moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ekstremalny marsz śladami generała „Nila”

Już po raz siódmy odbył się ekstremalny marsz nocny „Śladami generała Nila – Od zmierzchu do świtu”. Trasę o długości około 50 km, wytyczoną po szlakach w Beskidzie Wyspowym i Makowskim, ukończyło 86 zawodników. Najszybciej do mety dotarli: st. szer. Kamil Murzyn z 6 Batalionu Dowodzenia i Izabela Osyszko z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.

Ekstremalną wędrówkę po Beskidach organizuje Jednostka Wojskowa Nil przy pomocy Wojskowego Stowarzyszenia „Turystyka – Kultura – Obronność”, działającego przy Klubie Wojsk Specjalnych. Krakowscy specjalsi od 2012 roku zapraszają zawodników na rajd w przeddzień święta jednostki, której patronem jest gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Dla uczczenia jego pamięci przygotowują dla uczestników zawodów trasę prowadzącą przez miejsca związane z działalnością Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, którym kierował właśnie generał „Nil”.

Po ogólnodostępnych ścieżkach turystycznych Beskidu Wyspowego i Makowskiego biegli i maszerowali operatorzy z jednostek specjalnych, funkcjonariusze służb specjalnych, żołnierze oraz podchorążowie i cywile. W czwartek o zmierzchu, o godzinie 19.08, na starcie stanęło 110 zawodników. Na mecie, w piątek przed świtem, zameldowało się 86. W rywalizacji mężczyzn i kobiet pierwsze miejsca wywalczyli biegacze, którzy debiutowali na trasie imprezy organizowanej przez krakowskich specjalsów.

Najlepiej w nocy na wąskich ścieżkach i stromych podejściach radził sobie były lekkoatleta Wojskowych Klubów Sportowych Wawel Kraków i Śląsk Wrocław oraz Cracovii st. szer. Kamil Murzyn. Żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej dystans 50 km pokonał w 5 godz. 32 min. Drugi, z czasem 5 godz. 51 min, był Tomasz Kowalczyk. Natomiast trzecie miejsce zajął Michał Tytko, który na mecie zameldował się po 5 godz. 52 min biegu i marszu.

Zwycięzca specjalnie nie przygotowywał się do startu w zawodach krakowskich specjalsów. – Na początku sierpnia powiedziałem sobie, że jeśli w cztery tygodnie pokonam na treningach 200 km to zdecyduję się na udział w ekstremalnym marszu nocnym. Udało mi się spełnić ten warunek i postanowiłem wystartować. Nie myślałem jednak o zwycięstwie. Założyłem, że potraktuję ten start jako rozpoznanie przed przyszłoroczną imprezą – mówi st. szer. Kamil Murzyn.

Bieg od samego początku ułożył się po myśli szeregowego z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Po starcie biegłem w czołówce, a potem oderwałem się od rywali z jednym z zawodników. Od 20. kilometra biegłem już samotnie do mety – przyznaje triumfator. Dodał, że chociaż nie miał mocnej latarki czołowej, na trasie trudno było się zgubić. – Tylko w jednym miejscu musiałem nadrobić około 100 metrów. Trasa była bardzo dobrze oznakowana i szybko zorientowałem się, że z niej zboczyłem. Jeśli ktoś się na trasie pomylił, to z powodu zmęczenia – podkreśla żołnierz.

W rywalizacji kobiet najlepszy wynik uzyskała Izabela Osyszko. Uczennica II LO w Bochni trasę pokonała w 6 godz. 36 min. Na mecie wyprzedziła o 10 min Justynę Kępę oraz o 34 min Natalię Papiewską. Zwyciężczyni samotne prowadzenie objęła na podejściu pod górę Szczebel (997 m). – Początkowo biegłam na trzeciej pozycji, potem na drugiej. Na zbiegu z Lubogoszczy kroku dotrzymywała mi już tylko jedna z rywalek. Ale na podejściu pod Szczebel udało mi się od niej oderwać – mówi licealistka, którą do startu w zawodach namówili znajomi oraz tata. – Tata startował przed dwoma laty w tej imprezie i bardzo mu się podobała – dodaje zwyciężczyni.

Zawodnicy i zawodniczki, którzy zajęli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji ekstremalnego marszu nocnego, odebrali puchary i nagrody rzeczowe podczas uroczystości z okazji jubileuszu 10-lecia powstania Jednostki Wojskowej Nil. Osiągniętych wyników gratulowali im: gen. bryg. Wojciech Marchwica, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, i płk Mirosław Krupa, dowódca specjednostki Nil. 

SZUS

autor zdjęć: Michał Zieliński, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna na detale
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO