moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze 6BPD na ćwiczeniu ETAP-C

Lotnictwo transportowe, taktyka lotnicza i doświadczeni instruktorzy tary z 6 Brygady Powietrznodesantowej - kwintesencja prawdziwego działania bojowego - to tegoroczne ćwiczenie ETAP-C 18-2 (European Tactical Airlift Program - Courses).

ETAP-C 18-2 to międzynarodowe ćwiczenie na zaliczenie z elementami taktyki realizowane pod patronatem Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa zakończone certyfikatem dla załóg statków powietrznych. Organizatorem szkolenia jest Europejskie Centrum Taktyczne Lotnictwa Transportowego - European Tactical Airlift Centre. Celem jest ujednolicenie procedur oraz, poprzez wspólne działanie, integracja środowiska lotnictwa transportowego unii europejskiej.

Tak jak w poprzednich latach tak i teraz instruktorzy zrzutów towarowych 6BPD zaproszeni zostali do wsparcia i zabezpieczenia międzynarodowego ćwiczenia. „To już trzeci rok naszej współpracy” – komentuje st. chor. Marcin Bielecki, instruktor i dowódca grupy spadochroniarzy 6BPD biorących udział w ćwiczeniu. W 2016 i 2017 roku odbyły się po 3 tego typu szkolenia, w 2018 roku jest to już drugie ćwiczenie jednak pierwsze z udziałem polskich żołnierzy.

Przez dwa tygodnie (14-27 kwietnia 2018) załogi statków powietrznych ćwiczyły pełny zakres taktyki w tym takie elementy jak lądowanie w terenie przygodnym, kontakt z myśliwcami, loty grupowe i reakcje na zagrożenia. Niejednokrotnie, podczas zaliczania kolejnej misji, zmęczenie dawało o sobie znać, jednak każda z załóg musiała wykonać 9 zróżnicowanych zadań. – Każda misja była inna, o różnym stopniu trudności i zaangażowania – komentuje uczestnik szkolenia.Wraz z polskimi żołnierzami ćwiczyli doświadczeni i otwarci na dzielenie się wiedzą Litwini, Rumunii i Bułgarzy. Każde z państw wystawiło do ćwiczenia po jednym statku powietrznym, przy czym z biało-czerwoną szachownicą latał C-130 Hercules natomiast pozostałe nacje wystawiły po jednym C-27J Spartan.

Mimo iż polscy spadochroniarze udali się do Bułgarii z zadaniem zabezpieczenia ćwiczenia pod kątem tary desantowej i przygotowania ładunków dla wszystkich załóg to stanowili także główną grupę przeładunkowo-załadunkową. Dodatkowo odpowiedzialni byli za: kontrole techniczne, planowanie taktyczne przelotu, koordynację czasową i kierowanie ludźmi do załadunku, zrzuty personelu, koordynację ładunków oraz zabezpieczenie pokładu, a wszystko to z taktycznym zachowaniem w warunkach maksymalnie zbliżonych do realiów pola walki - „to kwintesencja prawdziwego działania bojowego” podsumował st. chor. Marcin Bielecki, certyfikowany taktycznie członek załogi lotnictwa transportowego.

Podczas realizowanych operacji powietrznodesantowych spadochroniarze z „Szóstej” wykonali skoki z 400 m. Oprócz personelu desantowano również ładunki – zasobniki proste oraz systemowe „CDS-y”. Ćwiczono przygotowanie i załadunek sprzętu i zaopatrzenia na paletach. Wisienką na torcie był „ERO” (Engine Running Offload) - rozładunek bojowy na włączonych silnikach.

Dzieląc się doświadczeniem i wykonując bezpieczne loty cele szkolenia zostały osiągnięte, a kolejna grupa już jest w gotowości do podjęcia nowych wyzwań.

Tekst: por. Agata Niemyjska

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Bielecki

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u w Brukseli
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Offset dla „Wisły”
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rakietowy szach
Mocny sygnał od NATO
Śnieg może być groźną bronią
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Invictus w zimowym stylu
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Będą kolejne „Daglezje-P”
Ślubowanie kadetów OPW
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO