moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antydronowy IkarX

Radar obserwuje obszar w promieniu 3 km. Gdy wykryje drona, kieruje na niego głowicę optoelektroniczną, z której obraz pozwala na weryfikację, czy obiekt jest potencjalnym zagrożeniem. Jeśli tak, operator używa lancy elektromagnetycznej, która zakłóca system łączności i GPS drona, zmuszając go do lądowania lub odwrotu. Tak działa polski system antydronowy IkarX.

Od prawie trzech lat inżynierowie z dwóch czołowych polskich spółek elektronicznych, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia z Grudziądza oraz Wojskowych Zakładów Elektronicznych z Zielonki (obie firmy należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pracują nad modułowym systemem antydronowym, który będzie w stanie nie tylko szybko wykryć i zlokalizować drona, lecz także go obezwładnić lub zneutralizować.

– Modułowość oznacza, że nasze rozwiązanie będzie można rozbudowywać zarówno o kolejne sensory – niezależnie od tego, czy będą to radary czy głowice optoelektroniczne – jak i o efektory służące do unieszkodliwiania zagrożeń – wyjaśnia Jacek Walczak, dyrektor ds. rozwoju z WZU Grudziądz.

Zasada działania systemu jest zasadniczo prosta. Działający 24 godziny na dobę radar obserwuje obszar w promieniu 3 km. Gdy wykryje drona, kierowana jest na niego głowica optoelektroniczna, z której obraz pozwala na weryfikację, czy mamy do czynienia z potencjalnym zagrożeniem. Jeśli tak, operator może użyć lancy elektromagnetycznej, która zakłóci system łączności i GPS bezzałogowca, zmuszając go do lądowania lub odwrotu.

Demonstrator systemu o roboczej nazwie SAND pokazano po raz pierwszy publicznie dwa lata temu na targach Proobronnych w Ostródzie. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowano jego najnowszą wersję o nazwie IkarX. – Ponieważ każdy z elementów naszego systemu przeszedł już badania, możemy powiedzieć, iż jest to prototyp gotowego do zaprezentowania i zaproponowania potencjalnemu klientowi systemu antydronowego – zapewnia Jacek Walczak. Zauważa, że w stosunku do poprzedniej wersji zostały ulepszone właściwie wszystkie elementy systemu.

Inna jest głowica optoelektroniczna – teraz jest to stabilizowana głowica obserwacyjno-śledząca typu GOS-1 Aurora z należącej do PGZ spółki PCO (w pierwszej wersji była to głowica produkcji WZU). Z kolei firma z Grudziądza opracowała videotracker, czyli system śledzenia ruchu.

Nowy jest również radar. – Ze względu na charakterystykę obiektów, które ma zwalczać nasz system, czyli dronów klasy mikro, zdecydowaliśmy się użyć radaru wielozadaniowego MHR, Multi-Mission Hemispheric Radar, firmy Rada – mówi Jacek Walczak.

Nie zmienił się za to efektor, czyli lanca elektromagnetyczna. Nadal jest nim produkt z Wojskowych Zakładów Elektronicznych z Zielonki. Jak jednak podkreślają konstruktorzy z Grudziądza, w IkarX będzie zainstalowana najnowsza wersja efektora. Jego przenośną odmianę WZE pokazują na swoim stoisku pod nazwą Lanca 2.0.

Przedstawiciele polskiej armii odwiedzający podczas tegorocznego MSPO stoisko PGZ, na którym prezentowany jest IkarX, przyznali, że liczą iż system wkrótce trafi do wyposażenia wojska. Szczególnie przydatny może on być do ochrony wojskowych instalacji, baz i lotnisk.


W Kielcach trwa XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Jeśli na nim będziecie, koniecznie odwiedźcie stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Numer naszego stoiska to D-47 w hali D.


Z okazji tegorocznej imprezy wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

Oprócz specjalnego wydania „PZ” dostaniecie również na naszym stoisku bieżący numer „Polski Zbrojnej” – flagowego miesięcznika Wojska Polskiego, a także inne nasze wydawnictwa: kwartalnik „Polska Zbrojna. Historia”, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz kwartalnik naukowy „Bellona”.


Do zobaczenia na naszym stoisku D-47 w hali D.
 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla Dowództwa WOT
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Eurofightery znowu w Polsce
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pamiętamy o Niezłomnych
Podoficer pies
Priorytety dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Ferie w mundurze
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnictwo i kobiety
Palmiry – miejsce kaźni
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Jachrance o skokach spadochronowych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Kleszcze dla wojska
Telefon zaufania dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zamiana po włosku
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO