W minionym tygodniu na terenie świętoszowskiego pasa taktycznego żołnierze sekcji wykrywania skażeń z pododdziałów pancernej brygady uczestniczyli w ćwiczeniu pod kryptonimem "Mgła-18".
Jak powiedziała kapitan Anna Jagielnicka, pełniąca obowiązki szefa wojsk chemicznych 10 Brygady Kawalerii Pancernej: – Zasadniczym celem zorganizowanego ćwiczenia było doskonalenie elementów sekcji wykrywania skażeń w planowaniu, organizacji i realizacji zadań obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR) w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń. Zgranie współdziałania wymienionych elementów jest niezwykle istotne i dlatego właśnie co roku organizowane jest takie przedsięwzięcie.
W ćwiczeniu udział wzięli żołnierze z posterunków wykrywania i monitorowania skażeń z batalionów i samodzielnych kompanii oraz instruktorzy wojsk chemicznych świętoszowskiej brygady. Zadaniem tych ostatnich była kontrola i weryfikacja wiedzy i umiejętności żołnierzy. Szczególną uwagę zwracano na organizację i działanie posterunku obserwacyjnego oraz poprawne sporządzanie komunikatów CBRN (z ang. Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), jak również przesyłanie ich dalej. Dzięki ocenie wykonywanych przez żołnierzy czynności możliwe było określenie, czy potrafią oni właściwie zareagować na zaistniałą sytuację oraz następstwa z tym związane. Żołnierze otrzymywali na kartkach informacje, na podstawie których musieli samodzielnie rozwiązać problem i podjąć odpowiednie działania.
Zadaniem żołnierzy z posterunku obserwacyjnego, po zauważeniu niepokojących symptomów możliwego skażenia, w pierwszej kolejności jest jak najszybsze ogłoszenie alarmu. Następnie żołnierze podejmują odpowiednie działania mające na celu zidentyfikowanie z jakim środkiem mają do czynienia. Realizmu sytuacji podczas ćwiczenia „Mgła-18” dodawały środki pozoracji, które towarzyszyły żołnierzom w trakcie wykonywania zadań. Obecność dymów nie pozwalała na zlekceważenie sytuacji. Każdy w skupieniu i sprawnie realizował czynności, które były niezbędne do wykonania. Jedynym utrudnieniem dla niektórych była być może konieczność działania w masce przeciwgazowej, jednak było to nieuniknione. W warunkach zagrożenia skażeniami i skażenia użycie tego elementu wyposażenia indywidualnego żołnierza jest konieczne.
Ćwiczenie „Mgła-18” było sprawdzeniem tego, czego żołnierze uczą się podczas przeprowadzanego w brygadzie co miesiąc Dnia Zagrożenia Skażeniami. Kolejnym etapem weryfikacji wiedzy i umiejętności będą zawody użyteczno – bojowe zespołów OPBRM na szczeblu brygady. Zwycięzcy tego etapu reprezentować będą 10 Brygadę Kawalerii Pancernej podczas rywalizacji w Czarnej Dywizji.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka
komentarze