moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie

Gotowość NATO do reagowania na zagrożenia, strategia militarna Sojuszu oraz jego ściślejsza współpraca z organizacjami międzynarodowymi – to niektóre tematy, jakie będą podejmowane podczas konferencji Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie. Na obradach tego najwyższego organu wojskowego Sojuszu spotkają się szefowie obrony państw członkowskich NATO.

– Posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO w Warszawie będzie jednym z głównych wydarzeń związanych z przypadająca w tym roku setną rocznicą odtworzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego WP.

Komitet Wojskowy to najwyższy organ wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich.

Strategia Sojuszu

Gospodarzem posiedzenia w Warszawie (28–30 września) będzie gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, a konferencję poprowadzi marszałek lotnictwa sir Stuart Peach, przewodniczący KW NATO. Jeszcze dzisiaj, przed sobotnim rozpoczęciem obrad, z przewodniczącym Komitetu spotka się minister obrony Mariusz Błaszczak. Wieczorem na Zamku Królewskim nastąpi oficjalne powitanie delegacji państw biorących udział w spotkaniu.

Natomiast jutro rano szef polskiego resortu obrony zainauguruje obrady KW NATO, a rozpoczną je wystąpienia wprowadzające marszałka Peacha i gen. Andrzejczaka. – Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o modernizacji Sojuszu, gotowości i zdolności NATO do reagowania na zagrożenia, strategii militarnej, wyzwań w zakresie globalnego bezpieczeństwa oraz ściślejszej współpracy Sojuszu z organizacjami międzynarodowymi – podaje ppłk Ratyński. Tematem obrad będą też zalecenia dotyczące przyszłych operacji, misji, ćwiczeń i szkoleń NATO.

Podczas posiedzenia jego uczestnicy wybiorą następnego dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego (International Military Staff, IMS), organu wykonawczego KW NATO. Obecnie funkcję tę pełni holenderski generał Jan Broeks. Nowy dyrektor obejmie urząd w 2019 roku.

W obradach w stolicy Polski wezmą też udział dowódcy dwóch dowództw strategicznych NATO podległych Komitetowi: gen. Curtis M. Scaparrotti, Naczelny Dowódca Sojuszniczy w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) oraz gen. André Lanata, Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji (Supreme Allied Commander Transformation, SACT).

Doradca Rady

Komitet Wojskowy NATO wydaje zalecenia i opinie na temat polityki wojskowej i strategii, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Jego rolą jest też przekładanie decyzji politycznych Rady na działania wojskowe, odgrywa również kluczową rolę w rozwoju polityki i doktryny militarnej NATO oraz pomaga w opracowywaniu ogólnych koncepcji strategicznych dla Sojuszu. Komitet podlega bezpośrednio Radzie Północnoatlantyckiej.

W skład KW NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i reprezentuje ją urzędnik cywilny. Pracami Komitetu kieruje przewodniczący, wybierany na trzy lata.

Jak podaje ppłk Ratyński, formalne posiedzenia Komitetu na najwyższym szczeblu szefów obrony odbywają się trzy razy w roku. – Dwukrotnie, zwykle wiosną i jesienią, w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego. W tym roku jest nią Warszawa – mówi oficer.

Ostatnio przedstawiciele Komitetu Wojskowego gościli w Polsce w styczniu tego roku. Przyjechali, aby odwiedzić natowskie jednostki w naszym kraju m.in. Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie czy Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: nato.int

dodaj komentarz

komentarze


W Jachrance o skokach spadochronowych
 
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Kleszcze dla wojska
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Przerwany lot „Orlika”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Palmiry – miejsce kaźni
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ferie w mundurze
Eurofightery znowu w Polsce
Rusza morski „Dragon”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO