moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia współgra z nowoczesnością - Ławka Niepodległości

Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs na opracowanie projektu ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Komisja konkursowa przyznała nagrodę główną pani Marcie Rosiak za nowatorski projekt ławki pomnikowej. To właśnie takie ławki staną w polskich miejscowościach. - Idea ławki nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” – podkreśla pani Marta Rosiak.

Wojsko Polskie to nie tylko żołnierze, sprzęt i wyszkolenie to również kultywowanie tradycji narodowych, orężnych i patriotyzmu. Edukacja historyczna i obywatelska jest ogromnie ważna ponieważ naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Program budowy Ławek Niepodległości – to także odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. To właśnie samorządy mogą otrzymać dofinasowanie w wysokości do 80 proc. kosztów budowy ławki. Dotacje będą przyznawane w formie otwartego konkursu ofert.

Ławka Niepodległości będzie multimedialna. Przekaże ważne treści edukacyjne. Będzie odtwarzać nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, a także dziejów „małych ojczyzn”. W ten sposób każda z Ławek Niepodległości będzie związana z lokalną społecznością.

Autorka nagrodzonego projektu podkreśla, że historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają. – dodaje pani Marta Rosiak. Jurorzy nagrodzili jasność przekazu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozwiązania ułatwiające użytkownikom dostęp do multimediów m.in. Wi-Fi i kody QR. Przyciski do odsłuchania nagrań i ładowarkę USB zaprojektowano w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Nagroda główna to 30 tysięcy złotych. 

Wyróżnienie, w wysokości 8500 złotych, przyznano panu Piotrowi Hołubowiczowi. Sędziowie docenili estetykę, atrakcyjność i spójność formy plastycznej. Wyróżniony projekt nawiązuje do symboliki Orła Białego. Płaskorzeźba Orła jest połączona symboliczną nicią ze słowem Niepodległa, skopiowanym z rękopisu marszałka Piłsudskiego. – Projekt ma opowiadać nie tylko historię niepodległości, ale i historię naszego kraju.

Rozgałęziająca się nić – jak podkreśla autor wyróżnionego projektu – symbolizuje równocześnie: Wisłę – najważniejszą polską rzekę, krwioobieg – metaforę tego, że niepodległość i wolność napędza Polaków do życia oraz korzeń drzewa - symbol rozrostu narodu polskiego po odzyskaniu niepodległości.

Na konkurs wpłynęło 26 prac. Poziom większości prac był bardzo wysoki – zaznaczają jurorzy. Partnerami programu budowy Ławek Niepodległości będą głównie samorządy, które mogą uzyskać wsparcie finansowe z budżetu resortu obrony narodowej, na podstawie art. 42a ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1453, z późn. zm.). Dotacje, przyznawane będą w formie otwartego konkursu ofert. O terminie przyjmowania zgłoszeń Ministerstwo Obrony Narodowej poinformuje w najbliższym czasie. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 30 tys. zł. Pierwsze Ławki Niepodległości mogą stanąć już w listopadzie 2018 roku. Inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna – będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Święto stołecznego garnizonu
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO