moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niecodzienna wizyta

Na zaproszenie dowódcy, generała brygady doktora Dariusza Parylaka, pancerną brygadę odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w świętoszowskiej jednostce. Zaproszeni goście nie mieli wcześniej możliwości zobaczyć jednostki wojskowej od środka, spędzić kilka godzin wśród żołnierzy i zapoznać się ze specyfiką ich służby. 

Dzień dla odwiedzających rozpoczął się w świętoszowskim Klubie Wojskowym, gdzie dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) przywitał zaproszonych gości – Witam Państwa serdecznie i cieszę się, że wyraziliście chęć poznania specyfiki naszej służby, właśnie tutaj, w macierzystej jednostce. Zdaję sobie sprawę, że kilka godzin to zdecydowanie za mało, żeby przybliżyć Wam wszystko co nas dotyczy. Ja i moi żołnierze dołożymy jednak wszelkich starań, żeby ta wizyta była niezapomnianym przeżyciem, a za razem stanowiła wstęp do kolejnych.

Po przywitaniu przybyłych gości, generał brygady doktor Dariusz Parylak, przedstawił kierowniczą kadrę jednostki, krótko omawiając zadania, które są realizowane przez poszczególne osoby. Następnie oficer Sekcji Współpracy Cywilno – Wojskowej, kapitan Karolina Maćkowiak, wprowadziła przedstawicieli władz samorządowych w strukturę, zadania oraz wyposażenie pancernej brygady. Zaprezentowane zdjęcia i filmy dotyczące wszystkich pododdziałów świętoszowskiej jednostki wywarły niemałe wrażenie na oglądających. Każdy z zaciekawieniem oczekiwał kolejnych slajdów prezentacji, które przedstawiały żołnierzy zarówno podczas codziennej służby, szkoleń poligonowych, czy ćwiczeń w kraju, jak i za granicą. Prezentowane treści, dodatkowo wzbogacone szczegółowym omówieniem, stanowiły niemałą atrakcję dla zebranych w sali Klubu Wojskowego.

Z Klubu Wojskowego grupa odwiedzających 10BKPanc przemieściła się do jednostki, gdzie pobyt rozpoczęli od wizyty w Sali Tradycji. Tam zapoznali się z historią i chlubnymi tradycjami, które dzisiaj kultywują żołnierze ze Świętoszowa.

W Parku Sprzętu Technicznego żołnierze ze wszystkich pododdziałów przygotowali pokaz zasadniczego sprzętu i pojazdów będących na wyposażeniu. Każdy z obecnych żołnierzy opowiadał o pojazdach, które użytkuje podczas swojej służby. Niewątpliwą atrakcją dla gości odwiedzających pancerną brygadę była możliwość zobaczenia wnętrza pojazdów. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak członek załogi czołgu Leopard, 122mm samobieżnej haubicy 2S1 Goździk, bojowego wozu piechoty BWP-1, czy innych pojazdów użytkowanych przez pododdziały 10BKPanc. Na pokazie statycznym zaproszeni goście mogli także przyjrzeć się z bliska specjalistycznemu sprzętowi, jaki na co dzień używają żołnierze plutonu chemicznego, kompanii saperów czy Wojskowej Straży Pożarnej. Nie zabrakło także przedstawicieli służb medycznych, którzy po krótce opowiedzieli w jaki sposób ratują ludzkie zdrowie i życie. Różnorodność prezentowanego sprzętu sprawiła, że wizyta w świętoszowskiej jednostce była jeszcze ciekawsza.

 

Ostatnim punktem kilkugodzinnej wizyty był symulator strzelań Śnieżnik. Tam przedstawiciele władz samorządowych w pierwszej kolejności obserwowali pokaz przygotowany przez żołnierzy pancernej brygady. Następnie każdy mógł poczuć się jak w wirtualnej rzeczywistości i sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Wyniki były zadowalające, a satysfakcja z wykonanego zadania ogromna.

Na zakończenie spotkania dowódca 10BKPanc, generał brygady doktor Dariusz Parylak, wręczył gościom pamiątkowe zdjęcia, które mają przypominać o dniu spędzonym wśród kawalerzystów ze Świętoszowa. Zaproszeni goście nie kryli zadowolenia, że mogli chociaż przez chwilę zobaczyć jak wygląda codzienna służba żołnierzy.

Współpraca ze środowiskiem cywilnym jest niezwykle istotna zarówno dla żołnierzy, jak i przedstawicieli władz samorządowych. Spotkania, takie jak to zorganizowane 21 maja 2018 roku, pozwalają zmniejszyć dystans i lepiej zrozumieć zadania, które każdego dnia realizują żołnierze.

Źródło: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


W rezerwie pasywnej będą oceny
 
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Gwiazdy sportu dają lekcję
Bruksela przed szczytem
Nowe śmigłowce kawalerii
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Ślubowanie kadetów OPW
Skromny początek wielkiej wojny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Spadochroniarze na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO