moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chwała Lotnikom Polskim

– Dziś oddajemy im hołd, pamiętamy o ich czynach. Dziś ich postawa stanowi wzór do naśladowania dla obecnych polskich lotników –  powiedział o przedwojennych i wojennych asach polskiego lotnictwa Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Chwała Lotnikom Polskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Monument jest poświęcony pamięci wszystkich polskich lotników.

Minister Błaszczak przypomniał, że gdy sto lat temu Polska wybiła się na niepodległość, powstało polskie lotnictwo. Mówił o czasach niezwykłych, w których ludzie realizowali swoje marzenia i odbudowywali ojczyznę, o pilotach, którzy odznaczali się siłą charakteru, a odwaga i marzenia wzniosły ich wysoko. ­To oni położyli podwaliny polskiego lotnictwa podkreślił. Wspomniał także o Siłach Powietrznych RP, które bronią dziś polskiego nieba, a także zapewniają bezpieczeństwo naszym sojusznikom w ramach NATO.

W uroczystości odsłonięcia pomnika Chwała Lotnikom Polskim wziął również udział prezydent RP Andrzej Duda. ­Ten pomnik jest znakiem naszej pamięci i wdzięczności. Znajduje się w ważnym miejscu symbolicznego wojskowego cmentarza, na którym spoczywają najznamienitsi ludzie polskich skrzydeł i polskiej armii powiedział prezydent. Podziękował tym, którzy stoją na straży polskiego nieba, którzy mają odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem, a także służą Rzeczypospolitej.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef Kancelarii Prezesa RM Michał Dworczyk. Ten monument będzie nam przypominał o bohaterach przestworzy, którzy tworzyli historię i budowali chwałę polskiego lotnictwa napisał szef rządu.

Pomnik Chwała Lotnikom Polskim stanął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, blisko kwater lotników oraz niedaleko monumentu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kilka lat temu z ideą jego budowy wystąpiły: Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Stowarzyszenie Lotników Polskich oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.

Monument zaprojektował architekt Piotr Kudelski. Przedstawia on samolot przypominający zabawkę złożoną z kartki papieru, co ma symbolizować dziecięce marzenia chłopca o byciu lotnikiem. Został wykonany ze stalowej blachy pomalowanej na srebrny kolor. „Samolocik z papieru” stoi na cokole pasie startowym długości 12 m, którego wysokość stopniowo wzrasta do 110 cm. Na jego lewym skrzydle jest biało-czerwona szachownica. Cała konstrukcja ma 9 m wysokości.

Na pomniku umieszczono kilka symboli. Jest tam polski lotniczy wojskowy orzełek, odznaka pilota wojskowego – gapa lotnicza, emblemat Szkoły Orląt w Dęblinie, symbol Aeroklubu Polskiego, „żuraw” Polskich Linii Lotniczych LOT oraz symbol Polskich Zakładów Lotniczych. To znak, że pomnik ten jest poświęcony pamięci wszystkich lotników: wojskowych, sportowych, załóg PLL LOT, szybowników, baloniarzy, spadochroniarzy i modelarzy, a także tych, którzy zginęli w czasie pokojowej służby. Jesteśmy im tak zwyczajnie, po ludzku, po prostu to winni – powiedział gen. broni prof. pilot Jerzy Gotowała, który w latach 1990–1995 był dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Jak wyjaśnił, pomnik ten to pokłon złożony wszystkim gladiatorom polskich skrzydeł. Tym, którzy budowali polskie lotnictwo, którzy walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej, a potem osłaniali Paryż i bronili Londynu. Zawsze wzbijali się w powietrze z głębokim przekonaniem, że ich świętym obowiązkiem jest w każdym miejscu i o każdej porze wykonać to, czego oczekuje od nich ojczyzna. Tacy byli Orliński, Skarzyński, Żwirko, Wigura, Skalski, Urbanowicz, Łokuciewski i Zumbach podkreślił gen. Jerzy Gotowała.

W imieniu młodego pokolenia lotników przemawiałst. kpr. pchor. Mateusz Piechowski. W imieniu dęblińskiej społeczności podchorążych zapewniam was, że będziemy tu przy tym pomniku zawsze, grupowo i indywidualnie. Kontynuując wasze dzieło, będziemy dbać o niego, otaczać czcią i szacunkiem, bo jest też pomnikiem chwały bohaterów spod biało-czerwonej szachownicy. Bądźcie pewni, że was nie zawiedziemy powiedział.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem, z udziałem żołnierzy Pułku Reprezentacyjnej WP i orkiestry wojskowej.

Podczas obchodów stulecia lotnictwa wojskowego w Warszawie odbyło się wiele uroczystości upamiętniających także poległych i zmarłych lotników. Uczestniczyli w nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP, jednostek Sił Powietrznych RP, delegacje kombatanckie.

Rano w Katedrze Polowej WP została odprawiona msza w intencji lotników. Z okazji stulecia lotnictwa wojskowego na Polu Mokotowskim pod pomnikiem Ku czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945 odbył się apel pamięci. Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przygotował okolicznościową wystawę. Po południu w ogrodach Dowództwa spotkali się przedstawiciele lotniczych pokoleń.

Lotnictwo wojskowe od początku towarzyszyło odradzającej się ojczyźnie. 5 listopada 1918 roku por. pil. Stefan Bastyr i por. Janusz De Beaurain pilotowali polski samolot podczas pierwszego lotu bojowego. W 1918 roku powstało także Dowództwo Wojsk Lotniczych, na czele którego stanął ppłk pil. Hipolit Łosowski. Wtedy też została wprowadzona jako symbol lotnictwa wojskowego biało-czerwona szachownica.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO