moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat wrócił nad Bałtyk

Od dziś na ulicach Gdyni będzie więcej mundurów marynarki wojennej – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas oficjalnego otwarcia w Gdyni siedziby Inspektoratu Marynarki Wojennej. Wcześniej, przez cztery lata, Inspektorat działał w Warszawie, ale decyzja o przeniesieniu w 2014 roku jego siedziby z Wybrzeża do stolicy była wielokrotnie krytykowana.

Inspektorat Marynarki Wojennej powrócił do budynku, który przed wejściem w życie reformy z 2014 roku zajmowało Dowództwo Marynarki Wojennej. W gmachu przy Skwerze Kościuszki od kilkunastu dni pracują już specjaliści. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie gdyńskiej siedziby Inspektoratu. –Nasi poprzednicy przeprowadzili zmiany, które okazały się niekorzystne dla Wojska Polskiego, które wprowadziły chaos w systemie dowodzenia, i my to naprawiamy – zapewniał szef MON.

Inspektor marynarki wojennej kontradmirał Jarosław Ziemiański przypomniał, że Inspektorat MW rozpoczął służbę w Warszawie, w budynku przedwojennego Kierownictwa Marynarki Wojennej. – Mimo oddalenia od morza, a tym samym znacznego ograniczenia kontaktu z siłami morskimi, Inspektorat realizował zadania przed nim postawione. Dostrzegaliśmy jednak niedogodności wynikające z przeniesienia nas do stolicy – mówił kontradmirał Ziemiański. Jak przyznał, starano się przekonać przełożonych, że ewentualny powrót Inspektoratu na Wybrzeże nie wpłynie negatywnie na jakość wykonywanych zadań. – Po prawie pięciu latach, na polecenie ministra obrony narodowej oraz przy wsparciu wszystkich przychylnych nam osób, udało się zrealizować świętowany dzisiaj powrót do Gdyni – mówił inspektor MW. – Pozwoli to na zacieśnienie współpracy z przemysłem stoczniowym, który realizuje zamówienia na rzecz marynarki wojennej, oraz z administracją morską i samorządową. Pomoże też efektywnie oddziaływać na szkolenie w merytorycznie podległych Inspektoratowi jednostkach – informował portal polska-zbrojna.pl kontradmirał.

W Gdyni mieści się główna baza polskich sił morskich. Stacjonują tutaj 3 Flotylla Okrętów, która skupia między innymi duże jednostki bojowe, a także 13 Dywizjon Trałowców, będący częścią 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W mieście działają też Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz Akademia Marynarki Wojennej, które co prawda nie podlegają Inspektoratowi MW, ale są ściśle powiązane z siłami morskimi.

Przeprowadzka do Gdyni nie będzie miała wpływu na struktury Dowództwa Generalnego RSZ. – Nie zmienią się dotychczasowe zasady funkcjonowania Inspektoratu MW, podległości służbowe oraz obieg informacji – tłumaczył kadm. Ziemiański. Stanowi ona jednak wstęp do zmian związanych z dowodzeniem polską armią. Minister Mariusz Błaszczak wielokrotnie podkreślał, że system wprowadzony cztery lata temu jest dysfunkcjonalny. Zmiany wprowadzone przez rząd PO–PSL polegały między innymi na likwidacji dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i ustanowieniu Dowództwa Generalnego RSZ z funkcjonującymi w jego strukturze inspektoratami. Obecny szef MON kilkakrotnie zapowiadał odtworzenie Dowództwa MW w Gdyni. 4 października Sejm zatwierdził reformę, która ma być realizowana w kolejnych latach.

Od momentu powołania marynarki wojennej struktury kierujące nią zmieniały się kilkakrotnie. 28 listopada 1918 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ustanowieniu sił morskich, a jednocześnie nakazał utworzyć w Ministerstwie Spraw Wojskowych Sekcję Marynarki. Zajmowała się ona zarówno sprawami wojskowymi, jak i cywilnymi. W latach 1919 roku Sekcja została przekształcona w Departament Marynarki Wojennej, trzy lata później zaś w Kierownictwo Marynarki Wojennej. W latach 30. minionego wieku w Gdyni funkcjonowały także dowództwa: Floty, Rejonu Umocnionego Hel oraz Lądowej Obrony Wybrzeża. Po porażce w wojnie obronnej 1939 roku, już na Zachodzie gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz polskich sił zbrojnych, polecił odtworzyć marynarkę, a co za tym idzie Kierownictwo MW. Przetrwały one do 1947 roku.

Jednocześnie w 1945 roku w Polsce zostało powołane Dowództwo MW z siedzibą w Gdyni. Przestało ono istnieć 1 stycznia 2014 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Leszek Chemperek /COMON

dodaj komentarz

komentarze


Uzbrojenie dla „Kormoranów”
 
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
Test mobilności 12 Dywizji
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ostatnie dni kampanii 1939
Ogień na alpejskich szczytach
Polsko-tureckie obrady
Sztandar dla krakowskich żandarmów
W jedynym słusznym kierunku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Eto, pies na misje
Duch Invictus jest, czas na formę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Współpraca i wspólna pamięć
Emerytura wypłacana w … karmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON-u w Forcie Sill
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Course on Diplomacy
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Advantages of Efficient Organization
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
JWK to test siły i motywacji
Ciemne strony Facebooka
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na granicy stratosfery
Legia Akademicka po raz piąty
Wzmocnione siły na granicy
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
KFOR: wyższy stopień gotowości
Afganistan. Czas wracać do domu
Dron z LAW-u
Kraby dla podhalańczyków
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz się na wojskowe studia
Polityka nie znosi próżni
Szef MON odwiedził USA
Time for Miecznik
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO