moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga strona Geparda

Ćwiczenie taktyczne z wojskami Gepard-18 to najważniejsze sprawdzenie dla 15 Batalionu Ułanów Poznańskich. Nie można jednak zapominać, że częścią tego przedsięwzięcia są również inne pododdziały.

Głównym ćwiczącym podczas tegorocznych manewrów pod kryptonimem Gepard-18 jest 15 Batalion Ułanów Poznańskich. Drugą stroną Geparda są jego elementy organizujące i zabezpieczające. Żadne ćwiczenie nie mogłoby się odbyć bez organu dowodzącego i opracowującego każdy najdrobniejszy epizod, pododdziałów podgrywających siły przeciwnika i sąsiadów oraz teleinformatycznego i logistycznego zabezpieczenia wszystkich działań.

Połączona siła

Celem stworzenia swobody działania oraz możliwości realizowania postawionych zadań, dowódca brygady podjął decyzje o wzmocnieniu ćwiczącego pododdziału dodatkowymi siłami rodzajów wojsk, tworząc tym samym batalionowe zgrupowanie taktyczne.

Zasadniczym zadaniem ćwiczącego ugrupowania było prowadzenie obrony. Elementem koniecznym do zrealizowania tego przedsięwzięcia było wykonanie rozbudowy inżynieryjnej zajmowanego rejonu. W tym miejscu wsparcia zmotoryzowanym udzielił pododdział wydzielony z 5 Kresowego Batalionu Saperów, który przy wykorzystaniu wojskowych koparek wykonał okopy dla rosomaków. Z kolei podczas ataków środków napadu powietrznego, bateria przeciwlotnicza z 7 dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej zapewniała osłonę, niszcząc śmigłowce przeciwnika.

Na realnym polu walki dowódca batalionu nie działałby samodzielnie. Wiele sytuacji wymuszałoby na nim współdziałanie z sąsiadującymi pododdziałami. W tym celu sztab i kompania dowodzenia 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich realizowała działania bojowe na stanowisku dowodzenia. - Pomimo, że batalion nie jest głównym ćwiczących wykonuje cały proces dowodzenia, zgodnie z zadaniami otrzymanymi w rozkazie przełożonego. Jest to dodatkowe sprawdzenie dla moich strzelców. Ponadto kompania dowodzenia doskonali swoje umiejętności w organizacji i zabezpieczeniu stanowiska dowodzenia – mówi dowódca 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich podpułkownik Paweł Krzyżaniak.

Powietrzne wparcie

Kierownictwo ćwiczenia podczas programowania jak i przeprowadzania ćwiczenia dążyło do zapewnienia szkolonym jak największego realizmu pola walki. Przy wsparciu pilotów z 56 Bazy Lotniczej oraz JTAC z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych pozorowane było dzianie lotnictwa. W zależności od sytuacji taktycznej lotnictwo działo na korzyść „czerwonej” lub „niebieskiej” strony walki. Przy wsparciu specjalistów żołnierze Wielkopolskiej Brygady wykonali procedury CCA (z ang. Close Combat Attack) oraz Medevac.

Ponadto działanie ćwiczących wojsk wpierała sekcja z 23 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska prowadząc rozpoznanie obrazowe rejonu odpowiedzialności przy wykorzystaniu BSR Fly Eye.

Niekinetyczne działanie

Działania zbrojne muszą być realizowane zgodnie z obowiązującymi konwencjami, ochroną ludności cywilnej oraz poszanowaniem dóbr kultury. Zadania niekinetyczne były jednym z elementów sprawdzanych podczas ćwiczenia Gepard-18. Oficerowie z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz sekcji współpracy cywilno-wojskowej 17WBZ wcielili się w role władz samorządowych obszaru, na którym działali żołnierze 15 batalionowego zgrupowania taktycznego. - Celem tego zadania było sprawdzenie znajomości obowiązków dowódcy ćwiczącego względem ludności cywilnej, władz obszaru na którym prowadzi działania oraz budowaniu i tworzeniu relacji z mieszkańcami celem pozytywnego postrzegania sił zbrojnych własnego państwa – informuje kapitan Patryk Pater, szef sekcji działań niekinetycznych Cyfrowej Brygady.

Zabezpieczenie to podstawa

Kierownictwo ćwiczenia taktycznego to mechanizm kierujący działaniem każdego elementu. To właśnie na stanowisku kierowania opracowywany jest plan, jak wymusić konkretne działanie na ćwiczących, jakie stworzyć warunki aby dowódca podjął decyzje o wykonaniu określonej procedury, gdzie umiejscowić grupę pozoracji, aby wszelkie sytuacje miały logiczny ciąg lub by przekonać się, że dowódca ćwiczącego pododdziału przechytrzył cały sztab.

Ćwiczenie Gepart-18 to również okazja do zdobycia nowych doświadczeń w programowaniu szkolenia dla kadry Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Podczas tygodniowych zmagań oficerowie uczelni czynnie uczestniczyli w przygotowywaniu incydentów dla szkolonych oraz analizie nadsyłanych meldunków z pola walki.

Stanowisko kierowania ćwiczeniem wymaga przygotowania i dostosowania go do potrzeb pracujących na nim żołnierzy. To trudne zadanie zrealizował batalion dowodzenia Wielkopolskiej Brygady. - Nie można postawić znaku równości pomiędzy stanowiskiem dowodzenia i stanowiskiem kierowania ćwiczeniem. Jednak pewne elementy oraz czynności są dla obu tych miejsc podobne. Dlatego Gepard-18 jest kolejnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętności batalionu dowodzenia w sprawnym zabezpieczeniu dowódcy i jego sztabu podczas wykonywania zadań poza rejonem brygady – opisuje dowódca batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich podpułkownik Mirosław Kuczyński.

Proces zabezpieczenia logistycznego ćwiczenia Gepard-18 zaczął się już kilkanaście dni przed rozpoczęciem szkolenia poligonowego. Głównym zadaniem logistyków jest zaspokajanie potrzeb ćwiczącym pododdziałom w szkoleniu i prowadzeniu działań bojowych. Logistycy zapewniają zaopatrzenie w materiały pędne i smary, środki bojowe, zaplecze socjalno-bytowe, sanitarno-higieniczne, techniczne, dokonują napraw bieżących sprzętu oraz organizują żywienie.

Kolejnym egzaminem dla ćwiczącego wojska będzie wykonanie strzelań w kierowaniu ogniem w różnych działaniach taktycznych z wykorzystaniem amunicji bojowej zarówno w dzień jak i w nocy. Całość manewrów zakończy się w godzinach popołudniowych w środę, 8 czerwca.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Kleszcze dla wojska
Abramsy pod dobrą opieką
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Palmiry – miejsce kaźni
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Leopardy jadą na poligon
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO