moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Patrol” walczy ze skażeniami

„Pociąg relacji Berlin–Warszawa może być napromieniowany nieznanymi substancjami” – ogłasza Interpol. Informacja dociera do Komendy Głównej Policji. W stan gotowości zostaje postawione m.in. wojsko, policja i straż pożarna. Taką sytuację kryzysową służby ćwiczyły dziś w Warszawie podczas „Patrolu”, czyli testowania systemu wykrywania skażeń, które odbywa się co trzy lata.

W „Patrolu ‘18”, który potrwa do piątku, uczestniczy około trzech tysięcy funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz żołnierzy. Będą oni współpracować ze sobą na terenie całej Polski w ramach centrów zarządzania kryzysowego w 16 województwach. Scenariusz ćwiczeń zakłada, że najważniejsze wydarzenia rozegrają się w Warszawie, Rzeszowie i Dziwnowie.

Dziś żołnierze i funkcjonariusze musieli stawić czoła dwóm zadaniom. W Rzeszowie do akcji wkroczyły służby sanitarne, ponieważ jeden z pasażerów samolotu, który wylądował na lotnisku, miał objawy choroby zakaźnej. Drugi z epizodów ćwiczeń odbył się w Warszawie na stacji kolejowej Warszawa Praga. – Scenariusz zakładał, że na dworcu kolejowym w Berlinie ktoś rozproszył substancję promieniotwórczą. Służby niemieckie po czasie wykryły to i zaalarmowały Interpol.

Jest niemal pewne, że substancja promieniotwórcza mogła się również znaleźć w pociągu relacji Berlin–Warszawa, który ruszał z dworca w momencie rozpylenia niebezpiecznych substancji – opowiada ppłk Jarosław Czepiel, szef wydziału koordynacji Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Zostaje powołany sztab kryzysowy i zapada decyzja, że pociąg ma być skierowany na stację PKP Warszawa Praga. W wagonach są pasażerowie. Cały obszar stacji Warszawa Praga został zabezpieczony przez policję, dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli też teren wokół pociągu. Nikt niepożądany nie może znaleźć się zbyt blisko skażonych wagonów. Najpierw ewakuowani zostali pasażerowie. Każdy z nich musi być dokładnie sprawdzony przez specjalistów z Państwowej Agencji Atomistyki. W ochronnych kombinezonach sprawdzają oni detektorami, czy na pasażerach znajdują się niebezpieczne substancje. – Jeśli są to drobne cząstki jakiegoś izotopu, wystarczy czasami umyć skórę lub strzepnąć je z ubrania. Ale wiadomo, że wówczas skażona jest już woda, którą się umyliśmy. Ją też trzeba odpowiednio zabezpieczyć i zneutralizować szkodliwe substancje. Wszystkie działania są prowadzone według ścisłych procedur – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W akcji brał również udział Zespół Pobierania Prób z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Wojskowi chemicy pobrali próbki niebezpiecznej substancji z pociągu oraz z ubrań pasażerów. Następnie będą je analizować w laboratorium, ich neutralizacja odbędzie się w specjalnie do tego celu wyznaczonym terenie. Pobieranie takich próbek jest niezwykle czasochłonne. – To nie jest dynamiczna akcja bojowa, żołnierze działają powoli i bardzo dokładnie, tak by niczego nie przegapić – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W czasie ćwiczeń „Patrol ‘18” w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń na pełnych obrotach pracuje centrum dyspozycyjne. – Analizujemy wszystkie epizody i wyciągamy wnioski, odpowiadamy na pytania: czy zagrożenie jest duże, jak silni są terroryści, jaką bronią dysponują… – mówi ppłk Czepiel. Na podstawie takich danych specjaliści wypracowują rekomendacje dla osób, które decydują o tym, jakie służby zostaną zaangażowane w działanie antykryzysowe. – Sugerujemy też, jak żołnierze, policjanci czy strażacy powinni przygotować się do działania, by wszystko odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. Wskazujemy rozwiązania, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo ludności cywilnej – dodaje Czepiel.

Wojsko na „Patrol ‘18” poza specjalistami z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń skierowało także kompanię chemiczną z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kierownikiem ćwiczeń jest szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jutro kolejna część szkolenia. W porcie w Dziwnowie rybacy odnajdą beczkę pełną amunicji, a na lotnisku w Warszawie terroryści będą próbowali wnieść na pokład samolotu przesyłkę z niebezpieczną zawartością.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Hiszpański palimpsest
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Psiakrew, harmata!
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO