moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dni NATO w czeskiej Ostrawie

W powietrzu m.in. polskie i belgijskie F-16, fiński F/A-18 Hornet, chorwackie i brytyjskie Tajfuny, francuskie Rafale, szwedzkie Drakeny, Gripeny w czeskich barwach, słowackie MiG-29 oraz różnego typu śmigłowce. A na ziemi czołgi, transportery opancerzone, samoloty myśliwskie i transportowe oraz hit pokazów – bombowiec B-52. W weekend w Ostrawie odbyły się Dni NATO.

Ostatni weekend minął w Czechach pod znakiem lotnictwa. W Ostrawie po raz kolejny odbyły się Dni NATO połączone z Dniami Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. Oprócz Air Show w Radomiu jest to jedna z największych imprez lotniczych i militarnych w Europie. Odbywa się od 18 lat.

W dwudniowym festynie uczestniczyli żołnierze 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego: Czesi, Amerykanie, Polacy, Słowacy, Austriacy, Belgowie, Finowie, Duńczycy, Niemcy, Francuzi, Litwini, Węgrzy, Holendrzy, Hiszpanie, Rumuni, Słoweńcy, Szwedzi, Brytyjczycy, Chorwaci i Brytyjczycy.

Podczas 16 godzin pokazów w powietrzu zaprezentowały się dziesiątki maszyn. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy akrobacji powietrznych. Publiczność z zapartym tchem podziwiała kunszt pilotażu pilotów polskich, belgijskich, duńskich i amerykańskich F-16, fińskich F/A-18 Hornet, chorwackich i brytyjskich Tajfunów czy francuskich maszyn Rafale. Na niebie doskonale prezentowały się także szwedzkie Drakeny, słowackie MiG-29 i Gripeny. Duże brawa dostawały także zespoły akrobacyjne, m.in. chorwacki Wings of Storm czy polskie Biało-Czerwone Iskry.
Zainteresowanie wzbudził także przelot historycznych maszyn: Spitfire, Jak-3 i MiG-15.

Polska siła

Polskie siły zbrojne podczas Dni NATO w Ostrawie reprezentowały: zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” oraz F-16 Tiger Demo Team. Ponadto swoje uzbrojenie pokazała Jednostka Wojsk Specjalnych Agat. Żołnierze z Gliwic do Czech przywieźli m.in. wóz opancerzony M-ATV, wóz HMMWV, granatnik Carl Gustaf, moździerz Antos oraz różnego rodzaju broń strzelecką. Można było przymierzyć kamizelkę kuloodporną, sprawdzić, ile waży broń, np. karabin HK416, i porozmawiać z polskim operatorem.

Pierwszego dnia festynu pokazy powietrzne otworzył dynamiczny pokaz polskiego F-16. Mjr pil.  Dominik „Zippity” Duda z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wykonał dziesięciominutowy pokaz karkołomnych ewolucji, a jego akrobacje wspomagały ostre brzmienia zespołu Lux Torpeda.

Kilka godzin później na niebie ponownie pojawiła się biało-czerwona szachownica. Dwudziestominutowy pokaz zaprezentowali piloci TS-11 Iskra. – Mamy przygotowane zawsze dwa warianty pokazu, które są dostosowane do warunków atmosferycznych. Podczas naszych występów pogoda dopisała, więc mogliśmy zaprezentować wszystko, co najlepsze – mówi por. Maciej Drozd, komentator zespołu. Pokaz rozpoczął się od przelotu w tzw. ugrupowaniu łabędź, podczas którego zespół prezentuje biało-czerwone barwy narodowe.

Iskry wykonały wiele spektakularnych figur. Były m.in. beczki, pętle, mijanki, rozpuszczania i odwrócony wiraż. A wszystko to na wysokości od 150 m w górę i przy prędkości od 280 do 650 km/h. Przeciążenia podczas akrobacji wynoszą od minus 4G do plus 6G. – Publiczność zawsze czeka na moment, kiedy samoloty malują na niebie serce przebite strzałą. To stały moment pokazu, któremu towarzyszy utwór Whitney Houston – przyznaje por. Drozd. – Wiązanka solisty jest wykonywana do muzyki z Top Gun, a dynamikę szybkich mijanek wzmacnia lecąca z głośników muzyka z filmu Grek Zorba. Naszą nowością w tym roku jest tzw. warkocz. To bardzo trudna figura, która polega na tym, że wokół lecącego samolotu drugi z pilotów wykonuje beczki – dodaje.

Sześciu pilotom akrobacyjnym: kpt. Maciejowi Kopielowi, mjr. Jackowi Jaworkowi,  kpt. Krzysztofowi Kłaczyńskiemu, kpt. Marcinowi Kossakowskiemu, kpt. Mateuszowi Kubiakowi i kpt. Sylwestrowi Sobótce podczas pokazów towarzyszył kilkudziesięcioosobowy zespół wspierający. Są to m.in. instruktorzy, technicy i komentatorzy.

Czeskie 100-lecie

Dwudniowa impreza w czeskiej Ostrawie cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Lotnisko pod Ostrawą odwiedziło w sumie ponad 200 tys. widzów. Wśród nich było wielu Polaków. – Jestem tu już trzeci raz. Jak ktoś kocha lotnictwo, to musi być w Ostrawie. W ubiegłym roku pokazy nie były tak udane, bo była brzydka pogoda. Ale teraz na niebie myśliwce robią cuda – mówi Piotr Bronisz z Rybnika.

W tym roku Czesi obchodzili jubileusz stulecia utworzenia Czechosłowacji. Prezentowano publiczności możliwości czeskich sił zbrojnych. Podczas dynamicznych i statycznych pokazów można było zobaczyć m.in JAS-39 Gripen, lekki odrzutowy samolot bojowy L-159 ALCA, odrzutowiec szkoleniowy L-39 Albatros oraz samoloty transportowe C-295M i Airbus A-319, śmigłowceMi-24, Mi-17, W3-WA Sokół, Enstrom 480B-G, Mi-2 i Bell 412. Prezentowano także wyposażenie czeskich wojsk lądowych, np. czołgi, bojowe wozy piechoty, wozy opancerzone i samochody terenowe. Swoje umiejętności i wyposażenie pokazały także inne służby mundurowe Czech, m.in. policja, straż więzienna i pogranicznicy.

Od 2014 roku organizatorzy przyznają jednemu z uczestników imprezy status kraju partnerskiego. W tym roku możliwość szerszej prezentacji swojego uzbrojenia i wyposażenia otrzymały Stany Zjednoczone. Cztery lata temu w tej roli występowali Polacy.

Największym zainteresowaniem pośród eskpozycji USA cieszył się bombowiec B-52. Zainteresowani mogli wejść na pokład amerykańskiego giganta. Z bliska można było obejrzeć także C-17 Globemaster, latającą cysternę KC-135 Stratotanker, F-16, AH-64 Apache, śmigłowce Bell 505 oraz UH-1Y Venom, a także czołg M1 Abrams, wóz bojowy M2 Bradley.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek, Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO