moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rajd pamięci

W rajdzie wzięło udział 16 motocyklistów, żołnierzy z 1 Dywizjonu Lotniczego (25 Brygada Kawalerii Powietrznej) z Leźnicy Wielkiej oraz ks. Marek Kiedrowicz, partner i opiekun żołnierskiej inicjatywy. Sama idea przedsięwzięcia zrodziła się w 2017 roku, podczas rozmowy st. chor. Tomasza Grabowskiego i chor. Konrada Michalaka z wdową po zmarłym generale panią Ewą Błasik. W jej efekcie, podoficerowie rozpoczęli przygotowania do organizacji rajdu pamięci.

Trasę rajdu zaplanowano tak, aby odwiedzić jak największą liczbę miejsc związanych z działalnością tragicznie zmarłego generała. Za pierwszy cel podróży, po wyjeździe z 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej obrano Szkołę Podstawową w Wartkowicach, gdzie generał Błasik rozpoczął swoją edukację. Na terenie tamtejszego Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się pomnik poświęcony lotnikom ziemi wartkowickiej. Na pamiątkowej tablicy umieszczono sześć nazwisk, w tym właśnie śp. gen. pil. Andrzeja Błasika, absolwenta szkoły. Nad tablicą góruje samolot TS-11 Iskra. W tym miejscu uczestnicy rajdu po raz pierwszy złożyli kwiaty oddając hołd generałowi i pozostałym pilotom. Żołnierze odwiedzili także znajdującą się na terenie szkoły Izbę Pamięci poświęconą ludziom, którzy zasłużyli się dla kraju i regionu. Wśród eksponatów stałej ekspozycji znajduje się tam m.in. czapka gen. Błasika, podarowana w czasie jego wizyty w szkole. Po dokonaniu wpisu w księdze pamiątkowej motocykliści ruszyli w dalszą drogę.

Dalsza trasa biegła przez jednostki, w których generał pełnił służbę wojskową. Motocykliści odwiedzili poznańskie Krzesiny, Mirosławiec, Świdwin, Dęblin i Warszawę. W stołecznym mieście żołnierze, oprócz wizyty w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych , gdzie przywitał ich I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, udali się również na warszawskie Powązki, by złożyć kwiaty w Kwaterze Smoleńskiej, w której generał Błasik został pochowany. Wtedy to odbyło się również wzruszające spotkanie z panią Ewą Błasik.

Rajd przebiegał we wspaniałej atmosferze, a wizyty w jednostkach wojskowych wywarły na motocyklistach ogromne wrażenie. Wszyscy dowódcy i żołnierze podchodzili do motocyklistów w szczególny sposób doceniając ideę przyświecającą organizatorom.

Każda podróż znajduje jednak w jakimś momencie swój kres. I tak, 22 czerwca, również I Motocyklowy Rajd Pamięci śp. gen. pil. Andrzeja Błasika znalazł swój finał. Zakończył się on capstrzykiem kawaleryjskim i mszą św. polową rozpoczynającą Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dzień później nastąpił jeszcze epilog, jakim było spotkanie żołnierzy 1 Dywizjonu Lotniczego i ks. Marka Kiedrowicza z ojcem zmarłego generała panem Eugeniuszem Błasikiem, podczas którego uczestnicy zdali relację i opowiedzieli o swoich wrażeniach z rajdu.

Generał Andrzej Błasik urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach. Był synem Eugeniusza i Marianny, z domu Darewulska. Jego rodzice byli nauczycielami w szkole podstawowej w Wartkowicach, do której ich syn uczęszczał na pierwszym etapie swojej edukacji.

Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w Liceum Lotniczym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, by następnie wstąpić w szeregi podchorążych „Szkoły Orląt” w 1981 roku. Szkołę oficerską ukończył w 1985 r. uzyskując tytuł pilota inżyniera, patent oficerski i stopień wojskowy podporucznika w grupie pilotów korpusu osobowego lotnictwa.

Naukę kontynuował w latach 1993-1995 na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, po ukończeniu której uzyskał dyplom i tytuł oficera dyplomowanego. Był także absolwentem kursu Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze oraz Szkoły Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Montgomery.

Jego pierwszym stanowiskiem służbowym było stanowisko pilota w 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu, które objął w 1985 r. Po dwóch latach został przeniesiony do 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, a w 1995 r. rozpoczął służbę w Szefostwie Wojsk Lotniczych Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie.

W 2001 r. objął funkcję szefa szkolenia 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a w 2002 r. został dowódcą 31 Bazy Lotniczej. Dowodzona przez niego jednostka otrzymała w 2003 r. „Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP” za zabezpieczenie międzynarodowych manewrów „NATO Air Meet 2003”. W 2004 r. przeniósł się do Warszawy, by kontynuować służbę w Dowództwie Sił Powietrznych, a w latach 2005-2007 dowodził 2 Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

15 sierpnia 2005 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski awansował go do stopnia generała brygady. W 2007 r. generał Błasik objął stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a 19 kwietnia tego roku śp. prezydent RP Lech Kaczyński awansował go na stopień generała dywizji i mianował dowódcą Sił Powietrznych. 15 sierpnia 2007 r. Andrzej Błasik został awansowany do stopnia generała broni.

Był pilotem klasy mistrzowskiej, posiadał ogólny nalot 1592 godzin, w tym 482 godzin na samolotach Su-22. Posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych na samolotach Su-22 i PZL TS-11 Iskra. Wykonywał także loty na samolotach Zlin-42M, PZL-101, Lim-2, Lim-5, Lim-6M oraz Jak-40. Posiadał tytuł honorowy „Zasłużony pilot wojskowy”.

Generał Andrzej Błasik zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pozostawił żonę, Ewę Błasik, oraz dwoje dzieci, córkę Joannę i syna Michała.

15 kwietnia 2010 r. Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki Prezydenta RP, mianował go pośmiertnie generałem. 28 kwietnia został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek, st. chor. Tomasz Grabowski

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Płatek

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wojenny bohater na szubienicy
Bruksela przed szczytem
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO