moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w dodatkach służbowych

Średnio do 150 zł więcej dodatku służbowego otrzymają żołnierze pełniący służbę w Pułku Reprezentacyjnym WP. Zmiana związana jest z przeformowaniem tej jednostki. Na zwiększenie dodatku będzie też mogła liczyć duża grupa prawników, w tym  referenci pracujący w komórkach organizacyjnych MON. Projekt zmian przepisów trafił do uzgodnień międzyresortowych.

MON przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Propozycje zmian dotyczą dodatków służbowych, czyli należności, które żołnierze otrzymują w związku z zajmowaniem danego stanowiska lub służbą w konkretnej jednostce wojskowej.

Nowelizacja dotyczy m.in. żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego. Jednostka powstała 1 kwietnia 2018 roku z połączenia Batalionu Reprezentacyjnego WP i Orkiestry Wojskowej w Warszawie

Obecnie żołnierze zawodowi są uprawnieni do otrzymywania dodatku służbowego w wysokości maksymalnie do 300 zł. MON chce jednak podnieść tę kwotę, uzasadniając to przeformowaniem Batalionu Reprezentacyjnego WP w większą strukturę organizacyjną. „W celu zachowania dotychczasowych proporcji wysokości dodatku służbowego pomiędzy poszczególnymi zhierarchizowanymi stanowiskami służbowymi niezbędne jest podwyższenie maksymalnej wysokości dodatku”, czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jeśli zatem zmiany zaproponowane przez MON wejdą w życie, kwota dodatku wzrośnie – maksymalnie będzie on mógł wynieść 450 zł. Co więcej, w wyniku połączenia jednostek więcej żołnierzy będzie uprawnionych do otrzymywania dodatku. – W batalionie dodatek otrzymywali żołnierze kompanii reprezentacyjnych i orkiestry. W pułku dostanie go o 117 żołnierzy więcej, gdyż objęci nim zostaną również ułani Szwadronu Kawalerii oraz oficerowie sztabu, którzy w równym stopniu do tej pory wypełniali zadania reprezentacyjne – mówi płk Leszek Szcześniak, dowódca Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Zgodnie z projektem żołnierze będą mogli otrzymać wyrównanie od 1 kwietnia 2018 r., czyli od momentu przeformowania batalionu w Pułk Reprezentacyjny.

Więcej też dla prawników

Proponowane przez MON zmiany dotyczą też żołnierzy pracujących na stanowiskach referentów prawnych. Obecnie ci, którzy służą na takich stanowiskach w jednostce wojskowej do szczebla dywizji, otrzymują dodatek w wysokości 150 zł, ci z dowództw rodzajów sił zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 300 zł, a referenci z komórek organizacyjnych MON – 450 zł.

Jednak żołnierze z dwóch pierwszych grup, którzy posiadają aktualne prawo wykonywania zawodu radcy prawnego lub ukończoną aplikację legislacyjną mają też prawo do zwiększenia otrzymywanego dodatku o kolejne 150 zł. Takiego prawa nie mają natomiast referenci z komórek organizacyjnych MON-u. „Wejście w życie proponowanych rozwiązań sprawi, że także oni zostaną objęci prawem do zwiększenia dodatków. Dotyczyć to będzie około 10 żołnierzy. Proponuje się wypłacenie im wyrównania dodatku od 1 stycznia 2018 roku”, czytamy w projekcie.

W projekcie rozporządzenia znalazła się także jedna porządkująca zmiana dotycząca wojsk specjalnych. Chodzi tu o żołnierzy uprawnionych do otrzymywania dodatków służbowych, pracujących w Inspektoracie Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Specjalnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Instytucje te zostały rozwiązane na początku 2018 r. Teraz zostaną więc wykreślone z rozporządzenia o dodatkach. Taki dodatek w wysokości 450 zł nadal będą otrzymywać żołnierze służący np. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych. Projektowane przepisy dotyczą około 500 żołnierzy. Koszty zmian oszacowano na około 1,3 mln zł rocznie.

System dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych funkcjonuje w wielu armiach. Ma on na celu finansowe preferowanie tych żołnierzy, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: płk Artur Goławski

dodaj komentarz

komentarze


Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Priorytety dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Przerwany lot „Orlika”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Abramsy pod dobrą opieką
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO