moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy program szkolenia podstawowego

Mniej wykładów teoretycznych za to więcej taktyki, szkolenia strzeleckiego i medycznego – to główne zmiany w programie szkolenia podstawowego dla kandydatów na żołnierzy. Te rozwiązania pozwolą na unifikację szkolenia ochotników na potrzeby wszystkich korpusów, a w przypadku służby przygotowawczej – na wydłużenie szkolenia specjalistycznego.

Szkolenie podstawowe przechodzi każdy, kto chce zostać żołnierzem. Biorą w nich udział np. ochotnicy służby przygotowawczej czy podchorążowie wojskowych uczelni. W trakcie szkolenia kandydaci uczą się wojskowego abecadła, w tym regulaminów, musztry, podstaw łączności, logistyki, zasad posługiwania się bronią i innym sprzętem wojskowym. Zdobywają też wiedzę na temat prawnych aspektów pełnienia służby, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

Dotychczasowy program był realizowany w ciągu trzech miesięcy. Jednak zdaniem wojskowych ekspertów, zarówno czas trwania, jak i treści programowe wymagały zmian. Dlatego Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia (P3/P7) Sztabu Generalnego WP we współpracy z przedstawicielami jednostek szkolnictwa wojskowego przygotował nowelizację programu. Zakłada ona, że szkolenie podstawowe potrwa siedem tygodni i będzie ukierunkowane przede wszystkim na praktyczne szkolenie ochotników. Kandydaci na żołnierzy więcej czasu poświęcą na taktykę, zajęcia z terenoznawstwa czy na szkolenie medyczne. Więcej będzie też godzin szkolenia strzeleckiego. Nowością w programie staną się elementy szkolenia SERE poziomu A.

W programie ograniczono liczbę godzin zajęć teoretycznych, zwłaszcza z tych przedmiotów, które nie są bezpośrednio związane z przygotowaniem wojskowym. Chodzi tu m.in. o kształcenie obywatelskie, szkolenie prawne oraz szkolenie BHP. To ostatnie ma być prowadzone dopiero przed zajęciami praktycznymi ze sprzętem wojskowym.

– Zmiany były podyktowane potrzebami sił zbrojnych, w tym koniecznością unifikacji szkolenia kandydatów na żołnierzy na potrzeby wszystkich korpusów osobowych – tłumaczy ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jako przykład wskazuje podchorążych, którzy ze względu na procedury naboru do uczelni wojskowych i organizację studiów, nie przechodzili szkolenia podstawowego jednorazowo w wymiarze 3 miesięcy (343 godziny). – Po 153 godzinach szkolenia składali przysięgę i rozpoczynali naukę. Potem, w trakcie trwania studiów, zaliczali pozostałe godziny z programu szkolenia podstawowego. Obecnie cały, 7- tygodniowy, program będą mogli zrealizować przed rozpoczęciem roku akademickiego – dodaje oficer.

W przypadku elewów przygotowujących się do korpusu szeregowych szkolenie podstawowe trwało w sumie cztery miesiące (trzy miesiące podstawowego i miesiąc specjalistyki). W praktyce żołnierz szkolący się przez miesiąc, np. na operatora maszyn inżynieryjnych, nie spełniał wymagań, by otrzymać uprawnienia nadawane przez instytucje cywilne. Przyjęte rozwiązania, poza unifikacją szkolenia, mają też pozwolić na wydłużenie szkolenia specjalistycznego. – Będzie to miało pozytywny efekt dla ochotników. Żołnierz po dwóch miesiącach specjalistyki będzie spełniał warunki do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nabycie umiejętności niezbędnych do otrzymania uprawnień – tłumaczy oficer ze Sztabu Generalnego WP.

Pierwsze szkolenie według znowelizowanego programu rozpocznie się we wrześniu. – O ile program szkolenia podstawowego jest zunifikowany, o tyle szkolenie specjalistyczne zależy od centrum, w którym ochotnik się szkoli. Inny jest program u artylerzystów, inny u łącznościowców, a jeszcze inne szkolenie przechodzą logistycy. Te programy zostaną zmienione do stycznia 2019 roku – mówi ppłk Ratyński.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Katarzyna Sawicka

dodaj komentarz

komentarze


Ocalały z transportu do Katynia
 
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO