Przez ostatnie dni, na poligonach Bałtyku Południowego, operowała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Jednostka przeprowadziła cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia.
Scenariusz ćwiczenia zrealizowanego przez korwetę ZOP zakładał między innymi ochronę szczególnie ważnego ze względów strategicznych transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych. Zadaniem ORP Kaszub było wykrycie celu, określenie jego elementów ruchu (kierunek, prędkość), przygotowanie torpedy do strzału oraz oddanie strzału. Załoga okrętu prawidłowo wykonała wszystkie czynności, a wystrzelona torpeda trafiła wskazany cel.
Ćwiczebne strzelanie torpedowe to zadanie, które może być zrealizowane jedynie przy bardzo dobrej współpracy wszystkich sił biorących w niej udział. Śmigłowiec, po wykryciu okrętu podwodnego, prowadził jego obserwację, a następnie obserwację wystrzelonej torpedy, czyli jej tor. W miejscu zakończenia biegu torpedy załoga śmigłowca wyrzuciła na powierzchnię morza pławkę dymną. Manewr ten ułatwił siłom okrętowym jej wykrycie, a w dalszej kolejności wyłowienie.
Zadania ogniowe zostały poprzedzone załadunkiem uzbrojenia artyleryjskiego i broni podwodnej zrealizowanym przy wsparciu zespołu technicznego Komendy Portu Wojennego Gdynia.
Korweta ZOP ORP Kaszub przeznaczona jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. Okręt przystosowany jest do działania w warunkach hydrometeorologicznych Morza Bałtyckiego i Morza Północnego z możliwością pływania w pokruszonym lodzie i za lodołamaczem. Wspólnie z fregatami rakietowymi typu OHP tworzy trzon sił ZOP Marynarki Wojennej RP.
Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: Tomasz Gos
komentarze