moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cześć ich pamięci!

Sprzątają mogiły bohaterów II wojny światowej oraz zapalają znicze na grobach kolegów, którzy polegli służąc w Afganistanie czy w Iraku. W jednostkach w całej Polsce tuż przed 15 sierpnia trwa akcja „Żołnierska Pamięć”. – W szczególnych dla armii dniach wielkiego święta nie zapominamy o tych, którzy byli częścią Wojska Polskiego – mówi jeden z żołnierzy.

– Akcję „Żołnierska Pamięć” przeprowadzamy, by uporządkować i uczcić miejsca pamięci. Żołnierze zapalają znicze i składają kwiaty na grobach tych, którzy pełnili służbę i oddali życie w imię najwyższych wartości. Chcemy ocalić pamięć o nich i wspominać ich w czasie dla nas bardzo ważnym i radosnym, czyli w Święto Wojska Polskiego – mówi por. Weronika Milczarczyk, rzeczniczka prasowa 17 Brygady Zmechanizowanej.

Posterunki honorowe w Warszawie wystawił Batalion Dowodzenia Wojsk Lądowych. Żołnierze stanęli między innymi przed Bramą Straceń Cytadeli Warszawskiej, pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy zbiegu ulic Muranowskiej i gen. Andersa, pomnikiem Bohaterów Getta. Żołnierze odwiedzili też grób m.in. generała Sosabowskiego na Powązkach.

 

Pamięć bohaterów uczcili również żołnierze wojsk obrony terytorialnej, m.in. z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Przed Świętem Wojska Polskiego porządkowali mogiły znajdujące się wokół Wykusu. To tutaj jest m.in. grób następcy „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyckiego „Nurta”, który prawdopodobnie zostanie patronem jednostki. Znicze zapłonęły na grobach partyzantów, m.in. na mogile Ludmiły Bożeny Stefanowskiej „Zjawy”, przy tzw. grobie warszawiaków, a także przy pomniku 20 poległych żołnierzy z plutonu ochrony radiostacji Jana „Inspektora Jacka” Kosińskiego. Terytorialsi z 10 Brygady zapewniają, że w najbliższych latach obejmą swoją opieką znacznie więcej wojskowych mogił.

Groby odwiedzili również żołnierze 10 Brygady Logistycznej w Opolu. – Byliśmy na cmentarzu komunalnym w Opolu, gdzie mieści się między innymi Kwatera Opolskich Kombatantów, grób gen. Jan Lachowicza, byłego ministra obrony narodowej w rządzie na uchodźstwie, oraz płk. Stanisława Glińskiego, pierwszego dowódcy pułku pancernego „Skorpion” – wyjaśnia kpt. Piotr Płuciennik, rzecznik prasowy 10 Brygady Logistycznej. Logistycy zapalili znicze również przy opolskim pomniku Golgota Wschodu i pomniku polskich żołnierzy z II wojny światowej i okresu powojennego.

Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie.

Pamięć o bohaterach pielęgnują też żołnierze z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. – W garnizonie Lidzbark Warmińskim odwiedzamy wszystkie cmentarze wojenne i pojedyncze mogiły żołnierskie na naszym terenie – mówi jeden z wojskowych. Dodaje, że znicze zapalają nie tylko na grobach żołnierzy, lecz również pracowników Wojska Polskiego.

Żołnierze pamiętają także o kolegach, którzy polegli w czasie wykonywania operacji bojowych poza granicami kraju. Płk Paweł Chabielski, dowódca garnizonu Kielce, zapalił znicz na grobie sierżanta Pawła Poświata, który zginął w lipcu 2011 roku w Afganistanie. – Akcja „Żołnierska Pamięć” dotyczy tych, którzy zginęli będąc na służbie w kraju i poza jego granicami. Chcemy o wszystkich pamiętać w dniu Święta Wojska Polskiego – mówi por. Milczarczyk.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. Rafał Kurowski, ŻW, CPdMZ

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO