W Rzeszowie odbyło się pilotażowe spotkanie w ramach projektu „PARASOL” czyli cyklu warsztatów, które mają przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej i skutecznego wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego.
Warsztaty odbyły się w ostatniej dekadzie czerwca br. na terenie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz na obiektach 3. Podkarpackiej Brygady OT. W szkoleniu uczestniczyli eksperci na co dzień zajmujący się sprawami zarządzania kryzysowego w urzędach gmin, starostwie rzeszowskim, urzędzie miasta Rzeszowa oraz w urzędzie wojewódzkim, na czele z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także policjanci, żandarmi oraz żołnierze i pracownicy Dowództwa WOT oraz podkarpackiej brygady OT.
Dla dowódcy WOT gen. bryg. Wiesława Kukuły niezwykle ważna dla efektywnego działania na rzecz lokalnych społeczności jest pełna integracja z układem pozamilitarnym. – Był to jeden z głównych powodów uruchomienia naszego nowego projektu „PARASOL”, czyli cyklu warsztatów, które przygotują przedstawicieli województw, powiatów i gmin oraz służb, inspekcji i straży do efektywnego wykorzystania potencjału WOT-u w procesie zarządzania kryzysowego – tak o projekcie „PARASOL” mówił gen. Kukuła w marcu br. podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej.
Spotkanie w Rzeszowie było oficjalnym rozpoczęciem projektu WOT który ma skrócić czas użycia żołnierzy WOT oraz usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności w sytuacjach klęsk żywiołowych czy katastrof.
Tego typu spotkania są najlepszym sposobem na budowanie wzajemnego zaufania i świadomości, są też platformą wymiany doświadczeń i najlepszym sposobem wyartykułowania rzeczywistych potrzeb samorządów i lokalnej społeczności w zakresie wsparcia wojska w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy katastrof.
Podsumowując warsztaty Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rzeszowa, Pan Piotr Jarosz powiedział, że takie spotkania są ważnym krokiem w budowaniu bezpośrednich relacji pomiędzy samorządowcami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe, a dowódcami struktur WOT w miastach, gminach czy powiatach.
– Myślę, że 3. Podkarpacka Brygada OT powinna być jak najszybciej dołączona do systemu powiadamiania ze względu na terytorialność oraz posiadane możliwości osobowe i sprzętowe. Cieszymy się, że otrzymaliśmy możliwość spotkania i przedyskutowania wielu ciekawych rozwiązań na rzecz niesienia pomocy społeczeństwu – powiedział Piotr Jarosz.
Kolejne tego typu warsztaty odbędą się w trzecim kwartale tego roku na Lubelszczyźnie oraz w ostatnim kwartale na Podlasiu.
*****
W ramach usprawnienia zarządzania kryzysowego, w tym wykorzystania wojska we wsparciu lokalnych społeczności w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy katastrof, w dowództwie WOT powstała koncepcja utworzenia Zespołów Oceny Wsparcia.
Dzięki terytorialnemu charakterowi formacji zespoły te często będą mogły być jednymi z pierwszych na miejscu zdarzenia. Ich zadaniem będzie rozpoznanie rejonu i dokonanie oceny sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i wojskową oraz oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska. Wszystko po to, by w przypadku, gdy wojsko okaże się niezbędne skrócić czas jego przybycia, a także przygotować warunki do jak najszybszego jego wejścia do akcji.
Drugim rozwiązaniem jest powołanie Zespołów Wsparcia Odbudowy. Ich zadaniem będzie monitoring sytuacji i ocena możliwości wsparcia w usuwaniu skutków kataklizmów.
– To rozwiązanie wypełni niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia pojawi się zespół WOT-u, który będzie przywracał normalne funkcjonowanie na terenach objętych skutkami kryzysu. Takie zespoły powstają już w pierwszych brygadach OT – powiedział gen. bryg. Kukuła.
Tekst: ppłk Marek Pietrzak/rzecznik prasowy Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
autor zdjęć: WOT
komentarze