moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Defendery wręczone!

Okrętowy system zarządzania walką SCOT został nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, a wóz dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego – przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Dziesięć produktów komisja konkursowa wyróżniła statuetkami Defendera. Ceremonia wręczenia nagród zakończyła XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

– Ostatni dzień targów nazywamy bywa „Dniem Defendera”. Wręczenie nagród to już stały i niewątpliwie najważniejszy punkt w jego programie – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, rozpoczynając uroczystość. – Sami wystawcy przygotowanymi przez siebie stoiskami, a także wyrobami udowodnili, że na nie zasługują – dodał.

Defendery to nagrody, które od ponad 20 lat są przyznawane za najbardziej innowacyjne rozwiązania służące wojsku. W tym roku laureatów wybrała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz oficerów reprezentujących Siły Zbrojne RP. Przewodniczącym komisji był wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.


Film: Targi Kielce

Zespół ekspertów zadecydował, że Defendery otrzymają:
• Aviomet Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne z Warszawy za radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR;
• TELDAT Sp. z o.o. sp.k. z Bydgoszczy za system wspomagania dowodzenia SWD C3IS JAŚMIN;
• PCO SA z Warszawy za optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu Leopard 2A4;
• Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy za system informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP-TURAWA-MATS;
• ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. z Osielska za wyposażenie kontenerowego warsztatu remontu uzbrojenia;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy, MSP Marcin Szender z Warszawy za tarczę powietrzną TP-1-system oceny strzelań do celów powietrznych;
• Mesko SA, Skarżysko-Kamienna – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki za pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni, PIT-RADWAR SA z Warszawy, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA za 35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35);
• LUBAWA SA z Ostrowa Wielkopolskiego za lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny;
• Advanced Protection Systems Sp. z o.o. z Gdyni za CTRL+SKY- wielosensorowy system detekcji i neutralizacji dronów.

Ale to niejedyne wyróżnienia, które zostały wręczone podczas ceremonii wieńczącej XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Swoje nagrody tradycyjnie już przyznali także – prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda w tym roku nagrodził Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni za okrętowy system zarządzania walką SCOT. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak wyróżnił wóz dowodzenia na platformie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który został opracowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmę Rosomak SA i Grupę WB.

Dodatkowo 1 Pomorska Brygada Logistyczna otrzymała nagrodę dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych za przygotowanie najciekawszego stoiska, firma MASKPOL od dowódcy wojsk obrony terytorialnej za Dromadera, czyli zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia. Natomiast szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych nagrodził Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza za system szkolenia specjalistów służb technicznych pojazdu Jelcz 442.32 oraz 4 Regionalną Bazę Logistyczną z Wrocławia za dostosowanie pojazdu mercedes 250GD do wersji ZWD-WOLF PL.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedne z największych targów, które odbywają się w Europie. W tym roku w Kielcach można było przez cztery dni oglądać produkty oferowane przez 630 wystawców z 31 krajów.

 

Jak co roku swoje uzbrojenie prezentowała także armia. Tegoroczna wystawa sił zbrojnych odbyła się pod hasłem „Obronność. Współpraca. Suwerenność”. W sumie żołnierze przywieźli do Kielc aż 380 jednostek sprzętu, w tym eksponaty z wojskowych muzeów. Wszystkie będzie można zobaczyć w weekend podczas tzw. dni otwartych.


 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1536552300
Czemu prestiżowe nagrody DEFENDER, przyznawane najlepszym innowacyjnym wyrobom obronnym w danej dziedzinie przez szerokie i reprezentatywne gremium (składa się ono np. z przedstawicieli Kancelarii Premiera, MON, BBN, MSZ, MNiSW, SZ RP, ABW, SG, Policji i PSP), są przedstawiane po wyróżnieniu niższej rangi - nigdy tak nie było? Czyżby chodziło o niezasadne zrobienie błysku marketingowego dla firm, które je otrzymały?
81-25-35-76

Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podoficer pies
Pamiętamy o Niezłomnych
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnictwo i kobiety
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Ferie w mundurze
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza morski „Dragon”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Przerwany lot „Orlika”
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Będzie za co kupić koreańską broń
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Eurofightery znowu w Polsce
W Jachrance o skokach spadochronowych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Kleszcze dla wojska
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO