moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga podlaskich terytorialsów

To pierwsze tegoroczne przysięgi w wojskach obrony terytorialnej. W Siemiatyczach i Sejnach słowa roty wypowiedziało około 170 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. –  Waszym podstawowym zadaniem, jest stanie na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – mówił do terytorialsów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

W Siemiatyczach przysięgę złożyło w niedzielę ponad 50 ochotników. Było to pierwsze ślubowanie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w rejonie odpowiedzialności 14 batalionu lekkiej piechoty, który obejmuje powiaty: hajnowski, bielski, wysokomazowiecki i siemiatycki. – To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza. Uroczyście zobowiązaliście się wobec Boga i ludzi do tego, że będziecie bronić ojczyzny i służyć jej. Przysięga to wielkie zobowiązanie – zwrócił się do nowych żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON-u zaznaczył, że wojska obrony terytorialnej, wraz z zaangażowaniem sojuszniczym i programem modernizacji, stanowią o potencjale obronnym Polski. – Wasze podstawowe zadanie to stanie na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – mówił Mariusz Błaszczak. Minister zwracał uwagę na niezwykle istotną rolę wojsk obrony terytorialnej w codziennym funkcjonowaniu lokalnych społeczności. – Będziecie także wspierać społeczności lokalne, brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, a więc na co dzień ściśle współpracować z administracją lokalną, z Państwową Strażą Pożarną, z ochotniczymi strażami pożarnymi i z polską policją – wymieniał szef MON.


Film: MON

Minister dodał, że to żołnierze wojsk obrony terytorialnej budują potencjał obronny Polski. – Będziecie stanowić bardzo ważne wsparcie dla innych rodzajów polskich sił zbrojnych. Wspólnie będziecie tworzyć potencjał obronny naszego kraju – podkreślał. Szef resortu obrony narodowej dziękował także żołnierzom za przystąpienie do służby, a rodzinom za wychowanie w duchu patriotycznym.

Z kolei płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", podkreślił ogromny zapał i determinację nowych żołnierzy. – Jestem z was dumny, że dziś, wstępując do wojsk obrony terytorialnej, chcecie kontynuować to dzieło, które wspólnie zainicjowaliśmy. Budujcie zaufanie oraz promujcie etos wojsk obrony terytorialnej z taką wytrwałością i zaangażowaniem, jak podczas szkolenia poligonowego – zaznaczał płk Kocanowski.

W porannych uroczystościach w Siemiatyczach uczestniczyli m.in. gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego, wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Po południu rozpoczęły się natomiast uroczystości w oddalonych o niemal 200 km Sejnach. Tu z kolei do przysięgi stanęło około 120 ochotników. Wzmocnią oni m.in. 12 batalion lekkiej piechoty. – Jedna z definicji służby mówi, że jest to praca na rzecz wspólnoty. W waszym przypadku ta wspólnota jest jasno określona. To społeczność, w której mieszkacie i którą współtworzycie – mówił płk Sławomir Kocanowski, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Poświęcenie wymaga rezygnacji z osobistych ambicji na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasza ojczyzna. Wiem, że znaleźliście się w tym miejscu, dokonując świadomego wyboru – zwrócił się do ochotników z Sejn dowódca 1 PBOT.

Uroczyste przysięgi to dla nowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej zwieńczenie szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 20 stycznia. Szesnastodniowe szkolenie poligonowe zakończyło się testem weryfikującym nie tylko wiedzę, ale także nabyte umiejętności. Ochotnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymali w niedzielę specjalne wyróżnienia. – Nie było lekko, sporym utrudnieniem była pogoda, bo w ciągu pierwszych dni temperatura dochodziła do – 15 stopni Celsjusza, wiał silny wiatr, a później spadł deszcz i śnieg – wspomina szer. Ernest Lebiedziński, na co dzień pracownik hurtowni elektrycznej. – Mimo to nauczyliśmy się sporo. Najwięcej było zajęć z bronią, poznaliśmy podstawy bezpieczeństwa i posługiwania się nią – relacjonuje wyróżniony żołnierz. Z kolei szer. Natalia Bogdan przyznaje: – Szkolenie podstawowe bardzo mi się podobało. Nauczyłam się dużo, zwłaszcza że instruktorzy przekazywali tę wiedzę z ogromną pasją – oceniła ochotniczka z Sejn.

W niedzielę do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dołączyło również około 50 żołnierzy rezerwy, którzy uczestniczyli w szkoleniu wyrównawczym. Nowi podlascy terytorialsi niebawem przystąpią do szkoleń rotacyjnych. Rozpoczną się one w marcu. W sumie w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w tym roku zaplanowano aż 42 podobne przedsięwzięcia szkoleniowe oraz sześć szkoleń zintegrowanych.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Święto wojskowego sportu
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO