moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Karakal na wędrzyńskim poligonie

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Karakal-18 to ćwiczenie sprawdzające głównie batalion zmechanizowany z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Nie oznacza to jednak, że przez ostanie dni tylko dragoni wykonywali zadania na pasie taktycznym w wędrzyńskim Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych.

Część taktyczna ćwiczenia rozpoczęła się w piątek, 28 września 2018 i trwała przez trzy kolejne dni. W tym czasie żołnierze z pancernej brygady, wspierani także przez elementy przydzielone spoza struktur świętoszowskiej jednostki szkolili się, a tym samym poddani zostali sprawdzianowi z dotychczas nabytych umiejętności.

Kawalerzyści ze Świętoszowa zadania wykonywali jako batalionowe Zgrupowanie Taktyczne. Działania kompanii zmechanizowanych wspierane były przez kompanię czołgów, sekcje wysuniętych obserwatorów z dywizjonu artylerii samobieżnej, baterię przeciwlotniczą, czy elementy wydzielone z kompanii saperów. Ci ostatni wykonywali przejścia w polach minowych na korzyść walczących pododdziałów. Innym zadaniem kompanii saperów było działanie jako OZR (Oddział Zabezpieczenia Ruchu), do którego zasadniczych zadań należy utrzymanie dróg dofrontowych i rokadowych w rejonie działań brygady. Ponadto oddział zaporowy wykonywał zadanie minowania narzutowego.

Zadaniem batalionu dowodzenia było rozwinięcie i zabezpieczenie funkcjonowania stanowiska dowodzenia. Z kolei żołnierze z plutonu chemicznego realizowali epizod odkażania pojazdów po wystąpieniu skażenia chemicznego.

Sytuacja zmieniała się dynamicznie. Pododdziały co chwilę otrzymywały nowe informacje od zespołu podgrywającego szczebel nadrzędny (HICON). Dodatkowo grupy pozoracji, które przemieszczały się w terenie, w którym działali żołnierze, symulowały przeciwnika i jego działania, zgodnie z przyjętą sytuacją taktyczną. W jednej chwili mogło okazać się, że część żołnierzy została ranna i niezbędna była ich ewakuacja z pola walki. Tym zajmował się brygadowy punkt medyczny, który odbierał rannych z pododdziałów i przekazywał dalej do szpitala polowego, gdzie udzielana była pierwsza pomoc potencjalnie rannym żołnierzom. Czas spędzony na ćwiczeniu był doskonałą okazją do realizacji w praktyce procedury ewakuacji medycznej MEDEVAC.

Pierwszego dnia „walczące” pododdziały prowadziły obronę na kolejnych rubieżach. W dalszej kolejności prowadzono działania opóźniające, z finalną obroną określonej rubieży, wyjściem do kontrataku i opanowaniem wyznaczonego obiektu. Żeby osiągnąć założony cel niezbędne było oczywiście współdziałanie ze sobą wszystkich elementów wchodzących w skład batalionowego Zgrupowania Taktycznego.

Każdy wykonywał zadania zgodnie ze specyfiką i przeznaczeniem danego pododdziału, jednak dopiero wspólny wysiłek mógł przynieść zamierzone efekty.

Wykonując zadania na wędrzyńskim pasie taktycznym dragoni ćwiczyli też stosowanie procedur CCA (ang. Close Combat Attack). O tym, jak ważne w działaniu wojsk lądowych jest wsparcie środków powietrznych, nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność współdziałania pododdziałów zmechanizowanych ze śmigłowcami często decyduje o powodzeniu wykonywanego przez nich zadania. Podczas ćwiczenia możliwa było praktyczna realizacja wspomnianej procedury.

Kierownictwo ćwiczenia w trakcie działań pododdziałów wykorzystywało podgląd realizowany przez bezzałogowe statki powietrzne, które działały na ich korzyść. Materiał zdjęciowy oraz filmowy umożliwiał dowódcy oraz kierownictwu ćwiczenia bieżące obserwowanie zadań wykonywanych przez pododdziały w terenie.

Część taktyczna ćwiczenia za nami. Kolejny etap to czas wykonywania zadań ogniowych. Wykonanie strzelań sytuacyjnych oraz kierowania ogniem to zadania dla żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w dalszej części ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Karakal -18.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


„Avenger” na Monte Cassino
 
Dobrowolsi – czas start!
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nowe śmigłowce kawalerii
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szef MON-u w Brukseli
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwiazdy sportu dają lekcję
Abramsy pod dobrą opieką
Lekcje z frontu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Wojna o porządek świata
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rakietowy szach
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwszy skok
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO