moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni wielkopolscy terytorialsi wcielają się w sobotę

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Rafał Miernik: „Najbliższe, jesienne szkolenie w strukturach 12. WBOT będzie szczególne, bo odbędzie się w systemie weekendowym. To unikatowe rozwiązanie, które w dużej mierze dedykowane jest studentom, a także zaangażowanym zawodowo i rodzinnie ochotnikom, którzy nie mogli pozwolić sobie na 16-dniową nieobecność w pracy czy w domu. Liczę na ich potencjał i zdwojoną motywację, która będzie wzrastać proporcjonalnie przed każdym weekendem szkoleniowym”.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wielkopolska brygada wcieliła 260 ochotników.

6 października br. w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie, przy ul. Racławickiej 1, odbędzie kolejne wcielenie do struktur 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zostanie wcielonych ok. 150 ochotników na szkolenia podstawowe i wyrównawcze.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Zwieńczeniem szkolenia będzie historyczna przysięga wojskowa, która wedle wstępnych planów Dowództwa odbędzie się w Śremie.

…jesteśmy w najbardziej dynamicznym okresie rozwoju

Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Zapoczątkowane niedawno pierwsze szkolenia podstawowe w brygadach sformowanych w trzecim etapie budowy WOT spowodowały, że szkolenie żołnierzy OT prowadzi obecnie dwanaście brygad na terenie jedenastu województw. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.

…trochę liczb

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,9 tys. żołnierzy, w tym 11,5tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

…naszym potencjałem są LUDZIE!

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

…. trochę statystyki

Przeprowadzone analizy wskazują, że połowa żołnierzy pełniących TSW posiada wykształcenie średnie, 30% wykształcenie wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 11% żołnierzy, a co dziesiąty zawodowe. Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 32 lata. W WOT służbę pełni ponad 10% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

….nasza misja

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

….szkolenie: nowoczesne i innowacyjne

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Tekst: Anna Szymaniak/ rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zielone światło dla Barbary
Mocny sygnał od NATO
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Roszady personalne w PGZ-ecie
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Cud w Trewirze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
„Avenger” na Monte Cassino
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Dobrowolsi – czas start!
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Lekcje z frontu
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO