moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. AMETYST-18

W dniach 23 – 26 października na OSPWL Dęba Dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego płk Bogdan Prokop przeprowadził ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Ametyst-18 z 3 Batalionem Inżynieryjnym z Niska na temat: Planowanie, organizowanie oraz dowodzenie batalionem podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego na rzecz komponentu lądowego w tylnej strefie działań podczas operacji obronnej.

Celem ćwiczenia było zgrywanie działania dowództwa i sztabu 3 Batalionu Inżynieryjnego w warunkach zbliżonych do rzeczywistych z działaniem pododdziałów batalionu oraz doskonalenie nawyków i umiejętności niezbędnych do realizacji zadań wynikłych w toku działań bojowych.

Głównymi zagadnieniami taktycznymi realizowanymi podczas ćwiczenia były między innymi przemieszczanie pododdziałów do kolejnych rejonów wykonywania zadań inżynieryjnych ze zmianą położenia stanowiska dowodzenia (SD) batalionu, dowodzenie i kierowanie realizacją zadań wsparcia inżynieryjnego działań obronnych w sytuacji oddziaływania przez przeciwnika lądowego i powietrznego oraz możliwości wystąpienia zdarzeń z użyciem broni masowego rażenia (BMR) i użycia improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), organizacja współdziałania oraz praktyczna realizacja zadań wsparcia inżynieryjnego na korzyść pododdziałów innych rodzajów wojsk (urządzanie i utrzymywanie przepraw desantowych na PTS–M, budowa mostu składanego z elementów mostu DMS-65, urządzanie i utrzymanie dróg na przełaj, rozminowanie terenu).

Sprawne i terminowe wykonanie zadań inżynieryjnych przez batalion możliwe było przy wsparciu i zabezpieczeniu działań wydzielonych pododdziałów z 2 Pułku Saperów z Kazunia, 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, 1 Batalionu Drogowo – Mostowego z Dęblina, 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, 16 Batalionu Saperów z Niska, 5 pchem, a ochronę i obronę rejonów prac inżynieryjnych zabezpieczali żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Podczas ćwiczenia dokonano oceny przygotowania ćwiczącego stanowiska dowodzenia oraz etatowych pododdziałów batalionu do działania zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto zgrywano wybrane elementy systemów walki batalionu oraz doskonalono indywidualne i zespołowe umiejętności ćwiczącego dowództwa i sztabu w zakresie wykonywania obowiązków na etatowych stanowiskach oraz czynności procesu dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego do planowania użycia sił i środków podczas realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego. Ćwiczący rozwiązywali problemy taktyczne wynikające z zaistniałej sytuacji oraz opracowywali dokumenty planistyczne i rozkazodawcze.

Płk Prokop na zakończenie ćwiczenia podziękował dowódcy 3 binż ppłk Radosławowi Podolskiemu za wysoki poziom wyszkolenia batalionu, wyróżniającym się żołnierzom wręczył Listy Gratulacyjne. Podczas omówienia wstępnego z osobami funkcyjnymi kierownictwa ćwiczenia i batalionu podkreślił, że doświadczenia i wnioski zdobyte podczas ćwiczenia będą pozytywnie procentować w dalszej działalności szkoleniowej batalionu.

Tekst: st. chor. sztab. Ryszard Zemła

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Ryszard Zemła

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Dobrowolsi – czas start!
Invictus w zimowym stylu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Spadochroniarze na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Ślubowanie kadetów OPW
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO