli zaliczyć test teoretyczny ze znajomości przydzielonego uzbrojenia, jego budowy jak i współdziałania części. II etap obejmujący zadania taktyczne skupiał się na zagadnieniach związanych z pokonywaniem terenu różnymi sposobami oraz przeszukiwaniem obiektów. Podczas tych zadań sytuacja dodatkowo wymuszała na egzaminowanych udzielanie pomocy poszkodowanemu, wzywanie wsparcia medycznego czy wykorzystywania indywidualnych środków przed bronią maskowego rażenia. Ostatni etap to zadania strzeleckie, które odbędą się w piątek 26 stycznia. Podczas tych zajęć żołnierze sprawdzeni zostaną indywidulanie z prowadzenia ognia do celów ukazujących się, a następnie zrealizują strzelanie sytuacyjne w składzie drużyny.

Nowe zadania

Po zakończeniu procesu szkolenia plutonu, poddział przejdzie w podporządkowanie dowództwa VIII zmiany RSM Afganistan, której trzon stanowi 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania. Po pomyślnym przejściu certyfikacji narodowej, kontyngent rozpocznie realizację zadań mandatowych w maju br.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Rakietowy szach
 
Nowy szef CWCR
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szef MON-u w Brukseli
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Śnieg może być groźną bronią
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Mocny sygnał od NATO
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO