moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Certyfikacja XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA

W pierwszym tygodniu lipca br. żołnierze XVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA przystąpili do ostatniego, najważniejszego sprawdzianu jakim jest certyfikacja narodowa. Rozkaz o sformowaniu tej zmiany otrzymał 8 Pułk Przeciwlotniczy z Koszalina. Działania żołnierzy oceniał Zespół Certyfikujący z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Egzamin podzielony był na dwie części: statyczną i dynamiczną. W ramach sprawdzenia statycznego odbył się apel ewidencyjny, sprawdzenie dokumentów żołnierzy oraz indywidualnego wyposażenia. Następnie żołnierze przystąpili do części dynamicznej w ramach ćwiczenia epizodycznego, które pozwoliło wykazać doświadczenie, wyszkolenie i zgranie zarówno poszczególnych elementów PKW jak i całości Kontyngentu.

Certyfikacja obejmowała również zagadnienia współpracy z organizacjami cywilnymi, działalność dochodzeniowo-śledczą Żandarmerii Wojskowej oraz kontakt z mediami. Całości przyglądała się delegacja z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która otrzymała zadanie sformowania kolejnej, XVII zmiany PKW EUFOR. Certyfikacja narodowa została podsumowana przez Zespół Certyfikujący, czego rezultatem jest wystawiona ocena bardzo dobra dla XVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR ALTHEA.

Żołnierze szkolili się i przygotowywali do realizacji zadań od kilku miesięcy. Doskonalili swoje umiejętności na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, gdzie zrealizowali m.in. rzuty granatami bojowymi oraz kurs C-IED prowadzony przez doświadczonych instruktorów z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia. Szkolenie na symulatorze pola walki „Śnieżnik”, tor psychologiczny oraz ośrodek zurbanizowany „Nowy Mur” pozwoliły na sprawdzenie się i doskonalenie indywidualnych umiejętności. Dzięki wsparciu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego żołnierze mogli przećwiczyć technikę naprowadzania śmigłowca. Przećwiczono również działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy – MEDEVAC. Ponadto w oparciu o Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim żołnierze PKW realizowali zadania praktyczne w dzień i w nocy z użyciem sprzętu noktowizyjnego. Dodatkowo żołnierze realizowali szkolenie indywidualne uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach.

W skład Kontyngentu wchodzą żołnierze wydzielani ze struktur 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Inspektoratu Wsparcia RSZ. Głównym zadaniem stojącym przed polskimi żołnierzami XVI zmiany PKW EUFOR w operacji Unii Europejskiej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności oraz budowa wybranych zdolności bojowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny zgodnie ze standardami NATO i UE. Ponadto żołnierze realizują szereg przedsięwzięć związanych ze wspieraniem władz lokalnych w utrzymaniu bezpiecznych warunków  do wdrażania ustaleń zawartych w porozumieniach pokojowych.

Tekst: kpt. Małgorzata Stefańska

red. PZ

autor zdjęć: PKW EUFOR

dodaj komentarz

komentarze


Śnieg może być groźną bronią
 
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Rakietowy szach
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Liban uznany za strefę działań wojennych
Eurofightery znowu w Polsce
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Offset dla „Wisły”
Ślubowanie kadetów OPW
Wojna o porządek świata
W rezerwie pasywnej będą oceny
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Spadochroniarze na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Bruksela przed szczytem
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
„Avenger” na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO