moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
"Wolność trzeba stale zdobywać"

W poniedziałek Andrzej Duda, prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych, oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkali się w bazie Bagram z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W Afganistanie pełnią oni służbę w ramach misji Resolute Support.

"Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać" - tak mówił święty Jan Paweł II. I wy właśnie tu, na ziemi afgańskiej, zdobywacie wolność dla nas, dla Polski, dla Europy i całego zachodniego świata. Walczycie z zagrożeniem terrorystycznym - powiedział podczas uroczystego apelu minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przekonywał, że polscy żołnierze w Afganistanie przekazują doświadczenia i umiejętności. - Dzielicie się swoim profesjonalizmem. To wielka wartość. To świadczy o poważnym traktowaniu naszych obowiązków sojuszniczych. Bo tak, jak podkreślał Pan Prezydent, jesteśmy wspólnie w jednym Sojuszu i wspólnie odpowiadamy za bezpieczeństwo – mówił minister. Przypomniał, że w Polsce, zgodnie z ustaleniami szczytu NATO w Warszawie, stacjonują żołnierze USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, a polscy żołnierze m.in. w Afganistanie, Iraku i Kuwejcie.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił także, że nasz udział w misjach i obecność w wielu miejscach to wyraz tego, że Polska dba o bezpieczeństwo i ceni wolność. Szef MON podziękował polskim żołnierzom za codzienną służbę, a sojusznikom, szczególnie z armii USA, za współpracę i wsparcie. – Wasze rodziny, wasi bliscy mogą być z was dumni. Z waszej służby, z waszego poświęcenia i zaangażowania. Dumna jest z tych cech także Polska.

Za wzorowo pełnioną misję i współpracę z sojusznikami polskim żołnierzom podziękował również Andrzej Duda, Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych. – Polska za doskonałe i dumne wykonywanie zadań, tutaj w Afganistanie, jest wam i waszym najbliższym ogromnie wdzięczna. Swoją postawą pokazujecie naszym sojusznikom, że jesteśmy odpowiedzialnym członkiem NATO, że przyjmujemy na siebie trud sojuszniczej służby – powiedział prezydent.

W trakcie uroczystego apelu wręczono odznaczenia państwowe i medale resortowe. Polskimi medalami wyróżnieni zostali także żołnierze armii USA. Wśród wyróżnionych przez ministra obrony narodowej Brązowym Medalem Wojska Polskiego jest gen. dyw. Leopoldo J. Quintas, zastępca dowódcy misji Resolute Support ds. operacyjnych.
Prezydent i szef MON zapalili znicze przed tablicami upamiętniającymi polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy polegli wykonując zadania w Afganistanie.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak w poniedziałek spotkali się również z generałem J. Nicholsonem, dowódcą misji Resolute Support. Rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji bezpieczeństwa w strefie działań wojsk koalicji oraz przyszłości misji. Prezydent oraz szef MON spotkali się również z premierem Afganistanu.

Po południu odbyło się świąteczne spotkanie prezydenta oraz ministra obrony narodowej z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Była to okazja do złożenia wielkanocnych życzeń. - Służycie Polsce. Służycie Ojczyźnie, daleko od domu. Wasi najbliżsi spędzą święta bez was, ale spędzą je w poczuciu tego, że służycie dobrej sprawie. W ten sposób umacniacie pozycję Polski na arenie międzynarodowej oraz dbacie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Chcę na ręce dowódcy, ale każdemu także z Państwa podziękować za służbę i złożyć życzenia spokojnych, radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc to zwycięstwo życia nad śmiercią. To święta, które dają nadzieję i dlatego życzę Państwu tej nadziei płynącej ze zmartwychwstania pańskiego- powiedział podczas minister Mariusz Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MON, celem wizyty w Afganistanie było podziękowanie żołnierzom za służbę na rzecz Polski, służbę którą pełnią poza granicami kraju. - Dzisiaj rozmawialiśmy, razem z Panem Prezydentem, z dowódcami NATO. Chcę powiedzieć, że były to bardzo ważne i bardzo miłe dla nas słowa. Dowódcy NATO, dowódcy amerykańscy, doceniają zaangażowanie i profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił szef MON. Zapowiedział, że liczba żołnierzy polskich pełniących misję w Afganistanie zostanie zwiększona. - Takie jest oczekiwanie sojusznicze. Chodzi nam o to, żeby Sojusz Północnoatlantycki był realnym sojuszem. Nasza rozmowa z gen. Nicholsonem dotyczyła także obecności wojsk NATO, wojsk USA w Polsce – dodał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Po spotkaniu z premierem Afganistanu oraz ministrem obrony Afganistanu, szef MON poinformował, że głównym tematem rozmów były sprawy związane z przemysłem zbrojeniowym. – Tu rysują się możliwości dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Chodzi m.in. o modernizację sprzętu. My mamy takie możliwości – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Ministrowi podczas wizyty w Afganistanie towarzyszył m.in. sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot, Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Sławomir Wojciechowski oraz biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

***

VII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie pełni misję od 7 grudnia 2017 roku. Główny komponent stanowią żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Dowódcą jest płk Grzegorz Potrzuski. Zadaniem polskich żołnierzy jest współpraca i wsparcie doradcze afgańskich instytucji i dowództw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rakietowy szach
Mocny sygnał od NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zielone światło dla Barbary
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojenny bohater na szubienicy
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Avenger” na Monte Cassino
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Lekcje z frontu
Szef MON-u w Brukseli
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO