moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg z charytatywnym akcentem w SHAPE

Ponad 2000 osób z 32 państw wzięło udział w imprezie charytatywnej „Make a Wish 2018” przeprowadzonej w dniach 1-2 czerwca br. w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons. W całodobowym biegu zorganizowanym z tej okazji triumfowali Polacy.

Zgodnie z coroczną tradycją na terenach sportowych SHAPE zorganizowano 24-godzinny bieg, który odbywał się wokół głównego stadionu tej wojskowej bazy. Przedsięwzięcie to łączące rywalizację sportową i dobrą zabawę miało na celu zbiórkę funduszy dla chorych dzieci ze wszystkich krajów NATO stowarzyszonych w Fundacji Make a Wish. Na uroczystym rozpoczęciu imprezy stawiły się reprezentacje poszczególnych państw, wspierane przez swoje rodziny oraz organizacje skupione wokół SHAPE. Wielobarwny pochód z narodowymi flagami przemaszerował kilkukrotnie wokół płyty stadionu. W składzie zespołu z Wielkiej Brytanii znalazł się generał James Everard, na co dzień zastępca Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Naszej ekipie przewodził płk Wojciech Ozga, Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy przy SHAPE. Na starcie pojawili się również strażacy pełniący służbę w bazie, którzy na samym początku biegu pokonywali trasę w pełnym ekwipunku. Obecni byli również żołnierze, którzy w lipcu tego roku będą reprezentować SHAPE w czasie niezywkle wymagajacego 4-dniowego marszu odbywającego się w Nijmegen w Holandii. Ekipa ta pokonywała trasę w umundurowaniu polowym. Ogółem w imprezie brało udział 56 różnych zespołów.

Polska reprezentacja składająca się z grupy dorosłych oraz kilku grup młodzieży szkolnej wspierała i dopingowała się wzajemnie na każdym etapie biegu. W jej składzie znaleźli się zarówno żołnierze, jak i pracownicy cywilni NATO wraz ze swoimi rodzinami. Niesamowite pokłady energii, szczególnie młodzieży oraz entuzjastów biegania, a także ogromna chęć jak najlepszego zaprezentowania się, spowodowała, że nie przeszkodziły nawet intensywne opady deszczu, który pojawił się już na samym początku biegu. Nie zabrakło również chętnych do kontynuowania 24-godzinnej sztafety w godzinach nocnych.

W końcowej klasyfikacji Polacy uplasowali się na pierwszym miejscu przebiegając w sumie ponad 345 kilometrów i znacząco wyprzedzając wszystkie pozostałe ekipy. Na drugim miejscu znalazła się reprezentacja Grecji, która triumfowała w ubiegłym roku. Grecy stracili do Polaków aż 43 kilometry. Warto podkreślić, że był to zdecydowanie najlepszy wynik polskiej ekipy w dotychczasowej historii startów w „Make a Wish”. W ciągu 24 godzin wszyscy biegacze biorący udział w imprezie okrążyli stadion ponad 22 000 razy, co przełożyło się na nieco ponad 220 euro, gdyż za każde okrążenie Fundacja otrzymywała symboliczny 1 eurocent. W sumie organizatorom imprezy udało się zebrać ponad 16 tysięcy euro, które pochodziły głównie ze sprzedaży koszulek wyprodukwanych specjalnie na potrzeby biegu oraz z bezpośrednich donacji uczestników. Piknikowa forma imprezy sprzyjała integracji środowiska międzynarodowego i nawiązywaniu nowych znajomości.

Fundacja Make a Wish powstała w Stanach Zjednoczonych i jest organizacją non-profit pomagającą spełnić marzenia nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od 2 do 17 lat. Działa w 47 krajach na całym świecie poprzez 36 biur stowarzyszonych w Fundacji.

Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Paweł Adamus

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Rakietowy szach
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Śnieg może być groźną bronią
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szef MON-u w Brukseli
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojna o porządek świata
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Ślubowanie kadetów OPW
Nowe śmigłowce kawalerii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
„Avenger” na Monte Cassino
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO