moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Toruniu powstaną mieszkania dla żołnierzy

Agencja Mienia Wojskowego podpisała z władzami Torunia umowę o zamianie gruntów. Na terenach uzyskanych od miasta AMW będzie mogła wybudować mieszkania dla żołnierzy, a na gruntach przekazanych przez wojsko powstanie kompleks szkolno-przedszkolny. W ramach umowy na konto AMW trafiło też pół miliona zł, pieniądze będą przeznaczone na inwestycje mieszkaniowe dla armii.

Negocjacje dotyczące zamiany gruntów między Agencją Mienia Wojskowego a Urzędem Miasta Torunia trwały kilka miesięcy. – Cieszymy się, że starania przyniosły efekt i zamiana nieruchomości stała się faktem – mówił Krzysztof Falkowski, prezes AMW podczas podpisania aktu notarialnego w toruńskim magistracie. W ramach zamiany Agencja Mienia Wojskowego zyskała działki o łącznej powierzchni ponad 1,6 ha (o wartości 4,2 mln zł). To m.in. tereny przy ulicy Wapiennej, które Agencja planuje sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na realizację inwestycji mieszkaniowych dla żołnierzy.

– Do naszych zasobów trafiły też działki położone przy ulicy Trzcinowej. Tu mamy większe możliwości, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną – mówi Małgorzata Weber, rzecznik AMW. Na tych gruntach Agencja będzie mogła wybudować osiedle dla wojskowych rodzin. Obecnie na mieszkania w Toruniu czeka około 30 żołnierzy. Jak zapowiadają przedstawiciele AMW, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi wojskowi otrzymają klucze do nowych mieszkań za trzy lata.

Także toruński magistrat ma już plany dotyczące uzyskanych terenów. – Miasto było szczególnie zainteresowane naszymi działkami, bo w planie zagospodarowania były one przeznaczone na cele edukacyjne – mówi Małgorzata Weber. Agencja Mienia Wojskowego przekazała miastu dwie działki o powierzchni ponad 3,3 ha (wartość 5,1 mln zł), położone na lewym brzegu Wisły. Na jednej z nich, zlokalizowanej przy ulicy Strzałowej, władze Torunia planują wybudować szkołę z oddziałami przedszkolnymi. Druga działka, znajdująca się w okolicach Wałów gen. Sikorskiego, ma zostać wykorzystana pod budowę drogi oraz między innymi na miejsca parkingowe zlokalizowane niedaleko toruńskiej starówki.

Zamiana działek odbyła się na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Według przepisów, jeśli grunty mają różną wartość, to druga strona nie ma obowiązku dopłaty. – W przypadku tej transakcji różnica w wartości zamienionych działek wynosiła około 900 tys. zł. Udało nam się jednak wynegocjować dopłatę pół miliona złotych – mówi Weber. Uzyskane przez AMW pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje mieszkaniowe dla żołnierzy

To nie pierwsza taka zamiana. W listopadzie ubiegłego roku AMW, miasto Kraków oraz Małopolski Urząd Wojewódzki wymienili się kilkoma hektarami gruntów. Na terenach przekazanych samorządowi przez wojsko ma powstać centrum muzyki. Z kolei grunty, które armia otrzymała od miasta (3 ha w dzielnicy Podgórze oraz 7,7 ha w Nowej Hucie) zostaną przeznaczone pod nowe osiedla dla żołnierzy. Budowa pierwszych 120 mieszkań ruszy w 2019 roku.

Zdarza się też, że AMW nieodpłatnie przekazuje zbędne armii nieruchomości. W 2016 roku MON, za pośrednictwem AMW, przekazała gminie Czarne (woj. pomorskie) dwa lokale znajdujące się przy ul. Świerczewskiego 1. Dzięki współpracy resortu obrony, Agencji Mienia Wojskowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powstał tam żłobek.

Agencja Mienia Wojskowego działa w oparciu o przepisy z 2015 roku, kiedy to powstała z połączenia z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Do zadań AMW należy m.in. zakwaterowanie żołnierzy, sprzedaż nieruchomości oraz uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Przygotowania czas zacząć
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
Sprawa katyńska à la española
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ocalały z transportu do Katynia
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto wojskowego sportu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO