moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko szuka pielęgniarek

Pielęgniarki i pielęgniarze z cywila mają szansę zdobyć stopień kaprala. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych organizuje kurs dla 15 osób. Dokumenty można składać do końca roku. Na kandydatów czekają również wojska obrony terytorialnej, które pielęgniarkom dofinansują studia lub specjalistyczne szkolenia.

Nabór na etaty pielęgniarskie w armii oznacza, że pielęgniarki z cywila będą mogły wziąć udział w szkoleniu na stopień oficera lub podoficera. Najbliższy kurs odbędzie się w przyszłym roku. „Z analizy Dowództwa Generalnego RSZ wynika, że priorytetem jest uzupełnienie 15 stanowisk podoficerów młodszych w korpusie osobowym medycznym w grupie osobowej pielęgniarstwa” – informuje MON.

 

Dziewięć miesięcy szkolenia

Kandydaci na żołnierzy zawodowych muszą spełniać określone wymogi formalne, m.in. mieć nie mniej niż 18 lat i co najmniej średnie wykształcenie. – W przypadku kursu dla przyszłych pielęgniarek wojskowych niezbędny jest też dyplom pielęgniarki oraz prawo wykonywania zawodu – mówi chor. Andrzej Kędzierski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. To właśnie w Poznaniu w przyszłym roku ruszy kurs dla kandydatów na kaprali. Na wnioski od ochotników, adresowane do dyrektora Departamentu Kadr MON, wojskowe komendy uzupełnień czekają do 31 grudnia tego roku. O przyjęciu na szkolenie w poznańskiej szkole będą decydować wyniki rekrutacji. Kandydatów czeka egzamin sprawnościowy, test z angielskiego i wiedzy ogólnej, a także analiza świadectw i rozmowa kwalifikacyjna.

Szkolenie potrwa dziewięć miesięcy. Choć program kursu nie jest jeszcze w pełni gotowy, najpewniej poza typowymi zajęciami obowiązującymi na kursie podoficerskim pielęgniarki będą uczyć się także medycyny taktycznej. Po ukończeniu szkolenia w stopniu kaprala trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych.

WOT czeka na zgłoszenia

Pielęgniarek do służby wciąż poszukują także wojska obrony terytorialnej. – Ofertę kierujemy do cywilnych pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy chcą pełnić terytorialną służbę wojskową, rozwijać się zawodowo i zdobyć wyższe kwalifikacje medyczne – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa WOT.

Oficer dodaje, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych oferuje m.in. bezpłatne szkolenia specjalistyczne dotyczące np. polowego ratownictwa, zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym czy zabiegów wkłucia doszpikowego. Pielęgniarka służby terytorialnej będzie mogła też wziąć udział w bezpłatnych kursach kwalifikacyjnych i specjalistycznych z zakresu leczenia ran, pielęgnowania pacjenta i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Ale to nie wszystko. Pielęgniarki z WOT-u mogą również liczyć na dofinansowanie kształcenia podyplomowego (np. w specjalizacjach pielęgniarskich: anestezjologicznej i intensywnej opieki, operacyjnej, chirurgicznej, ratunkowej i epidemiologicznej) oraz dofinansowanie lub zwrot kosztów studiów licencjackich i magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Warunkiem jest co najmniej 12-miesięczna służba w wojskach obrony terytorialnej. Poza tym żołnierz TSW musi zobowiązać się do określonego czasu służby, uzależnionego m.in. od typu kursu, szkolenia lub studiów oraz kosztów nauki. Przerwanie służby przed tym terminem wiąże się z koniecznością zwrotu kosztów poniesionych przez siły zbrojne na edukację żołnierza.

WOT zachęca pielęgniarki do służby w swoich szeregach, przekonując, że nie muszą rezygnować z życia zawodowego i rodzinnego. – Warto także dodać, że pielęgniarka w WOT może rozwijać nie tylko kwalifikacje zawodowe, lecz także umiejętności pracy w zespole czy działania pod presją czasu. To bardzo ważne cechy zarówno w zawodach medycznych, jak i profesji żołnierza  –  tłumaczy ppłk Pietrzak.

Przyjmowaniem pielęgniarek i pielęgniarzy do WOT zajmują się wojskowe komendy uzupełnień.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Seba
1542172680
już widzę te tłumy :)
E2-93-0C-CC

Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
 
35 medali wojskowych pływaków
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
W Sejmie o kondycji PGZ
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Działamy szybko i zdecydowanie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Pierwsze Żmije na granicy
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Bryza na południowej flance
W drodze do wojska
Sojusznicze wsparcie na granicy
Paczki świąteczne od PGZ
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Nastał dzień krwi i chwały…
Afganistan. Czas wracać do domu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
W jedynym słusznym kierunku
Zmiany w szkoleniu podoficerów
„Tumak ’21” na finiszu
SOMA dla specjalsów
Na straży nienaruszalności
„Czajka” składa skrzydła
Zespół NATO na bojowo
Święto żołnierzy artylerii
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Prezydent z wizytą na granicy
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Orlik po raz dziesiąty
F-16 lecą na Litwę
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
Mielec wraca do odrzutowców
Lekcja wojska od górali
Nauka kruszenia lodu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
„Murem za polskim mundurem”
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Aktywność migrantów powoli spada
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Śladem „białych kurierów”
Na granicy nieco spokojniej
Oczy na wschodnią flankę
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
We Are Where We Are Needed
W BBN o sytuacji na granicy
Harduny dla strażaków?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Legioniści wkraczają do Warszawy
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO