moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułani w Kraśniku

Jak co roku w czerwcu, w Kraśniku można było spotkać żołnierzy, którzy na lewym ramieniu munduru noszą oznakę pancernej brygady. Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej przejechali kilkaset kilometrów, żeby wspólnie z lokalną społecznością i zaproszonymi gośćmi uczestniczyć w uroczystych obchodach Święta 24 Pułku Ułanów.

Chlubne tradycje, stacjonującego przed wojną w Kraśniku, zasłużonego w bojach w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, kampanii wrześniowej 1939 roku oraz na frontach II wojny światowej 24 Pułku Ułanów kultywują żołnierze 2 Batalionu Czołgów świętoszowskiej jednostki. Dlatego właśnie pancerniacy ze Świętoszowa wyjazdy na obchody święta traktują jako swój obowiązek, ale przede wszystkim jako ogromny zaszczyt. Uczestnictwo w dwudniowych obchodach to okazja do oddania hołdu i należnej pamięci bohaterskim ułanom. Dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej tradycja to nie tylko historia, barwy i oznaki noszone na mundurach. Tradycja to przede wszystkim ludzie, którzy skupieni są wokół tych biało-żółtych barw i dlatego pancerniacy zawsze z sentymentem odwiedzają Kraśnik, aby po raz kolejny spotkać ludzi, którzy pamiętają o historii, a tradycje są dla nich czymś naprawdę ważnym. Tak samo jak dla kawalerzystów z pancernej brygady.

Oprócz żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) w uroczystościach licznie brało udział społeczeństwo Kraśnika i pobliskich miejscowości, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, młodzież szkolna oraz zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich jednymi z najważniejszych byli oczywiście kombatanci. Delegacji świętoszowskich pancerniaków przewodził szef sztabu brygady podpułkownik Renart Skrzypczak. Żołnierze ze Świętoszowa, jak co roku, wystawili także wojskową asystę honorową, która wzbogacał uroczystości swoją obecnością.

Pierwszy dzień obchodów Święta 24 Pułku Ułanów rozpoczął się zbiórką przy pomniku bohaterów uroczystości. Stamtąd wszyscy zebrani, przy dźwiękach orkiestry, przemaszerowali przed budynek byłej wartowni, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Zgodnie z przebiegiem uroczystości, dowódca uroczystości major Marcin Wdowiak złożył meldunek reprezentującemu dowódcę 10 BKPanc podpułkownikowi Renartowi Skrzypczakowi. Następnie dowódca uroczystości przywitał wszystkich przybyłych gości. Po przemówieniach okolicznościowych, kapitan Karolina Maćkowiak odczytała Apel Pamięci, a po oddaniu salwy przez kompanię honorową, delegacje złożyły wiązanki pod Wartownią i tablicą pamiątkową 24 Pułku Ułanów. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości i odprowadzenie sztandaru przez kompanię honorową.

Niedzielną część obchodów rozpoczęło otwarcie wystawy okolicznościowej 24 Pułku Ułanów. Następnie odbyła się msza święta w intencji poległych i zmarłych ułanów. Oddanie hołdu żołnierzom 24 Pułku Ułanów pod pomnikiem upamiętniającym ich waleczność i poświęcenie, było ostatnim elementem oficjalnych części uroczystości.

Obchody Święta 24 Pułku Ułanów obfitowały w wiele wspomnień o walecznych żołnierzach pułku i ich maczkowskich tradycjach. Żołnierze ze świętoszowskiej jednostki podkreślają, że warto było przejechać prawie siedemset kilometrów, żeby uczestniczyć w uroczystych obchodach święta. Kraśnik traktują jako kolebkę swoich tradycji, jest to dla nich szczególne miejsce, do którego chętnie wracają każdego roku. I nawet pogoda, która w tym roku nie dopisała nie zniechęci żołnierzy do kolejnych odwiedzin Kraśnika i jego mieszkańców.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: January Pawlos, Grzegorz Jankowski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy skok
 
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Nowe śmigłowce kawalerii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Cud w Trewirze
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowy szef CWCR
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Bruksela przed szczytem
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ślubowanie kadetów OPW
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Śnieg może być groźną bronią
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO