moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne przysięgi terytorialsów

W najbliższy weekend kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej. Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej przebiega zgodnie z planem. Szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową prowadzi obecnie sześć brygad OT na terenie Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Warmii i Mazur oraz Mazowsza. Równolegle trwa formowanie kolejnych siedmiu brygad na terenie województw Polski centralnej. Po ostatnich powołaniach na 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze liczebność żołnierzy w formacji przekroczyła 10 tys..

W najbliższy weekend w Radomiu, Lublinie, Mielcu, Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem odbędą się kolejne uroczyste przysięgi połączone z dodatkowymi atrakcjami dla społeczności lokalnych.

26 maja (sobota)
Wysokie Mazowieckie i Zambrów

W najbliższą sobotę 200 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową podczas uroczystości w Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.

W tym dniu szeregi brygady powiększą się też o 50 żołnierzy rezerwy, którzy zakończą szkolenie wyrównawcze.
W Wysokiem Mazowieckiem uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00 na placu przy ul. Kościelnej 2. Przysięgę złożą żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty, w którego rejonie odpowiedzialności leży powiat wysokomazowiecki, oraz żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku. Po defiladzie odbędzie się uroczyste złożenie wiązanki pod pomnikiem kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar”, dowódcy 6 Wileńskiej Brygady AK.

Druga przysięga zacznie się o godz. 14:00 na terenie Zespołu Szkól Ogólnokształcących przy ul. Konopnickiej 16 w Zambrowie. Tutaj przysięgać będą pododdziały 13 batalionu lekkiej piechoty z Łomży oraz 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk. Tuż po uroczystości, delegacje złożą wiązanki pod Dębami Pamięci upamiętniającymi dwóch oficerów poległych w zbrodni katyńskiej i pod tablicą pamiątkową Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W każdej z miejscowości odbędą się pokazy sprzętu i wyposażenia Terytorialsów oraz służb mundurowych.

27 maja (niedziela)
Radom

Przysięga będzie pierwszą od dziesięciu lat uroczystością tego typu mającą miejsce w stolicy południowego Mazowsza. Słowa roty przysięgi wypowie 127 żołnierzy, którzy 12 maja br. zostali powołani do batalionu lekkiej piechoty w Grójcu – pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Corazziego przed Pałacem Sandomierskim. Przysięgę poprzedzi Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy, zorganizowana o godz. 10.30 w Kościele Garnizonowym.

Po zakończeniu części oficjalnej, naszych gości zapraszamy do parku przy Placu Corazziego, na festyn rodzinny z licznymi atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych.

Z Terytorialsami będzie można się spotkać i porozmawiać na stoisku promocyjnym 6 Mazowieckiej Brygady OT. Każdy chętny będzie mógł dowiedzieć się jak wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poznać uzbrojenie i wyposażenie jakim dysponuje formacja.

Państwowa Straż Pożarna udostępni dla gości specjalistyczne pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego. Chętni będą mogli sprawdzić się w konkurencji lania wody z hydrokonewek do tarcz oraz skorzystać ze ścianki wspinaczkowej.
Na stoisku radomskiej Komendy Miejskiej Policji będzie można oznakować swój rower oraz skorzystać z „alkogogli”, dzięki którym trzeźwa osoba będzie mogła ocenić świat oczami osoby mającej we krwi 1 promil alkoholu. Dużą popularnością będzie się na pewno cieszył udostępniony wszystkim chętnym symulator jazdy motocyklem.

Na pikniku nie mogłoby zabraknąć czołowego polskiego producenta uzbrojenia, radomskiej Fabryki Broni Łucznik – producenta karabinków GROT wprowadzanych obecnie na wyposażenie SZ RP. Na stoisku „Łucznika” będzie można obejrzeć wystawę broni historycznej i współczesnej.

Miłośników lotnictwa z pewnością zainteresuje stoisko 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego, na którym będzie można obejrzeć sprzęt wysokościowo – ratowniczy, a także skorzystać z symulatora lotu PZL „ORLIK” oraz posilić się wojskową grochówką.

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego umożliwi chętnym pomiar poziomu cukru oraz badanie ciśnienia tętniczego.
Straż Graniczna wystawi specjalistyczny sprzęt, a areszt śledczy zaprezentuje samochód operacyjny oraz stoisko profilaktyki penitencjarnej.

Na festynie zaprezentuje się również radomski Urząd Miejski, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Na najmłodszych gości będzie czekała pompowana zjeżdżalnia oraz plac zabaw.

Mielec

W niedzielę 27 maja o godz. 11.30 na Placu Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu odbędzie się kolejna, już dziesiąta przysięga żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. W obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów oraz mieszkańców, słowa przysięgi wypowie 99 żołnierzy.

Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu o godz. 9.00.

Uroczystości towarzyszyła będzie prezentacja sprzętu wojskowego (Quad, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będącego na wyposażeniu brygady. Stoisko promocyjne wystawią również Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu.

Lublin

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w niedzielę 27 maja br., o godz. 14.00 na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Tuż po ceremonii, na Błoniach odbędzie się piknik rodzinny.

Przysięgę złoży 72 żołnierzy – ochotników, którzy zasilą szeregi batalionów lekkiej piechoty w Lublinie i Chełmie. To już dziesiąta przysięga w historii lubelskiej brygady. Wyjątkowość tej uroczystości związana jest z podwójną rocznicą. Minął właśnie rok, kiedy pierwsi żołnierze złożyli przysięgę w 2 LBOT. Drugą okazją jest święto brygady, obchodzone 24 maja, w rocznicę największej bitwy partyzanckiej, jaką stoczyły oddziały „Zapory” pod Krężnicą Okrągłą na Lubelszczyźnie.

W programie uroczystości przewidziana jest defilada pododdziałów 2 LBOT na placu Zamkowym, al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej. Tuż po przysiędze, o godz. 15.00 na Błoniach odbędzie się piknik rodzinny. Terytorialsi zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Będzie okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki. Swoje stoiska zaprezentują również: Fundacja Niepodległości, środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Będzie tam również strzelnica pneumatyczna, ścianka wspinaczkowa, a także liczne pokazy, warsztaty i konkursy. Również dla dzieci będzie moc atrakcji, przygotowanych we współpracy z Klubem Wojskowym Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.

*****
Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski.

Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.

Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej 

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Dobrowolsi – czas start!
Bruksela przed szczytem
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowe śmigłowce kawalerii
„Avenger” na Monte Cassino
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwszy skok
Śnieg może być groźną bronią
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza kwalifikacja wojskowa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
W rezerwie pasywnej będą oceny
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Spadochroniarze na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO