moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Finał „Biało-czerwonej sztafety 2018” na ORP Błyskawica

W środę, 2 maja, około godziny 20:00, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbędzie się finał „Biało-czerwonej sztafety 2018”. Weterani w marynarskich mundurach odbiorą biało-czerwoną i przekażą załodze okrętu. W asyście Orkiestry Reprezentacyjnej MW, flaga zostanie podniesiona na maszt Okrętu-Muzeum. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP.

„Biało-czerwona sztafeta 2018” to projekt zainicjowany przez radio RMF FM, którego celem jest podkreślenie rangi symbolu narodowego, jakim jest flaga narodowa. Sztafeta z polską flagą, prowadzona przez olimpijczyków wystartuje z Zakopanego w godzinach porannych, 2 maja. Na Krupówkach flaga zostanie przekazana rajdowcom, którzy w konwoju aut wyruszą z nią do Krakowa. Po wjeździe na Kopiec Kościuszki w Krakowie, flaga zostanie umieszczona w ogromnym balonie i przetransportowana na krakowskie Błonia, gdzie przejmą ją biegacze, którzy pobiegną z nią na krakowski Rynek. Na Rynku nasz narodowy symbol przejmą kolarze, którzy przewiozą flagę pod Wawel i przekażą ją funkcjonariuszom Policji i przedstawicielom Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Policjanci i WOPR-owcy którzy przepłyną z nią na Salwator, skąd flaga zostanie przetransportowana na lotnisko w Krakowie-Balicach. Z Krakowa flaga wyruszy do Warszawy, gdzie odbierze ją reprezentacja parlamentarzystów, którzy pobiegną z nią na Zamek Królewski, po to by przekazać ją funkcjonariuszom Straży Pożarnej. Flaga w konwoju strażaków przewieziona zostanie do Gdyni, skąd na rogatkach miasta odbiorą ją motocykliści, którzy na Skwerze Kościuszki przekażą ją marynarzom-weteranom misji poza granicami kraju. Uroczysty finał „Biało-czerwonej sztafety 2018” nastąpi na Okręcie-Muzeum ORP Błyskawica, na pokład którego morscy weterani wniosą flagę, która następnie zostanie podniesiona na maszt.

Około godziny 19:45 weterani w marynarskich mundurach przejmą flagę narodową z rąk uczestników sztafety. Następnie biało-czerwona zostanie przekazana załodze historycznego niszczyciela ORP Błyskawica i podniesiona na maszt. Uroczystości pod patronatem Prezydenta RP odbędą się w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju „Błyskawica” wróciła 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie okręt pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica została przekształcona w okręt muzeum. Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: MW

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Optyka dla żołnierzy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO