moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konferencja historyczna w Lublinie

Prelekcja o historii polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, wręczenie medali Pro Patria oraz wystawa poświęcona Danucie Siedzikównej „Ince” – tak wyglądała konferencja historyczna w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Oddział "Roja" 1948 r. Fot. IPN

– Ta konferencja jest niezwykle ważną częścią uroczystości. Musimy bowiem znać historię żołnierzy niezłomnych i przekazywać ją młodemu pokoleniu – zwrócił się do uczestników spotkania Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Ta konferencja jest po to, by dawać świadectwo o historii Polski – podkreślił Czarnek. Z kolei Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów dodał: – Na terenie lubelskiego działało wiele wielkich postaci. Wychowanie w duchu patriotycznym przyniosło tu olbrzymie efekty i dzięki temu możemy być dumni z naszych przodków, którzy tak wspaniale walczyli o naszą niepodległość.

W konferencji wzięli udział naukowcy, samorządowcy, ale również żołnierze podziemia niepodległościowego. – Na Lubelszczyźnie mamy nadal możliwość obcowania z tymi, którzy nazywają się niezłomnymi, którzy byli wyklęci, bo tu było centrum tej walki. Walki zbrojnej na śmierć i życie z sowieckim oprawcą oraz komunistycznymi najeźdźcami – powiedział Przemysław Czarnek. Jednym z gości był ppłk Marian Pawełczak ps. „Morwa”, żołnierz oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. – To był wspaniały patriota i urodzony dowódca. Już w harcerstwie wykazywał zdolności przywódcze – powiedział o „Zaporze” ppłk Pawełczak i dodał, że jako wyklęty długo spotykał się z różnego rodzaju represjami. – Przeszedłem wszystkie szykany, więzienia, przeszkadzanie w normalnej pracy, figurowałem w rejestrze skazanych – przyznał 95-latek.

Konferencja to wspólna inicjatywa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i tamtejszego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Jako oddział mamy się czym pochwalić. W ubiegłym roku na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej odnaleźliśmy płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam” – podkreślił Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN. – Na początku lutego podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim zostały ogłoszone kolejne identyfikacje z Lublina: Edwarda Bukowskiego ps. „Cichy”, Stanisława Samca ps. „Pasek” i Stefanii Zarzyckiej, osoby która udzielała pomocy kpt. Zdzisławowi Brońskiemu ps. „Uskok”– podkreślił szef lubelskiego oddziału IPN.

Uczestnicy konferencji mogli oglądać wystawę „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna ‘Inka’ 1928-1946”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prelekcję dotyczącą historii polskiego podziemia niepodległościowego wygłosił natomiast Artur Piekarz, historyk z IPN. – Na Lubelszczyźnie fenomen oporu komunistycznego utrzymywał się bardzo długo – zaznaczył naukowiec. – Do 1954 roku działały tu oddziały partyzanckie, a ostatni leśny, czyli Józef Franczak „Lalek” zginął w 1963 roku. Prawdopodobnie ostatnim ukrywającym się żołnierzem podziemia niepodległościowego był natomiast chor. Antoni Dołęga ps. „Znicz”, który zmarł w 1982 roku – mówił Artur Piekarz.Podczas uroczystości wojewoda lubelski wręczył sześć medali Pro Patria, przyznanych przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Odznaczenia otrzymali: Dorota Bułgajewska-Muzyka, Adam Jezierski, Bogdan Andrzej Kaczorkiewicz, Krzysztof Szabelski, Eugeniusz Wójcik i Mariusz Zańko. – To dla mnie duży zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie do kontynuowania działań na rzecz upamiętnienia walk o niepodległość naszej ojczyzny – przyznał Mariusz Zańko, który od lat działa na rzecz upamiętniania włodawskiego Oddziału WiN. – Dzięki zaangażowaniu wojewody udało nam się zorganizować wiele wydarzeń patriotycznych, które wpisywały się w Rok Jastrzębia we Włodawie. Ich kulminacją był powrót do rodzinnego miasta Leona Taraszkiewicza i jego pochówek – dodał Zańko.

Uczestnicy lubelskiej konferencji wzięli również udział w prezentacji serii monet „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”, przygotowanej przez Narodowy Bank Polski i obejrzeli film pod tym samym tytułem. Spotkanie zakończyło wręczenie wyróżnień w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, skierowanego do młodzieży szkolnej. – Co roku wpływa do nas około tysiąca prac literackich, plastycznych i multimedialnych przygotowanych przez uczniów. Te interpretacje tradycji i historii żołnierzy wyklętych są niezwykłe, niejednokrotnie, mówiąc kolokwialnie, „wbijają w fotel” – przyznaje Karol Wołek, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, organizującej konkurs. Za miesiąc w Lublinie nastąpi rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego, połączonego z wręczeniem nagród dla autorów najlepszych prac.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: IPN, Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Psiakrew, harmata!
Cena wolności
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ocalały z transportu do Katynia
Odstraszanie i obrona
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO