moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie XV zmiany PKW EUFOR ATHEA

15 marca w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających w ramach XV zmiany PKW EUFOR ATHEA do Bośni i Hercegowiny.

Żołnierze kontyngentu będą realizowali niezwykle ważne oraz złożone zadania związane z łagodzeniem głębokich podziałów etnicznych oraz religijnych. Eliminacji tendencji nacjonalistycznych i separatystycznych związanych z niestabilną sytuacją polityczną oraz wzmocnieniem struktur administracji rządowej. Zadania te będą wymagały daleko idącego zaangażowania oraz pełnego profesjonalizmu zmiany. Niestety słaba kondycja gospodarcza oraz socjalna zamieszkującej Bośnie i Hercegowinę ludności nie będzie pomagała w misji realizowanej przez naszych żołnierzy.

Należy zaznaczyć, że przed kontyngentem stoją również inne zagrożenia takie jak: zagrożenie minowe – bardzo dużo pozostałości nadal znajduje się na terenie stacjonowania zmiany. Do innych zagrożeń, z którymi mogą zetknąć się ”misjonarze”, należy nielegalna migracja, duże ilości nielegalnej broni czy też rosnąca zorganizowana przestępczość, co przedkłada się na zagrożenie terroryzmem.

Ważnym zadaniem realizowanym w ramach XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie będzie budowa wybranych zdolności bojowych SZ BiH zgodnie ze standardami NATO i UE, oraz monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności. Te wszystkie zadania i wyzwania będą realizowane przez profesjonalnie przygotowany personel zmiany. Potwierdziła to certyfikacja, w trakcie której sprawdzono przygotowanie żołnierzy do wykonania zadań misyjnych.

Punktualnie o godz. 10.30 zastępca dowódcy brygady płk Marcin Adamski spotkał się z rodzinami żołnierzy wyjeżdżającymi na misję. W trakcie spotkania rodziny otrzymały zapewnienie, iż brygada jest otwarta na współpracę oraz ewentualną pomoc dla wszystkich rodzin żołnierzy zmiany. Na spotkaniu psycholog Agnieszka Klawinowska przedstawiła zasady działania Centrum Pomocy Rodzinie oraz pomocy psychologicznej.

Następnie wszyscy obecni udali się na plac apelowy, gdzie miejsce w szyku zajęły pododdziały 7 BOW, a wśród nich pododdział żołnierzy XV zmiany PKW EUFOR ATHEA. W obecności orkiestry sił powietrznych z Koszalina na plac została wprowadzona kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowym oraz flagowym. Dowódca uroczystości ppłk Paweł Kubów złożył meldunek zastępcy dowódcy brygady płk Marcinowi Adamskiemu. Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu gości przyszedł czas na słowa pożegnania. - Obecność naszych żołnierzy w najbardziej zapalnych miejscach Bałkanów stwarza szansę na pokojowe współistnienie narodów, które pozostają w konflikcie polityczno-religijnym - podkreślił płk. Adamski.

Do żołnierzy zwrócił się również płk dypl. Zbigniew Błażewicz, przedstawiciel Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Po słowach skierowanych do "misjonarzy" podpisany został protokół przekazania kontyngentu w podporządkowanie Dowództwu Operacyjnemu. Po przekazaniu dowodzenia Dowódca XV zmiany PKW ppłk Tomasz ADAMCZYK zapewnił, że: – Dołożymy wszelkich starań, by zadania postawione przed kontyngentem wykonywać na najwyższym poziomie. Wiemy, że nasza nieobecność to bardzo duże wyzwanie dla naszych rodzin, ale mamy też świadomość że nie zostajecie tu sami. Z tego miejsca chcę podziękować przełożonym za zorganizowany system współpracy i pomocy naszym bliskim.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów Brygady, a następnie rodziny wraz z żołnierzami zmiany udali się na stołówkę gdzie na wszystkich zgromadzonych czekał skromny żołnierski poczęstunek.

Tekst: kpt. Piotr Spólny

 

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Spólny

dodaj komentarz

komentarze


„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
 
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Palmiry – miejsce kaźni
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Leopardy jadą na poligon
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO