moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
18 lat pod biało-czerwoną banderą

Brał udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, operował w Siłach Odpowiedzi NATO, funkcjonował jako Polski Kontyngent Wojskowy. Na morzu spędził 949 dni przebywając ponad 149 tysięcy mil morskich – to bilans 18 lat działań fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” pod biało-czerwoną banderą.

Z okazji święta, załoga okrętu oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce na pokładzie jubilata. Tradycyjnie rozpoczęto je ceremonią uroczystego podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej. W uroczystości wziął udział były dowódca 3 Flotylli Okrętów wiceadmirał w stanie spoczynku Marian Ambroziak, który był pierwszym dowódcą ORP „Gen. K. Pułaski”.

Pierwsze podniesienie biało-czerwonej bandery na pokładzie „Pułaskiego” odbyło się 15 marca 2000 roku w bazie amerykańskiej Marynarki Wojennej w Norfolk (Wirginia). W ciągu ostatnich 18 lat służby w polskiej Marynarce Wojennej ORP „Gen. K. Pułaski” przebył prawie 150 tysięcy mil morskich. Dwukrotnie działał w operacji antyterrorystycznej ACTIVE ENDEAVOUR i w składzie elitarnego zespołu okrętów NATO SNMG-1 (ang. Standing NATO Maritime Group One) na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Brał udział w kilkudziesięciu ćwiczeniach międzynarodowych w tym największych morskich manewrach Sojuszu takich jak BRILLIANT MARINER, NEPTUN WARRIOR, JOINT WARRIORS czy NOBLE MIDAS.ORP „Gen. K. Pułaski” stacjonuje w Porcie Wojennym w Gdyni. Wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych. Przeznaczeniem „Pułaskiego” jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów. To właśnie na tym okręcie (oraz na jego „bliźniaku” ORP „Gen. T. Kościuszko”) spoczywa główny ciężar zadań związanych z osłoną strategicznych szlaków komunikacyjnych na morzu. Pozwala mu na to jego wyposażenie i uzbrojenie, w tym m.in. systemy wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (m.in. torpedy MU-90), rakiety przeciwlotnicze SM-1 oraz artyleria okrętowa. Okręty tego typu dysponują także systemem „wyciszania”, który utrudnia ich wykrycie przez wrogie okręty podwodne oraz systemami obrony przed atakiem rakietowym. Posiadają radary do wykrywania celów powietrznych oraz nawodnych, a także systemy do współpracy z samolotami wczesnego wykrywania typu AWACS. ORP „Gen. K. Pułaski” może realizować zadania z zakresu przeciwdziałania atakom terrorystycznym i aktom piractwa, reagowania wobec sytuacji kryzysowych, udziału w operacjach pokojowych, akcjach embarga i stabilizacyjnych. Nieograniczona dzielność morska, duży zasięg i silne uzbrojenie sprawia, że okręt może skutecznie zapewniać bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych i kluczowych akwenów tranzytu transportu morskiego bez względu na stany morza oraz bez konieczności wchodzenia do portów. Atutem „Pułaskiego” (oraz „Kościuszki”) jest także fakt posiadania śmigłowców pokładowych, które znacznie rozszerzają możliwości działań takich okrętów. Oliver Hazard Perry to także jedna z najbardziej popularnych i sprawdzonych konstrukcji okrętowych na świecie.

12 sierpnia 2013 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę z serii „Polskie Okręty”, upamiętniającą fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski” o nominale 2 zł, wykonaną ze stopu Nordic Gold.

Tekst: kpt. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: kpt. mar. Anna Sech

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rusza kwalifikacja wojskowa
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Skromny początek wielkiej wojny
Nowoczesna łączność dla armii
Tajna misja polskiej agentki
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO